Pies gryzie buty – jak oduczyć psa gryzienia butów?

Psy lubią gryźć i jest to ich naturalny instynkt, przekazywany w genach po dalekich dzikich przodkach. Niestety nie gryzą wyłącznie jedzenia i nie zawsze mają na uwadze wartość niszczonych przedmiotów. Markowy but czy stary pantofel? Obydwa przedmioty są dla psa równie atrakcyjne, bowiem czuje zapach swojego opiekuna, a w każdym z rodzajów obuwia znajdzie coś odpowiedniego. Miły w dotyku, pluszowy materiał, twarda, gumowa podeszwa czy długie sznurówki, które można ciągnąć. Jak oduczyć psa gryzienia kapci, butów czy innych naszych rzeczy?

 

Dlaczego psy gryzą buty?

Agresja, nuda, tęsknota, naturalny instynkt lub potrzeba masowania dziąseł. Każda przyczyna jest możliwa, a po rozpoznaniu jej musimy reagować szybko, aby niewłaściwe zachowanie nie przeszło w nawyk. Jeśli masz w domu szczeniaka, to najbardziej prawdopodobnym powodem jest proces wyżynania zębów. Podobnie, jak w przypadku ludzi, cechuje go ból i swędzenie dziąseł, zatem mały psiak radzi sobie w różny sposób. Jednym z nich jest właśnie gryzienie przedmiotów. Mogą to być zarówno zabawki Twojego dziecka, które pies znajdzie na podłodze, jak i but, pantofel czy poduszka. W przypadku starszych psów powodem jest często tęsknota, jak i nuda, kiedy czworonogi spędzają czas samotnie w domu. Ponadto gryzienie jest naturalnym sposobem na okazywanie emocji i nie zmienimy tego, podobnie jak potrzeby szczekania, wąchania, tropienia, znakowania terenu czy innych charakterystycznych zachowań naszych pupili. Jeśli zastanawiamy się, dlaczego pies gryzie buty, odpowiedź wydaje się oczywista. Szuka czegoś odpowiedniego do gryzienia, a obuwie znajduje się najczęściej na jego poziomie, czyli blisko podłogi. Po inne rzeczy trzeba sięgać i nie zawsze są możliwe do zabrania.

Kary czy nagrody, czyli kilka słów o wychowaniu

dlaczego pies gryzie buty

Wychowywanie psa i szkolenie to długotrwały proces. Niektórych czynności pies uczy się dopiero po wielokrotnym powtarzaniu, inne przychodzą mu łatwiej. Liczy się z pewnością zarówno osobowość psa, jak i jego możliwości wynikające z natury zwierząt. Jeśli pies jest zbyt młody, aby reagować na odpowiednie komendy i zakazy, najlepiej po prostu nie stwarzać mu okazji do gryzienia wartościowych przedmiotów. O tym, jak wychować szczeniaka i w jaki sposób należy przygotować się na jego obecność w domu, warto dowiedzieć się, zanim mały piesek pojawi się wśród domowników. Wszelkiego rodzaju niebezpieczne przedmioty, płyny, detergenty czy rzeczy, na których nam zależy, powinny zniknąć z zasięgu czworonoga-juniora. Niestety muszą o tym pamiętać również dzieci, bawiące się często na podłodze. Zabawki mogą zarówno zostać zniszczone, jak i połknięte przez czworonoga, dlatego tak samo niebezpieczne stają się drobne figurki czy ulubione pluszaki. Z tymi ostatnimi niektóre z psów mogą obejść się podobnie jak z potencjalnym przeciwnikiem, którego chcą natychmiast unicestwić. Karanie, jak wiadomo, przyniesie słabe efekty, bo zamknięty szczeniak po prostu złamie nam serce swoim skomleniem, dlatego warto posłużyć się przysłowiową „marchewką”, czyli nagradzaniem za dobre zachowania.  Zadbajmy też o odpowiednie gryzaki i zabawki, które doskonale wypełnią czas i zaspokoją potrzebę gryzienia.

Gryzaki, przysmaki i odstraszacze

jak oduczyć psa gryzienia butów

Jeśli pies gryzie buty i wciąż znajdujemy zniszczone przedmioty w swoim domu, na pewno musimy zacząć działać. Jak oduczyć psa gryzienia? Nie oduczać, bo nie mamy takiej władzy nad instynktem. Możemy jednak podsunąć to, co jest odpowiednie, a nawet przeznaczone do gryzienia. Producenci proponują różnorodne gryzaki, które doskonale spełnią swoją rolę. Te bardziej miękkie są polecane dla najmłodszych czworonogów, a twardsze posłużą dorosłym i dużym psom o mocnych szczękach. Gryzienie to też rodzaj zabiegu higienicznego, dlatego znajdziemy na rynku również gryzaki typu dental. Specjalnie wyprofilowane, doskonale czyszczą szczeliny pomiędzy zębami, zapobiegają gromadzeniu się osadu nazębnego, a także masują dziąsła, poprawiają ich ukrwienie, a podczas intensywnego gryzienia i żucia wzmacniają mięśnie psiej żuchwy. Innym sposobem na zajęcie dla czworonoga oraz na to, jak oduczyć psa gryzienia butów jest wybór twardych przysmaków, np. w charakterystycznym kształcie kości. To sposób dwa w jednym, bowiem takie naturalne gryzaki psy mogą również zjeść. Jeśli odpowiednio dopasujemy gryzak do rozmiaru i możliwości swojego czworonoga, to z pewnością ucztowanie potrwa długo i w pełni zaspokoi potrzebę gryzienia. Jeśli natomiast sytuacja wymknęła się spod kontroli i wciąż nie wiemy  czemu pies gryzie buty, wypróbujmy odstraszacze, które najczęściej są dostępne w formie sprayu. Wystarczy rozpylić preparat na przedmiotach, a nieprzyjemny, wyczuwalny dla psów zapach zrobi swoje.

 

To może Cię zainteresować:

Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Najlepsze psy dla dzieci – łagodne rasy psów
Chin japoński – opis rasy i charakterystyka
Landseer – wybitny pływak z Nowej Fundlandii
Hot spot u psa – jak wygląda i czym jest?
Jak czesać psa? Czym czesać psa?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *