Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?

Twój pies nie chce jeść i jest osowiały?  Zwykle radosny piesek nie interesuje się już swoją ulubioną zabawką? Pies jest apatyczny i nie ma apetytu? Takie zachowania powinny od razu zaalarmować właściciela. Chwilowy spadek formy nie zawsze jest oznaką choroby, jednak czasami może być jej jedynym objawem. Każde niepokojące nas sygnały ze strony naszego kochanego zwierzaka, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii.

 

Jak rozpoznać apatię u psa?

Osowiały pies wykazuje niechęć do aktywności. Nie ma ochoty na zabawę, spacer, czy też bieganie. W zdecydowanej większości przypadków spędza on czas na swoim posłaniu. Może pojawić się również niechęć do jedzenia. Ponadto zwierzę często unikat kontaktu z ludźmi. Wybiera miejsce odosobnione, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Twój pies się trzęsie i jest osowiały? Nigdy nie bagatelizuj objawów towarzyszących. Być może czworonóg wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Czasami lepiej skontaktować się ze specjalistą natychmiast, tak aby nie dopuścić do pogorszenia stanu pupila.

Dlaczego pies jest osowiały? Najczęstsze przyczyny

Pies drży i jest osowiały? Wszystko wskazuje na to, że dolega mu coś więcej, niż pogorszenie się samopoczucia. Czasami jednak zwierzak nie ma żadnych innych objawów. Brak apetytu może być związany z błędami żywieniowymi popełnionymi przez właściciela. Właśnie dlatego należy dowiedzieć się, dlaczego pies nie chce jeść, a także jaka karma będzie najlepsza. Nie zawsze wybór jest oczywisty.

Niejeden właściciel martwi się, gdy pies jest osowiały. Oczywistym jest, że chcemy zrobić wszystko, aby pomóc mu wrócić do stanu normalności. Apatia może być spowodowana następującymi czynnikami:

  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego - jeśli pies jest smutny i nie chce jeść, to być może cierpi na nieprzyjemne dolegliwości trawienne. Pamiętajmy, że nie zawsze towarzyszy im biegunka, czy też wymioty. Trudno nam rozpoznać, gdy zwierzaka boli żołądek. Może jednak okazać się tak, że inne objawy pojawią się dopiero po czasie.
  • Stany chorobowe - jeśli pies ma dreszcze i jest osowiały, to nie można wykluczyć poważnych chorób. Lista potencjalnych schorzeń jest bardzo długa - od boreliozy, przez niewydolność nerek, aż po zapalenie wątroby. Prawdą jest, że nawet potencjalnie niegroźne schorzenie sprawia, że pies jest apatyczny. Nie należy więc niepotrzebnie wpadać w panikę. Musimy obserwować, jak zmienia się samopoczucie psa na przestrzeni godzin. Czasami jego stan jest stabilny, jednak nie można wykluczyć gwałtownego rozwoju choroby. Ważne jest to, aby skontaktować się z weterynarzem tak szybko, jak to możliwe.
  • Depresja - pies jest smutny również z powodu emocjonalnych. Brak energii do działania może być wywołany np. tęsknotą za właścicielem, czy też innym zwierzakiem. Bywa również tak, że czworonogowi ciężko jest odnaleźć się w nowym środowisku - szczególnie w starszym wieku. W przypadku szczeniąt apatia może pojawić się po rozstaniu z matką i rodzeństwem. Po trafieniu do nowego domu czuje się obco, a jednocześnie nie rozumie, dlaczego jego życie się zmieniło. Jest to jednak stan tymczasowy. W dużej mierze to od właściciela zależy, jak szybko zwierzak odnajdzie się w nowym domu. Warto więc dowiedzieć się, jak bawić się z psem. Nie zapominajmy jednak o tym, że czasami nasz pupil potrzebuje samotności.
  • Zazdrość - nie każdy wie, że pies również może być zazdrosny. Dotyczy to przede wszystkim osobników traktowanych przez swoich właścicieli niczym niemowlę. Każdy behawiorysta przyzna, że nadmierna czułość i emocjonalne uzależnianie zwierzęcia od siebie robi mu ogromną krzywdę. Pies jest osowiały i ciągle śpi? Być może jest to jego reakcja na nowego pupila, który pojawił się w domu. W niektórych przypadkach czworonóg jest zazdrosny o dziecko, szczególnie jeśli do tej pory nie miał większego kontaktu z maluchami.
  • Zaburzenia psychiczne - jeśli twój pies jest smutny i nie chce jeść, to pamiętaj o tym, aby przygotować się na każdą ewentualność. Zaburzenia psychiczne u zwierząt są wywoływane wieloma różnymi czynnikami. Bardzo często podłożem jest genetyka lub przeżyta trauma. Pewne jest to, że nie obędzie się bez kontaktu z weterynarzem.

Co zrobić, gdy pies jest apatyczny?

osowiały pies
Jak już wspomniano, apatia u psa może być wywołana wieloma czynnikami. Nasze postępowanie jest uzależnione od stanu czworonoga. Pies się ślini i jest osowiały? Nie ma na co czekać - należy skontaktować się z weterynarzem. Nierzadko jednak bywa tak, że nie odnotowujemy żadnych innych dolegliwości. W takiej sytuacji pozostaje nam obserwacja.

Apatia u psa z obecnymi wymiotami lub biegunką, nie zawsze wymagają konsultacji z weterynarzem. Być może zwierzak zjadł coś nieświeżego, a jego organizm musi się oczyścić. Brak energii jest normalnym objawem. Najczęściej jednak w ciągu kilku godzin samopoczucie zwierzaka poprawia się. Jeśli osowiałość utrzymuje się dłużej, to warto zasięgnąć porady lekarza. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że pies spożył produkt niedozwolony (np. czekoladę) nie powinniśmy czekać na pogorszenie się jego stanu i od razu pojechać do najbliższej czynnej kliniki.

Nie każdy wie, że smutek u psa może być spowodowany złym stanem jamy ustnej. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego. Wiadomym jest, że wszelkie zabiegi (np. usuwanie kamienia nazębnego) przeprowadzane są przez weterynarza. Najczęściej w przypadku problemów z uzębieniem pojawia się nie tylko apatia, ale również nieprzyjemny zapach z pyska oraz niechęć do jedzenia. Pamiętaj by regularnie kontrolować stan uzębienia swojego towarzysza, by nie doprowadzić do rozwoju choroby.

Apatia a wiek psa

pies się trzęsie i jest osowiały

Starzejący się pies traci swoją wewnętrzną energię, a więc możemy zaobserwować wyraźne zmiany w jego zachowaniu. Bardzo często zwierzak staje się apatyczny i obojętny na to, co dzieje się w jego otoczeniu. Zachęcenie go do podjęcia aktywności fizycznej może okazać się nie lada wyzwaniem. W tym przypadku nie można jednak wiele zdziałać. Pewne jest to, że należy zadbać o właściwie żywienie czworonoga. Ponadto, konieczne jest motywowanie go do różnych form ruchu np. spacerów.

Nigdy nie wolno lekceważyć zmian nastroju naszych czworonogów. Warto przeprowadzać regularne badania kontrolne i zadbać o dobrą opiekę nad pupilem. Dobre żywienie, odpowiednia aktywność fizyczna i spełnienie potrzeb psychologicznych psiaka będzie wystarczającą prewencją przed złym samopoczuciem naszego przyjaciela.

To może Cię zainteresować:

Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
Rhodesian ridgeback – Afrykański pies na lwy
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Pies gryzie buty – jak oduczyć psa gryzienia butów?
Jindo – łagodny i czujny
Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
4.8/5 - (12 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *