Agresywny kot – rozpoznanie, przyczyny i porady

Agresywne zachowanie ukochanego pupila, stanowi dla jego właścicieli bardzo często jeden z najpoważniejszych powodów do zmartwień. Agresja zwierzaka budzi strach, stres oraz dezorientację u domowników. Nieodpowiednie radzenie sobie z agresywnym zwierzęciem może prowadzić do pogłębienia się problemów i ostatecznie skutkować poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia oraz życia zarówno zwierzęcia jak i ludzi z nim przebywających. Agresywny kot potrafi wyrządzić duże szkody w mieszkaniu oraz narazić opiekuna i inne zwierzęta z nim mieszkające na uszczerbek na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. W poniższym artykule postaramy się pomóc strapionym właścicielom, odpowiadając na pytania dlaczego kot jest agresywny  w danych  sytuacjach oraz co zrobić gdy kot jest agresywny.

 

Dlaczego kot jest agresywny?

Agresywna reakcja kota może mieć wiele podłoży i być przejawiana z różną intensywnością oraz formą. Do najczęstszych powodów jej wystąpienia zaliczyć można stres, strach, potrzebę ochrony siebie, własnego terytorium lub pożywienia oraz ból lub innego rodzaju problemy natury zdrowotnej. Stresorem, który indukuje agresywne zachowanie może być dla kota praktycznie wszystko co go otacza i w danym momencie przeszkadza w jego normalnym funkcjonowaniu. Agresywny kot nie radzi sobie z sytuacją, w której odczuwa stres, lęk i frustrację i rozładowuję emocje na przedmiotach lub osobach wokół. Przed samym okazaniem agresji, często wysyła on sygnały zwiastujące nadchodzące zachowanie i dzięki odpowiedniemu odczytywaniu ich, właściciel ma szanse uniknąć eskalacji. Agresywny kot może zacząć wykonywać charakterystyczne, zamaszyste ruchy ogonem, stroszyć grzbiet, syczeć lub warczeć. Jeśli po tych sygnałach sytuacja nie ulegnie zmianie, może dojść do ataku związanego z gryzieniem oraz drapaniem. Właściciel, który potrafi odczytać czemu kot jest agresywny, ma szanse uspokoić zwierzę zanim sytuacja wymknie się spod kontroli. Należy obserwować swojego kota aby zrozumieć co sprawia mu dyskomfort, może być to niechciana, przesadna ilość pieszczot, nieszanowanie przestrzeni kota, zabawa, która budzi jego strach, obecność nowych osób lub przedmiotów, których nie zna i wiele innych, drobnych zmian w jego otoczeniu.

Agresywny kot w stosunku do innych zwierząt

Zarówno między kotami, jak i kotami i innymi gatunkami, bardzo często dochodzić może do spięć. Pojawienie się innego zwierzęcia w otoczeniu kota może stanowić dla niego ogromny stres związany z potencjalną rywalizacją o terytorium, pożywienie i uwagę właściciela. Kot bywa agresywny do drugiego kota najczęściej w sytuacji kiedy zwierzęta zmuszone są dzielić teren, który dotychczas należał do jednego z nich, czyli przeważnie gdy właściciel decyduje się na wprowadzenie nowego kota do domu. W tej sytuacji kluczowe jest przeprowadzanie stopniowej socjalizacji obu zwierząt poprzez początkowe ich rozdzielenie i następnie powolne pozwalanie na bliższy kontakt. Koty przed konfrontacją powinny przez okres paru dni mieszkać w dwóch osobnych pomieszczeniach i przyzwyczajać się początkowo do swojego zapachu oraz odgłosów. Po etapie wstępnym, zaleca się wciąż aby nowo połączone koty posiadały osobne miski, posłania i kuwety, celem unikania walki o te przedmioty.

Kot agresywny do drugiego kota może obawiać się nie tylko utraty przedmiotów, które dotychczas były jego, ale i uwagi właściciela. Bardzo ważne jest, aby minimalizować koci stres, za pomocą poświęcanego pupilowi czasu i uwagi. Szczegółowych informacji na temat socjalizacji kotów powinien udzielać lekarz weterynarii lub behawiorysta. Zaleca się aby osoby, które dotychczas nie miały doświadczeń związanych z zapoznawaniem ze sobą zwierząt, zwróciły się o pomoc, celem uniknięcia zachowań agresywnych u kotów. Podobnie wygląda sytuacja kiedy kot jest agresywny wobec psa. W przypadku relacji kota z psem, poza rywalizacją, może pojawić się dodatkowo element lęku przed psem. Lęk ten może objawiać się jako agresja lękowa. Agresywny kot może próbować odstraszyć psa swoim zachowaniem. W takim wypadku należy doprowadzić do sytuacji, w której kot zaufa psu na tyle aby czuć się z nim komfortowo pod jednym dachem. Kot agresywny wobec psa powinien z nim zostać również  zsocjalizowany, najlepiej przy pomocy behawiorysty bądź lekarza weterynarii. Nie należy bagatelizować agresywnego zachowania kota wobec innych zwierząt, zwlekanie z reakcją może pogłębić problemy związane z akceptacją innych zwierząt w otoczeniu i doprowadzić do nieodwracalnych traum u obydwu zwierząt.

Agresywny kot u weterynarza

Wizyty w gabinecie weterynaryjnym bywają bardzo często negatywnie odbierane przez czworonogów. W przypadku kotów, które większość dnia spędzają na zamkniętym, stałym terenie domu, nagła zmiana lokalizacji jest sama w sobie silnym stresorem. Dochodzi do niej dodatkowo przymusowy, fizyczny kontakt z obcym człowiekiem jakim jest lekarz i nierzadko dyskomfort związany z procedurami medycznymi lub pielęgnacyjnymi, którym kot jest poddawany. Taka kombinacja bodźców sprawia, że kot, który na co dzień nie wykazuje agresji, staje się agresywnym kotem. Przyzwyczajenie kota do wizyt w gabinecie nie jest łatwym zadaniem. Co zrobić gdy kot jest agresywny w lecznicy? W miarę możliwości warto zadbać o to aby czuł się pewnie w transporterze, w którym jest transportowany. Przed wizytą warto postawić go w domu aby kot zaczął go traktować jako swoje naturalne posłanie. Właściciel może zadbać o smakołyki, którymi nagradzać będzie kota w trakcie wizyty. Dobrym pomysłem jest umawianie się na wizyty nie tylko w sytuacjach, które wzmagają stres u kota. Agresywny kot u weterynarza może być oswajany za pomocą wizyt, na których będzie on wystawiany jedynie na pozytywne bodźce aby stopniowo zmniejszyć jego niechęć do tego miejsca. Bardzo agresywny kot u weterynarza może zostać również poddany działaniu leków uspokajających, jeśli prowadzący lekarz uzna, że jest to najsłuszniejsze wyjście.

Agresywny kot a kastracja

Agresywny kot a kastracja

Jedną z przyczyn agresji u kocurów są hormony. Kierują one zachowaniem kota i budzą w nim agresję, wynikającą z popędu seksualnego oraz potrzeby walki o swoje terytorium. Wielu lekarzy weterynarii sugeruje kastrację agresywnego kota jako jedną z metod walki z tym problemem. Po zabiegu spada poziom hormonów, przez co kot jest mniej podatny na wyżej opisane bodźce. Wykastrowany kot przestaje odczuwać frustrację wynikającą z niezaspokojonych potrzeb seksualnych oraz traci potrzebę zaciekłej walki o terytorium. Niekiedy agresywny kot po kastracji, wcale nie przestaje wykazywać negatywnych odruchów i należy zgłosić się do behawiorysty o pomoc. Może się tak stać kiedy kot nawykł do agresywnych zachowań przez ich wielokrotne okazywanie lub gdy podłoże jego agresji jest niezwiązane z hormonami.

Co zrobić gdy kot jest agresywny? 

Kluczem w zwalczaniu agresywnych odruchów u kota, jest ustalenie przyczyny jego negatywnego zachowania. Agresywny kot powinien być wnikliwie obserwowany przez właściciela, celem dotarcia do źródła problemu. Świadomy, potrafiący odczytywać sygnały wysyłane przez swoje zwierzę właściciel, jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia ataku agresji, poprzez usunięcie stresorów z otoczenia lub pracę nad ich akceptacją przez kota. Łatwiejsze od przerywania ataków agresji jest unikanie ich eskalacji. W sytuacji kiedy podczas pieszczot lub zabawy, właściciel zauważa grożące sygnały, które zostały już powyżej opisane, należy zaprzestać interakcji z kotem. Jeśli może być ona skierowana na inne zwierzę, dobrze jest być przygotowanym na rozdzielenie zwierząt. Czasem agresywna reakcja jest łatwa do połączenia z jej przyczyną, np. pojawienie się nowego członka rodziny, zmiana miejsca zamieszkania, wizyta w gabinecie weterynaryjnym lub wejście kocura w okres dojrzewania.

Niekiedy jednak problem jest bardziej kompleksowy i ciężej stwierdzić czemu kot jest agresywny. W sytuacji, która wymyka się z rąk, warto jest zwrócić się o pomoc do specjalisty – behawiorysty lub lekarza weterynarii. Być może kot przed pojawieniem się w domu obecnego właściciela doznał traumy, która skutkuje jego dzisiejszym zachowaniem i jedynie doświadczony behawiorysta będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie dlaczego kot jest agresywny. Innym, niewidocznym gołym okiem problemem, może być odczuwanie przez kota bólu. Wiele kotów unika jawnego okazywania bólu i reaguję agresją ze względu na obniżony poziom tolerancji stresu. Zmiana diety potrafi również doprowadzić do zaburzenia równowagi w kocim organizmie, przez co będzie on bardziej podatny na okazywanie frustracji na dotychczas akceptowane przez niego bodźce. W powyższych przypadkach, lekarz weterynarii jest osobą, do której należy udać się po pomoc. Może on zasugerować zmiany w diecie, wykryć chorobę lub rozpoznać reakcje bólowe oraz zaproponować sposoby radzenia sobie z danym przypadkiem. Niezależnie od przyczyny, nie należy skreślać ze swojego życia agresywnego kota. Jak każda żyjąca, czująca istota, ma on prawo przeżywać cięższe chwile, a odpowiednią postawą właściciela, winno być jego wsparcie w tym czasie. Wspólne przezwyciężenie przeciwności ma szansę skutkować nie tylko ponowną harmonią w domu, ale i zacieśnieniem więzi między kotem i jego opiekunem.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Koci trądzik – rozpoznanie i leczenie
Jak oduczyć psa jedzenia śmieci – praktyczne porady dla właścicieli
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Dlaczego kot bije łapą? Co robić gdy kot bije łapą psa?
Kot snowshoe – kot w śnieżnych butach
Kot Tiffany – egzotyczny kot o tajemniczej historii
Zapalenie płuc u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Liszajec u psa: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny i leczenie
Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *