Owczarek podhalański – olbrzym z polskich gór

Owczarek podhalański na przestrzeni wieków zyskał miano naszej narodowej dumy. Nie bez powodu!

To, jak wygląda typowy, dorosły przedstawiciel tej rasy – biały, muskularny olbrzym wzbudza zachwyt wielu psiarzy – z pewnością przyczyniło się do jego sławy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że poza swoją prezencją, owczarki podhalańskie reprezentują sobą mnóstwo innych wspaniałych cech.

Są to nie tylko świetni stróże oraz psy pasterskie, ale przede wszystkim wierni, oddani przyjaciele głęboko kochający swoją rodzinę.

 

Owczarek podhalański – wygląd i opis rasy

  • Wysokość w kłębie 65-70 cm (psy), 60-65 cm (suki)
  • Masa: min 50 kg (psy), 45 kg (suka)
  • Długowłosy
  • Długość życia: 10-12 lat

Owczarek podhalański – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Polska
  • Użytkowość: pies pasterski i stróżujący
  • Klasyfikacja według FCI: Grupa 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcja 1 (Owczarki). Nie podlega próbom pracy
  • Mocny, harmonijnie zbudowany, budzi respekt swoim wyglądem
  • Głowa o lekko wypukłej czaszce i mocnej kufie; nos szeroki; mocne szczęki, nożycowy zgryz (dopuszczalny cęgowy); oczy średniej wielkości, lekko skośne, ciemnobrązowe
  • Szyja silnie umięśniona, pozbawiona podgardla
  • Tułów masywny, długi o szerokim kłębie i lędźwiach; głęboka klatka piersiowa
  • Przednie i tylne kończyny mocno umięśnione
  • Sierść krótka na kufie, przedniej części kończyn piersiowych oraz kończynach tylnych od stawu skokowego dół; długa w okolicy szyi, tułowia, ud uraz ogona. Gęste owłosienie o białym umaszczeniu (barwa kremowa jest zdecydowanie niepożądana)

Owczarek podhalański – charakter

Z uwagi na kierunek użytkowy, w jakim zostały wyhodowane owczarki podhalańskie, cechuje je określone usposobienie. Są to psy bardzo czujne, odważne i inteligentne. W przypadku zagrożenia zdecydowanie będą bronić swojej rodziny oraz domostwa, ale jednocześnie jest to rasa bardzo zrównoważona i opanowana. Owczarki podhalańskie silnie przywiązują się do swoich właścicieli, choć nie są specjalnie wylewne.

Owczarki podhalańskie są bardzo żywiołowe i energiczne. Cechuje je spora upartość i silny charakter.

Wykazują dużą łagodność w stosunku do swoich domowników (również dzieci i innych zwierząt), ale w stosunku do obcych są dosyć nieufne i w przypadku prowokacji z ich strony, mogą zareagować w sposób zdecydowany. Przy odpowiedniej socjalizacji dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Owczarki podhalańskie kochają otwartą przestrzeń i mają duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Zdecydowanie nie są to psy nadające się do życia w bloku.

Owczarek podhalański – długość życia

Długość życia lat owczarka podhalańskiego może – przy odpowiedniej opiece, profilaktyce, diecie oraz zapobieganiu chorobom do których jest predysponowany- wynosić nawet 10-12 lat. Jest to więc bardzo dobry wynik jak na psa dużej rasy.

Aby zapewnić jak najdłuższe i najszczęśliwsze życie naszemu owczarkowi podhalańskiemu, warto dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec schorzeniom typowym dla takich psów. Dobrze jest więc regularnie wykonywać badania RTG w celu oceny stanu stawów oraz zdiagnozowania ich ewentualnej dysplazji. Konieczne jest też odpowiednie żywienie, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u naszego czworonoga.

Owczarek podhalański – zdrowie

Owczarki podhalańskie wykazują predyspozycję do takich chorób, jak:

  • Skręt żołądka
  • Dysplazja stawów biodrowych oraz łokciowych
  • Alergie
  • Ektropium
  • Entropium
  • Infekcje uszu

Owczarek podhalański – pielęgnacja

Owczarek podhalański – pielęgnacja

Sierść psów tej rasy ma właściwości samooczyszczania dzięki obecności lanoliny (która stanowi ochronę dla psa przed ubrudzeniem, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz owadami). Pomimo, że nie zatrzymuje ona zanieczyszczeń, sierść wymaga regularnego szczotkowania.

Nie można ingerować w naturalną szatę owczarka podhalańskiego (to znaczy decydować się na takie zabiegi jak strzyżenie, modelowanie czy lakierowanie). Utrzymanie owłosienia psów tej rasy nie jest więc specjalnie kłopotliwe, ale warto pamiętać o ich intensywnym linieniu i konieczności usuwania martwych włosów.

Jeżeli zajdzie konieczność wykąpania zwierzęcia, warto sięgnąć po specjalne szampony przeznaczone dla psów o białej sierści.
Ważna jest również regularna higiena jamy ustnej (możemy zdecydować się na szczotkowanie, chusteczki do czyszczenia zębów lub dentystyczne gryzaki) oraz obcinanie pazurów naszego pupila. Dobrze jest także kontrolować stan uszu owczarka, z uwagi na predyspozycję psów tej rasy do infekcji przewodu słuchowego zewnętrznego.

Owczarek podhalański – żywienie

Właściciel owczarka podhalańskiego powinien zapewnić mu pełnowartościowe pożywienie – może opierać się ono na gotowej, komercyjnej karmie, diecie BARF lub na żywieniu domowym. Zależnie od wybranej opcji żywienia, musimy upewnić się, że posiłki zapewniają psu adekwatną do wieku, aktywności i płci kaloryczność oraz odpowiedni stosunek białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów oraz witamin.

Ponieważ psy te predysponowane są do skrętu żołądka (jak każda duża rasa), optymalne jest karmienie pupila 3 razy dziennie mniejszymi porcjami oraz ograniczenie aktywności fizycznej psa tuż po posiłku.

Ważne jest również, aby nie przekraczać zalecanej kaloryczności – otyłość u psów dużych ras może pogłębić problemy ze stawami oraz znacznie obniżyć komfort życia naszego owczarka.

Owczarek podhalański – szkolenie i wychowanie

Owczarek podhalański świetnie sprawdzi się jako pies pasterski i stróżujący (a w więc w naturalnych dla siebie rolach). Z uwagi na wysoką inteligencję i łatwości nauki, owczarki nie mają większych problemów ze szkoleniem. Warto jednak zaznaczyć, że ich silny charakter wymaga prowadzenia przez równie zdecydowanego i konsekwentnego opiekuna.

Aby uniknąć późniejszych problemów wychowawczych, należy położyć nacisk na dobrą socjalizację szczenięcia oraz wczesne rozpoczęcie tresury. Jest to bardzo ważne, bo nieodpowiednio socjalizowany i wykazujący agresję owczarek pies tej rasy może być niebezpieczny dla otoczenia.

Ponieważ owczarek podhalański wykazuje duże zapotrzebowanie na ruch, właściciel powinien zapewnić mu codzienną dawkę długodystansowych spacerów. Nie są to jednak psy o predyspozycjach do intensywnych biegów czy takich sportów jak agility, z uwagi na wrodzone obciążenie stawów związane z ich wysoką masą ciała.

Owczarek podhalański – szczeniaki i hodowla

Cena szczeniaka owczarka podhalańskiego z dobrej, renomowanej hodowli oscyluje między 2 a 5 tysiącami złotych. Na to ile kosztuje szczenię ma wpływ wiele aspektów (takich jak pochodzenie rodziców, socjalizacja psów, przeprowadzane przez hodowcę badania w kierunku chorób genetycznych).
Przy wyborze hodowcy, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Warunki hodowlane panujące w miejscu, w którym dorastają szczeniaki
  • Jak wygląda odrobaczanie oraz szczepienie szczeniąt
  • Stopień socjalizacji rodziców oraz ich potomstwa
  • Czy szczeniak którego chcemy kupić faktycznie jest rasowy- posiada rodowód i spełnia kryteria wzorca rasy ustalonego przez FCI?
  • Czy rodzice szczeniąt wpasowują się w ten wzorzec?

W przypadku zaopiekowania się psem ze schroniska lub z fundacji, która oferuje zwierzęta do adopcji możemy zyskać nowego przyjaciela i podarować dom potrzebującemu owczarkowi podhalańskiemu. Musi to być jednak dobrze przemyślana decyzja, bo takie psy często są po ciężkich przejściach i wymagają opiekuna empatycznego, doświadczonego w pracy z psami.

Należy jednak uważać na oferty sprzedaży szczeniąt bez rodowodu- te psy bez wątpienia pochodzą z pseudohodowli, co może skutkować z wieloma problemami zdrowotnymi i behawioralnymi w ich późniejszym życiu.

Owczarek podhalański – cena

Miesięczne utrzymanie owczarka podhalańskiego to dla przyszłego właściciela koszt kilkuset złotych. Taka cena obejmuje żywienie (pełnowartościowy pokarm dla dużych ras psów nie należy niestety najtańszych) czy podstawową profilaktykę weterynaryjną (odrobaczanie, szczepienia).

Musimy być jednak przygotowani także na dodatkowe wydatki, takie jak wyprawka dla szczenięcia, kursy posłuszeństwa, nadprogramowe leczenie.

Warto być gotowym na wysoki koszt związany z posiadaniem psa tej rasy, nawet jeżeli przygarniemy go za darmo ze schroniska.

Owczarek podhalański – historia rasy, ciekawostki

  • Owczarek podhalański jest jedną z pięciu rasą uznaną przez FCI jako rasa polska
  • Inne nazwy tej rasy to Polski Owczarek Podhalański, Tatra Shepherd dog, owczarek tatrzański oraz Polnischer Berghund
  • Pierwszy udokumentowany opis tej rasy datuje się na rok 1938, ale pierwsze wzmianki na jej temat pojawiały się jeszcze w XVII wieku
  • Owczarek podhalański pochodzi z Tatr, gdzie hodowano psy tej rasy w izolacji regionalnej- dopiero w XX wieku zaczęły pojawiać się one poza tym obszarem
  • Owczarki podhalańskie są również bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Holandii
  • Ostateczny wzorzec rasy został ustalony w 1988 roku
  • Przodkowie owczarków podhalańskich zajmowali się głównie pilnowaniem stad, pomocą w wypasie zwierząt oraz pilnowaniem gospodarstw
  • Sierść owczarków podhalańskich była niegdyś wykorzystywana jako materiał do produkcji skarpet oraz swetrów
  • Umaszczenie psów tej rasy zostało utrwalone jako białe, żeby owczarki nie straszyły owiec sierścią innej barwy

Owczarek podhalański – dla kogo? Wady i zalety

Owczarek podhalański będzie idealnym psem dla Ciebie, jeżeli:

  • Jesteś osobą o silnym, zdecydowanym charakterze
  • Masz doświadczenie w pracy z psami
  • Szukasz psa stróżującego lub pasterskiego
  • Mieszkasz w domu jednorodzinnym i jesteś w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu oraz otwartej przestrzeni
  • Szukasz psa, który głęboko przywiązuje się do swojej rodziny i lubi dzieci
  • Jesteś finansowo przygotowany na utrzymanie psa tej rasy
  • Jesteś osobą aktywną fizycznie
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Pies Górski z Estrela – niezwykły pies z gór
Aidi – afrykański stróż z gór Atlas
Wilczarz irlandzki – olbrzym o łagodnym sercu
Mastif angielski – olbrzym o miękkim sercu
Chart afgański – zdystansowany szlachcic czy wrażliwy olbrzym?
Sznaucer olbrzym – łagodny i elegancki
Owczarek Portugalski – wszystko o rasie
Owczarek belgijski – czy to wyzwanie dla ciebie?
Owczarek kaukaski – wielki duch w wielkim ciele
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *