Ojos azules – kot o niebieskich oczach

Ojos azules to niezwykle rzadka rasa kota, nieuznawana przez FIFe (Federation Internationale Feline), czyli największą i najważniejszą na świecie federację felinologiczną, zrzeszającą hodowców kotów rasowych. Nazwa rasy pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza „niebieskie oczy”, które są najbardziej charakterystyczną cechą tych zwierząt.

 

Ojos azules – charakterystyka rasy

Koty ojos azules nie należą do FIFe, są natomiast zarejestrowane w TICA (The International Cat Association), będącym największym rejestrem kotów rasowych na świecie. Niestety, nie jest on tak wiarygodny, jak FIFe, gdyż nie przeprowadza żadnych weryfikacji i kontroli hodowli członkowskich, a jedynym warunkiem przystąpienia do stowarzyszenia jest zarejestrowanie się na ich stronie internetowej oraz podpisanie Kodeksu Etycznego. Oto kilka podstawowych informacji na temat ojos azules:

  • Pochodzenie: Nowy Meksyk,
  • Wielkość: 20-26 cm wysokości oraz 31-41 cm długości ciała,
  • Waga: 4-5,5 kg,
  • Średnia długość życia: 10-12 lat.

Ojos azules – wygląd zewnętrzny

Poza obowiązkiem posiadania niebieskich oczu, rasa nie ma oficjalnego wzorca, powinna jednak zwyczajowo przedstawiać pewne cechy wyglądu.

Ojos azules to kot średniej wielkości o trójkątnej głowie z lekko zaokrąglonym czołem. Między tą strukturą a nosem można zauważyć delikatny przełom. Uszy są średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach i ustawione dość wysoko na głowie. Sierść jest krótka, gęsta, jedwabista w dotyku i lśniąca.

W przypadku tej rasy, każde umaszczenie jest dozwolone. Często pojawią się u niej białe znaczenia na dystalnych częściach ciała – łapach, końcu ogona i pyszczku. Warto wspomnieć o tym, iż hodowla białych kotów nie jest pożądana, co wynika z faktu trudności odróżnienia ich od innych niebieskookich białych przedstawicieli różnych ras, a także z możliwości obarczenia dziedziczną głuchotą i zezem.

Charakterystyczną cechą ojos azules są oczywiście piękne, wyraziste i błyszczące oczy barwy niebieskiej lub szaroniebieskiej, bez nut turkusowych. Są one duże, delikatnie migdałowate, niemal okrągłe i zdecydowanie przyciągające uwagę.

Ojos azules – historia rasy

Pierwszą kotką tej rasy była znaleziona w 1984 roku trójkolorowa osobniczka o imieniu Cornflower. Została odkryta w dziko żyjącej populacji kotów w Nowym Meksyku. Tym, co wyróżniało ją spośród innych zwierząt, były oczywiście niebieskie oczy, które występują zwykle tylko u kotów białych. Nowa rasa – ojos azules – stanowiła więc wyjątek od tej reguły.

Koty ojos azules są niezwykle rzadkie. Zostały uznane przez TICA w 1991 roku, natomiast rok później – w 1992 – znanych było jedynie 10 osobników tej rasy. Po dziś dzień nie stały się zbyt popularnych. W Polsce nie występują wcale.

Ojos azules – zachowanie i charakter

Z uwagi na małą popularność, brak oficjalnego wzorca i ogólną wyjątkowość ojos azules, trudno określić dokładnie jego charakter i temperament. Nieliczne źródła podają, iż jest to kot przyjazny i uczuciowy, lubiący aktywność, a także łatwo przywiązujący się do opiekuna. Prawdopodobnie za jakiś czas (kilka-kilkanaście lat), jeśli jego hodowla się rozwinie, łatwiej będzie określić jego cechy charakteru oraz typowe zachowanie.

Coraz popularniejsze staje się trenowanie kotów, na wzór innych czworonogów, jakimi są psy. Warto więc wspomnieć, iż przy szkoleniu bardzo ważne jest wykorzystywanie pozytywnego wzmocnienia, to znaczy nagradzanie dobrego zachowania (na przykład za pomocą przysmaków), przy jednoczesnym braku karania za złe. Dzięki temu, kot łatwiej zaufa opiekunowi i będzie bardziej chętny do dalszej nauki.

Ojos azules – cena

Ile kosztuje ten wyjątkowy niebieskooki kot? Tu również nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W Polsce nie istnieją hodowle tej rasy, jednakże prawdopodobnie możliwe byłoby sprowadzenie osobnika, na przykład ze Stanów Zjednoczonych. Należy liczyć się przy tym z dużymi kosztami oscylującymi w okolicy kilku tysięcy euro. Cena samego kociaka zależy od jego pochodzenia, płci i wieku. Dodatkowo trzeba doliczyć ceny transportu, szczepień i badań, a także dalsze koszty utrzymania zwierzęcia.

Ojos azules – żywienie

Karmienie ojos azules nie różni się w zasadzie od żywienia innych kotów. Powinien otrzymywać zatem wysokiej jakości karmę, dostosowaną pod względem kaloryczności do wieku i zapotrzebowania energetycznego. Bardzo ważne jest, by karma dla kota nie zawierała zbóż, gdyż są one „bardziej mięsożerne” niż na przykład psy i nie powinny spożywać glutenu.

Żywienie zwierzęcia można przeprowadzać na dwa sposoby w zależności od czasu i możliwości finansowych. Pierwszą opcją jest oczywiście podawanie kotu gotowej karmy z puszek o potwierdzonej dobrej jakości. Druga opcja opiera się na diecie BARF i polega na karmieniu surowym, samodzielnie przygotowanym jedzeniem, zawierającym duży procent surowego mięsa.

Bardzo ważne jest także zapewnienie zwierzęciu dostępu do świeżej, regularnie wymienianej wody.

Ojos azules – pielęgnacja

Sierść ojos azules jest raczej prosta w utrzymaniu, gdyż nie ma tendencji do kołtunienia się. Wyczesywanie co kilka dni, odpowiednia dieta oraz ewentualne kąpiele (gdy kot bardzo się czymś ubrudzi) w zupełności wystarczą, by utrzymać ją w dobrym stanie.

Istotnym aspektem pielęgnacyjnym jest także dbanie o odpowiedni stan uzębienia ojos azules. Tak, jak u większości zwierząt może pojawiać się u nich kamień nazębny, który w skrajnych przypadkach prowadzi do konieczności ekstrakcji zębów.

Ojos azules – hodowla

Istnieje bardzo niewiele hodowli rasy ojos azules. W Polsce koty nie są dostępne. Brak też informacji o planowanych hodowlach.

Ojos azules – zdrowie

Niestety, piękno ojos azules nie zawsze idzie w parze z dobrym zdrowiem. Badania wykazały, iż jedynie heterozygotyczne koty, posiadające tylko jeden gen odpowiedzialny za wyjątkowy chabrowy odcień oczu, są osobnikami zdrowymi. Homozygotyczne czworonogi cierpią z powodu szeregu schorzeń, często poważnych. Można wśród nich wyróżnić głuchotę, nieprawidłowy rozwój czaszki oraz deformację ogona, będącego bardzo istotnym narządem wspomagającym utrzymanie równowagi i balansowanie.

Ojos azules – dla kogo?

Niebieskookie ojos azules posiadają z pewnością wiele zalet. Są to między innymi:

  • dobre zdrowie (w wypadku osobników heterozygotycznych),
  • wyjątkowy wygląd – bardzo łatwo zakochać się w hipnotyzujących głęboko chabrowych oczach tych kotów,
  • uczuciowość i towarzyskość – może być wspaniałym, a przy tym nienatrętnym kompanem,
  • prosta i mało uciążliwa pielęgnacja – ojos azules mają dość krótką sierść i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Z kolei wśród wad tej rasy wymienić można takie rzeczy, jak:

  • brak możliwości zakupu na terenie Polski,
  • ekstremalna rzadkość rasy,
  • możliwość wystąpienia wielu ciężkich wad wrodzonych i tym samym duże koszty leczenia.

Ojos azules z pewnością mogą być dobrymi towarzyszami dla ludzi, jednakże los dopiero powstającej rasy jest na razie niepewny. Na świecie jest bardzo mało hodowli zajmujących się tymi kotami, tym samym trudno ocenić, jak potencjalnie rasa może się rozwinąć w przyszłości.

Ojos azules – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek na temat rasy:

  • Wśród mieszańców ojos azules z innymi kotami często występują koty o dwukolorowych oczach (jednym niebieskim, drugim innej barwy).
  • Dwukolorowe koty z szafirowymi oczami zostały odnalezione także w miejscowości Windellama w Nowej Południowej Walii w Australii, jednakże z uwagi na bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące wwożenia kotów na teren tego kraju podejrzewa się, że pojawienie się osobników podobnych do ojos azules było efektem niezależnej spontanicznej mutacji genów wśród miejscowych kotów domowych.

Podsumowanie

Posiadanie kota, niezależnie od jego pochodzenia, to bardzo poważna decyzja i obowiązek na długie lata. Decydując się na daną rasę, zawsze należy mieć świadomość jej mocnych i słabych stron. Ojos azules, mimo niewielu potrzeb pielęgnacyjnych, wymaga zaangażowania i opieki ze strony właściciela. Jeśli jego potrzeby będą odpowiednio zaspokajane, odpłaci się ciepłymi uczuciami i wprowadzi w życie swego opiekuna wiele radości. Jest to jednak na razie rasa mało znana i w najbliższych latach raczej nie stanie się popularna na terenie naszego kraju.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Dlaczego kot bije łapą? Co robić gdy kot bije łapą psa?
Kot snowshoe – kot w śnieżnych butach
Kot Tiffany – egzotyczny kot o tajemniczej historii
Kot bombajski – wzorzec i opis rasy
Kot bambino – tajemnicza uroda i czar przyjaciela
Wokalizacja u kota – dlaczego kot dużo miauczy?
Kot bengalski – akrobata o dzikim wyglądzie
Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy
Maine coon – największy kot na świecie
Dlaczego kot kicha i co mu jest?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *