Bernardyn – wszystko co musisz wiedzieć!

Bernardyn to jedna z największych, najcięższych i najszerzej rozpoznawanych przez większość ludzi ras. Według powszechnego wyobrażenia są to świetni stróże, co sugeruje ich groźny wygląd oraz imponujące rozmiary. Założenie to jest zgodne z prawdą – to co czyni bernardyny dobrymi kandydatami na psy stróżujące, jest nie tylko fakt jak wygląda dorosły osobnik tej rasy, ale również jego ponadprzeciętna czujność i odwaga.  Jednocześnie, są to idealne psy rodzinne, głęboko kochające swoją rodzinę, lubiące dzieci i cechujące się sercem o wielkości wprost proporcjonalnej do reszty wymiarów.

Charakterystyka

Inteligencja

Relacje z dziećmi

Relacje z kotami

Łatwość ułożenia

Linienie

Zdrowotność

 

Bernardyn – wygląd i opis ras

  • Masa od 64-82 kg (samiec), 54-64 kg (samica)
  • Wysokość w kłębie 70-90 cm (psy), 65-80 cm (suki)
  • Występuje w odmianie długo- i krótkowłosej
  • Długość życia ok 8-10 lat

Bernardyn – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Szwajcaria
  • Użytkowość: pies do towarzystwa, stróżujący i gospodarski
  • Klasyfikacja FCI: grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2 (molosy typu górskiego), nie podlega próbom pracy
  • Budowa muskularna, krzepka i mocna
  • Temperament czujny, zachowanie przyjacielskie
  • Głowa mocna o szerokiej, lekko zaokrąglonej czaszce oraz wyraźnej bruździe czołowej i kościach policzkowych; nos czarny i szeroki; uzębienie silne (zgryz nożycowy lub szeroki, dopuszczalny lekki przodozgryz); oczy od brązowych do orzechowych, uszy dobrze owłosione, o trójkątnych małżowinach; szyja mocna i długa; tułów dobrze umięśniony; szeroki grzbiet; zad w sposób płynny przechodzi w nasadę ogona; klatka powyżej łokcia; mocny i szeroki u nasady ogon; kończyny szeroko rozstawione, proste, dobrze umięśnione.
  • Włos gęsty, twardy i prosty, sierść z obfitym podszerstkiem; obecne portki na udach oraz gęsto owłosiony ogon (owłosienie większe przy odmianie długowłosej). Maść biała z rudo brązowymi łatami lub pełen płaszcz który pokrywa grzbiet oraz boki (ewentualnie płaszcz przerywany bielą)

Bernardyn – charakter

  • Bernardyn to idealny kandydat na psa rodzinnego. Ma on w sobie wielkie pokłady miłości, które chętnie przelewa na swoich właścicieli. Świetnie dogaduje się z dziećmi oraz innymi czworonogami.
  • Jest bardzo wrażliwy i towarzyski, kiepsko więc znosi samotność i brak kontaktu z człowiekiem.
  • Posiada on również czujny temperament, co sprawia, że bernardyn będzie także wspaniałym stróżem- w żadnym wypadku nie wykazuje on jednak nieuzasadnionej agresji. Jest to pies spokojny i zrównoważony.
  • Warto również wspomnieć, że bernardyny cechuje duża upartość, dlatego przyszły właściciel powinien zwrócić uwagę na odpowiednie wychowanie psa tej rasy.

Bernardyn – długość życia

Długość życia bernardyna to średnio 8-10 lat. Odpowiednia opieka weterynaryjna oraz utrzymanie dobrostanu psa na wysokim poziomie, pozwolą nam cieszyć się naszym psim przyjacielem jak najdłużej.

Bernardyn – zdrowie

Choć bernardyny to dosyć wytrzymałe psy, długość ich życia rzadko przekracza 10 lat. Wykazują one predyspozycję do takich chorób, jak:

  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Torbiele ślinowe
  • Cukrzyca
  • Skręt i rozszerzenie żołądka
  • Rak kości
  • Problemy z oczami

Bernardyn – pielęgnacja

Utrzymanie w dobrym stanie sierści bernardyna wymaga regularnego szczotkowania. Ponadto, należy sumiennie kontrolować stan oczu pupila z uwagi na wrodzone predyspozycje bernardynów do rozwinięcia schorzeń oczu. Oczywiście, musimy również pamiętać o obcinaniu pazurów wtedy, kiedy jest to konieczne.

Warto także wspomnieć, że bernardyny produkują duże ilości śliny, którą zostawiają na meblach czy ubraniach swoich właścicieli. Nie jest więc to odpowiednia rasa dla przysłowiowych „czyściochów”.

Bernardyn – żywienie

Żywienie bernardyna powinno uwzględniać odpowiedni stosunek tłuszczu, białka oraz cukrów, a także zawierać adekwatną do potrzeb ilość witamin i minerałów. Możemy zdecydować się na pełnoporcjową karmę (suchą lub mokrą), jak i również jedzenie domowe czy dietę BARF. Ważne jest żeby pilnować zalecanej dla naszego psa kaloryczności, ponieważ nadwaga u bernardyna może przyczynić się do problemów ze stawami (psy tej rasy i tak są do nich predysponowane).

Warto również mieć na względzie możliwość wystąpienia skrętu żołądka u dużych psów – bernardyna należy karmić częściej, a małymi porcjami i nie pozwalać na jego nadmierny wysiłek bezpośrednio po jedzeniu.

Bernardyn – szkolenie i wychowanie

Bernardyn – szkolenie i wychowanie

Bernardyny ze względu na wysoki poziom inteligencji i uporu potrzebują konsekwentnego treningu pod okiem zdecydowanego właściciela. Bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym, co pozwala uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości.
Psy tej rasy wykazują duże zapotrzebowanie na przebywanie na świeżym powietrzu. Do szczęścia potrzebują sporej przestrzeni, a z uwagi na problemy ze stawami i wysoką masą ciała powinny unikać wspinania się po schodach.
idealnym rozwiązaniem dla nich, byłby więc dom z ogródkiem oraz możliwość odbywania długich spacerów każdego dnia.

Bernardyn – szczeniaki i hodowla

Decydując się na kupno bernardyna, ważne jest żeby zdecydować się na renomowaną hodowlę – zrzeszoną w FCI oraz oferującą szczeniaki w istocie rasowe.

Przed podpisaniem umowy na zakup psa, powinniśmy ocenić warunki hodowlane, sprawdzić czy hodowca wykonuje u swoich psów badania genetyczne pod kątem dysplazji stawów oraz ocenić wygląd rodziców naszego potencjalnego szczenięcia.
Jeżeli chcemy zyskać naszego psiego przyjaciela za darmo, możemy także przygarnąć czworonoga przeznaczonego do adopcji, z pobliskiego schroniska czy fundacji.

Zdecydowanie nie należy jednak wspierać rozwoju pseudohodowli, kupując szczenię bez rodowodu- decydując się na taki krok możemy mieć pewność, że dorosły bernardyn nie będzie się wpisywał w ustalony dla rasy wzorzec i najpewniej przysporzy nam wiele problemów behawioralnych oraz zdrowotnych.

Bernardyn – cena

Cena szczenięcia z rodowodem wynosi nawet 5000 – 8000 zł.  Przed zakupem psa warto jednak również uświadomić sobie, ile kosztuje wyprawka dla szczenięcia, profilaktyczna wizyta u lekarza weterynarii czy wyżywienie bernardyna. Miesięczne utrzymanie psa tej rasy to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych.

Bernardyn – historia rasy, ciekawostki

  • Bernardyn jest uważany za narodową rasę Szwajcarii
  • Przodkowie bernardynów od XVII wieku wykorzystywani byli do odnajdywania w śnieżycy ludzi oraz towarzyszenia mnichom w górskich schroniskach
  • Rasa została uznana w 1887 roku, wtedy również przyjęto jej wzorzec

Bernardyn – dla kogo?

Bernardyn to idealny pies dla Ciebie, jeżeli:

  • Masz dom z podwórkiem
  • Jesteś osobą stanowczą i konsekwentną w relacji z psem
  • Jesteś przygotowany finansowo na utrzymanie psa tej rasy oraz nie przeraża Cię cena zakupu szczenięcia
  • Szukasz psa rodzinnego, lubiącego dzieci
  • Szukasz psa stróżującego
  • Nie przeszkadza Ci bałagan oraz konieczność częstego wyczesywania psa
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Psy policyjne – wszystko co musisz wiedzieć
Gradówka u psa: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie oczu
Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Otterhound – wszystko co musisz wiedzieć przed posiadaniem psa na wydry
Kot perski – wszystko co musisz wiedzieć
Zespół końskiego ogona u psa – wszystko co musisz wiedzieć
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Szpic miniaturowy – wszystko co musisz wiedzieć o pomeranianach
Sznaucer miniaturowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Mastif tybetański – wszystko co musisz wiedzieć
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *