Gończy chorwacki – energiczny pies znad Adriatyku

Gończy chorwacki to popularna w swoim kraju, lecz mało znana w Polsce rasa myśliwska. Sprawdza się zarówno podczas polowań, jak i w życiu rodzinnym. Jej przedstawiciele to piękne, wytrzymałe i aktywne psy o przyjaznym usposobieniu. Jeśli zastanawiasz się czy gończy chorwacki to czworonóg dla ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Gończy chorwacki – charakterystyka

  • Wysokość w kłębie: 46-58 cm
  • Waga: do 25 kg
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 10-12 lat

Gończy chorwacki – wzorzec rasy

Gończy chorwacki według klasyfikacji FCI należy do grupy VI (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne), sekcji 1 (psy gończe). Prawidłowo wyhodowany powinien przedstawiać niżej wymienione cechy:

  • Głowa: długa (20-24 cm) i wąska,
  • Stop: dostrzegalny, lecz niezbyt mocno zaznaczony,
  • Nos: czarny lub ciemnokasztanowy; nozdrza szerokie,
  • Wargi: średniej grubości, napięte, górna warga przykrywa dolną, kącik warg dobrze zamknięty, ciemno lub czarno pigmentowane,
  • Kufa: dość długa, równomiernie prostokątna, grzbiet nosa lekko wypukły,
  • Zęby: mocne, zgryz nożycowy,
  • Oczy: duże, ciemne, z dobrze przylegającymi powiekami, o żywym spojrzeniu,
  • Uszy: symetryczne, przylegające do policzków, gładkie, delikatne, z zaokrąglonymi końcami, sięgają do kącika warg,
  • Szyja: wysklepiona, muskularna, średniej długości, ukośnie noszona; skóra dobrze napięta,
  • Kłąb: wyraźny,
  • Grzbiet: prosty; część krzyżowa długa; lędźwie średniej długości, szerokie, muskularne, mocne i dobrze związane z zadem,
  • Brzuch: podkasany, boki mało uwidocznione,
  • Zad: muskularny, lekko zaokrąglony, średnio wysklepiony; guzy biodrowe lekko widoczne,
  • Klatka piersiowa: szeroka, długa i głęboka; żebra wysklepione;
  • Ogon: mocny u nasady, średniej długości, sięga do stawu kolanowego, szablasto wygięty,
  • Kończyny przednie: o mocnym kośćcu; łopatki skośne i długie; ramię silne i muskularne,
  • Kończyny tylne: odstawione lekko do tyłu; udo średniej długości, szerokie i umięśnione,
  • Łapy: zwarte, raczej kocie niż zajęcze,
  • Umaszczenie: pszeniczno-czerwone we wszystkich możliwych kombinacjach; nie może być kasztanowe lub czekoladowe; na głowie występuje biała strzałka lub gwiazda; zwykle białe znaczenia na szyi w formie kołnierza, często na podbrzuszu, przedpiersiu, bokach tułowia, dolnych częściach kończyn i końcu ogona.

Gończy chorwacki – charakter

Gończy chorwacki to czuły i sympatyczny pies, doskonale sprawdzający się jako towarzysz rodziny z dziećmi. Zwykle nie okazuje agresji wobec obcych – nie będzie więc raczej dobrym psem stróżującym. Ze względu na swoje myśliwskie instynkty, najbardziej lubi zabawy związane z tropieniem. W pracy jest zdeterminowany, lecz posłuszny. Potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń, zwłaszcza jeśli nie jest psem służącym do polowań. Nuda i bezczynność w domowym zaciszu mogą wyzwolić u niego niszczycielskie skłonności.

Gończy chorwacki to towarzyskie zwierzę, które przeważnie dobrze komunikuje się z innymi psami, jak i z kotami. Potrzebna jest jednak ku temu odpowiednia socjalizacja od wczesnych dni.

Gończy chorwacki – zdrowie

Gończy chorwacki to rasa dość odporna na choroby, choć ze względu na wiszące uszy – narażona na ich infekcje. Tak, jak każdy inny pies, gończy wymaga regularnych wizyt u lekarza weterynarii w celu kontroli i szczepień.

Gończy chorwacki – pielęgnacja

Omawiana rasa psa nie jest szczególnie trudna w pielęgnacji. Cotygodniowe szczotkowanie wystarczy, by utrzymać sierść gończego w dobrym stanie. Należy także co jakiś czas przycinać psu pazury i czyścić zęby.

Gończy chorwacki – żywienie

Bardzo ważnym aspektem posiadania zwierzęcia jest dbanie o jego dietę. Gończy chorwacki ma zwykle dobry apetyt. Nie powinien jeść ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Potrzebuje karmy wysokiej jakości, dobranej pod względem ilości oraz składników do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli właściciel zdecyduje się na podawanie psu karmy ze sklepowej półki, powinien mieć na uwadze zapotrzebowanie energetyczne swojego psa, wynikające z jego aktywności. Samodzielnie przygotowywane posiłki i dieta BARF zawsze powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Należy również uważać na ewentualne alergie pokarmowe, które coraz częściej dotykają psy wszelakich ras.

Ważny dla czworonoga jest także stały dostęp do wody, która powinna być wymieniana przez właściciela przynajmniej raz dziennie, tak, by zawsze byłą świeża i czysta.

Gończy chorwacki – szkolenie i wychowanie

Jest to rasa łatwa w szkoleniu – nadaje się więc na pierwszego psa. Wymaga odpowiedniego i dokładnego prowadzenia, a także właściwej socjalizacji od pierwszych dni. Należy właściwie przygotować psa do różnych sytuacji z jakimi będzie miał styczność, a także nauczyć go czystości i posłuszeństwa.

Gończe chorwackie to inteligentne psy, które zwykle są posłuszne właścicielowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy ich instynkt łowiecki bierze górę. W wychowaniu czworonoga liczy się przede wszystkim konsekwencja oraz cierpliwość. Najlepszą metodą szkolenia jest pozytywne wzmacnianie – nagradzanie zwierzęcia za dobre zachowanie, bez równoczesnego karania za złe.

Gończy chorwacki – szczeniaki i hodowla

Gończy chorwacki, tak jak wszystkie inne psy rasowe, to zwierzę, które należy nabywać jedynie w sprawdzonych hodowlach. Muszą być one zarejestrowane w ZKwP lub jego odpowiedniku w wypadku kupowania psa poza terenem Polski. Zwierzęta powinny być utrzymywane w hodowli w odpowiednich warunkach, a także posiadać wszystkie niezbędne dokumenty i szczepienia. Przed zakupem, warto złożyć tam osobistą wizytę i porozmawiać z hodowcą – w końcu zakup psa to poważna decyzja, która powinna być odpowiednio przemyślana.

Gończy chorwacki – cena

Jako, że w Polsce gończe chorwackie prawie nie pojawiają się w Polsce, cena rasowych szczeniąt jest dość wysoka. Koszt zakupu młodego gończego za granicą waha się między 700 a 950 euro. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników, takich jak pochodzenie, wiek czy płeć czworonoga. Zwykle hodowle rezerwują szczenięta na długo przed ich przyjściem na świat – warto więc śledzić ich strony internetowe i wyczekiwać informacji o planowanych miotach.

Gończy chorwacki – historia rasy i ciekawostki

Rasa powstała w XVIII wieku na terenie doliny rzeki Sawa. Była i wciąż jest wykorzystywana do polowań na lisy, zające, a czasem też dziki. Prawdopodobnie wywodzi się od gończego bośniackiego szorstkowłosego. Oficjalny wzorzec rasy został opublikowany przez FCI w 1955 roku.

Ciekawostki:

  • Jest to rzadka rasa, prawie niespotykana poza granicami Chorwacji.
  • Najpierw rasa została zarejestrowana pod nazwą „pies gończy z basenu Kras’. Zaktualizowana nazwa to gończy z doliny Sawy lub gończy posawski.

Podsumowanie

Gończe chorwackie to aktywne, radosne i pracowite psy. Mają świetny kontakt z dziećmi – są czułe i przyjacielskie. Idealnie sprawdzają się także jako psy myśliwskie, nawet dla niedoświadczonych właścicieli. Gończe posawskie nie są trudne w kwestii pielęgnacji, rzadko też chorują. Warto jednak pamiętać, że posiadanie psa, nawet tak przyjaznego, to odpowiedzialna decyzja na długie lata, którą należy właściwie rozważyć.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Owczarek chorwacki – pies pasterski i przyjaciel rodziny
Pinczer miniaturowy (ratlerek) – energiczny i wesoły maluch
Polski owczarek nizinny – uroczy i energiczny
Dalmatyńczyk – energiczny i oddany przyjaciel
Gończy szwajcarski – pies o wielu odmianach
Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Gończy polski – wierny pies myśliwski
Gończy Hamiltona – beagle w dużym rozmiarze
Alpejski gończy krótkonożny – charakterystyka i opis rasy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *