Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje

Adopcja psa ze schroniska nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Nie należy jednak odpuszczać już na starcie, ponieważ z kwestiami formalnymi można relatywnie szybko się uporać. Oczywiście decyzja o przygarnięciu zwierzaka musi zostać dokładnie przemyślana. Przed jej podjęciem warto dowiedzieć się, jak wytresować psa z trudną przeszłością. Bywa tak, że niezbędna jest pomoc doświadczonego behawiorysty. Potrzebujesz praktycznych wskazówek? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, który stanowi zbiór aktualnej wiedzy.

 

Czy pies ze schroniska jest dla mnie?

Każdy przyszły właściciel powinien dowiedzieć się, jak wychowywać psa ze schroniska. Trzeba wziąć pod uwagę, że zwykle są to zwierzęta, które mają na koncie ciężkie chwile. Właśnie dlatego opinie są zróżnicowane. Jedno jest pewne – nie każdy poradzi sobie z czworonogiem, który wymaga intensywnej pracy. Socjalizacja psa wymaga sporego wysiłku oraz zaangażowania. Może ona ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Nie można również wykluczyć konieczności współpracy z behawiorystą. Wszystko to generuje dodatkowe koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Z tego względu przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji należy dokładnie przeanalizować nie tylko zalety, ale również wady omawianego rozwiązania.

Wiadomym jest, że utrzymanie psa sporo kosztuje. Podstawą dobrego zdrowia oraz samopoczucia jest oczywiście dieta. Pełnowartościowe karmy nie należą do najtańszych. Jeśli zwierzak posiada schorzenia, to konieczne jest serwowanie mu zupełnie innego jedzenia np. dedykowanego psom z cukrzycą. Nie można również nie wspomnieć o kosztach leczenia, szczepień, czy też profilaktyki. Regularne wizyty u weterynarza to absolutna podstawa, nawet jeśli na pierwszy rzut oka czworonogowi nic nie dolega. Już na samym początku warto jest zdecydować się na zabieg sterylizacji lub kastracji (zwykle dorosłe psy znajdujące się w schronisku mają go za sobą, jednak nie jest to regułą). Kolejną kwestią jest zachowanie higieny. Niektóre zwierzęta (np. z alergiami skórnymi) wymagają stosowania specjalistycznych produktów.

Przeszkodą może okazać się także lęk separacyjny u psa ze schroniska. Może okazać się, że zwierzak ma problem z tym, aby zostać na kilka godzin bez opieki. Wiadomym jest, że wiele osób spędza poza domem niemal cały dzień. Brak czasu właściciela nierzadko sprawia, że stan psychiczny pupila pogarsza się. W skrajnych przypadkach dochodzi do dewastowania mieszkania, a nawet autoagresji. Ważne jest, aby przed wyborem czworonoga poznać jego przeszłość, ponieważ ma ona znaczący wpływ na jego obecne zachowanie.

Czy każdy może adoptować psa?

jak adoptować psa

Zastanawiasz się, jak wygląda adopcja psa? Nie każdy może przygarnąć czworonoga ze schroniska. W zdecydowanej większości przypadków konieczna jest wizyta przedadopcyjna, której nie można ominąć. Głównym celem jest sprawdzenie, w jakich warunkach będzie żyło zwierzę. Wiadomym jest, że nie zostanie ono umieszczone w domu, w którym nie ma dogodnych warunków dla czworonoga. Nie trzeba jednak się obawiać, ponieważ wspomniana procedura jest zwykle prosta i przyjemna! Podstawą są oczywiście warunki mieszkaniowe. Pies ze schroniska z pewnością nie zostanie oddany „na łańcuch” lub do pilnowania niestrzeżonego parkingu. Zbyt mała ilość przestrzeni także może okazać się problemem. Jeśli w kawalerce mieszka rodzina z dwójką dzieci, to osoby wizytujące mogą uznać, że nie ma tam warunków dla zwierzęcia. W takiej sytuacji wydawana jest opinia negatywna.

Duże znaczenie odgrywają także kwestie finansowe. Jak już wspomniano, utrzymanie psa sporo kosztuje. Brak stałych dochodów (np. w przypadku studentów) nie zawsze oznacza decyzję odmowną. Niezwykle istotne jest to, aby przyszli właściciele mogli poświęcić pupilowi optymalną ilość czasu. Najczęściej konieczne jest wypełnienie szczegółowej ankiety, która wspomaga trafną ocenę sytuacji. Nie można zapomnieć również o wizycie poadopcyjnej, dzięki której możliwe jest zweryfikowanie rzeczywistych warunków bytowania czworonoga. Właśnie dlatego nie należy kłamać podczas starania się o zgodę na adopcję psa. Wszelkie nieprawidłowości mogą wyjść na jaw za kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli pies będzie zaniedbany, przetrzymywany w klatce, pozbawiony opieki weterynaryjnej, to zostanie odebrany przez pracowników fundacji lub schroniska.

Ile kosztuje pies ze schroniska?

Nie każdy wie, ile kosztuje adopcja psa ze schroniska. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych obiektach pobierana jest opłata adopcyjna, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieją także schroniska oferujące bezpłatną adopcję. Gdzie szukać niezbędnych informacji? Najlepiej zajrzeć do regulaminu, który znajduje się na oficjalnej stronie internetowej danego schroniska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z jego obsługą drogą telefoniczną lub mailową. W ten sposób może najszybciej zgromadzić sprawdzone i aktualne dane.

Zazwyczaj najmniej należy zapłacić za adopcję szczeniaka, a najwięcej za przygarnięcie psa rasowego. Na uwagę zasługuje fakt, że koszt nie przekracza zwykle kilkudziesięciu złotych. Dobrze jest sprawdzić, czy schroniska proponuje odpłatną sterylizację lub kastrację. Zabieg wykonywany jest na miejscu jeszcze przed wydaniem psa opiekunom. Oczywiście to przyszli właściciele ponoszą jego koszt. Coraz więcej schronisk przeprowadza wspomniany zabieg we własnym zakresie, co jest korzystne z punktu widzenia osób planujących adopcję. Trzeba pamiętać, że każdy obiekt funkcjonuje na własnych zasadach, z którymi należy się zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji.

Jak przygotować się do adopcji psa? Praktyczne porady

ile kosztuje pies ze schroniska

Procedura adopcyjna psa jest relatywnie długa, a więc należy rzetelnie przygotować się na pojawienie się w domu nowego członka rodziny. Przede wszystkim konieczne jest upewnienie się, czy żaden domownik nie posiada alergii na sierść. Dotyczy to w szczególności dzieci, które w przeszłości nie posiadały bliskiego kontaktu ze zwierzakiem. Najprościej jest odwiedzić kilka razy znajomych posiadających czworonoga. Do objawów uczulenia można zaliczyć m.in. problemy skórne oraz łzawiące oczy. W takiej sytuacji należy wstrzymać się z przygarnięciem zwierzaka.

Pies nie jest zabawką, a więc nie może stanowić prezentu dla dzieci. Maluchy powinny mieć pełną świadomość, jakie obowiązki będą spoczywać na ich barkach. Posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemność. Najmłodsi powinni zostać zaangażowani w opiekę nad pupilem. Jeszcze przed jego pojawieniem się w domu konieczne jest rozdzielenie zadań. Nie zapominajmy, że dorosły pies ze schroniska może znajdować się w towarzystwie dzieci jedynie wtedy, gdy w pobliżu znajdują się rodzice. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie można przewidzieć jego zachowania. Nie jest to słodki i bezbronny szczeniak, lecz zwierze, które zwykle posiada różnego typu traumy. Oczywiście po pewnym czasie możliwe jest poznanie jego prawdziwej natury.

Świetną opcją wydaje się być spacer z psem ze schroniska. Możliwe jest podpisanie umowy wolontariackiej na kilka tygodni lub miesięcy. Wiadomym jest, że takie placówki szkolą opiekunów, tak aby uchronić ich przed wieloma nieprzyjemnymi lub groźnymi sytuacjami. Jest to konieczne także ze względu na bezpieczeństwo zwierząt. Być może wolontariat sprawi, że podjęcie decyzji o adopcji czworonoga nie będzie stanowić żadnego problemu. Ważne jest, aby właściwie przygotować dom. Musi być on w pełni ergonomiczny. Niektórzy zapominają o ukryciu m.in. środków czyszczących, które znajdują się na podłodze. To ogromny błąd! Większość psów pragnie dokładnie poznać nowe otoczenie, a nadmierna ciekawość może zakończyć się tragedią.

Jak wybrać psa ze schroniska?

Wybór psa ze schroniska to nie lada wyzwanie! Trzeba pamiętać, że rasa lub wielkość czworonoga to nie wszystko. Wiele osób zwraca największą uwagę na wygląd zewnętrzny zwierzaka, co oczywiście jest ogromnym błędem. Istotne jest usposobienie psa, szczególnie jeśli będzie on posiadać bezpośredni kontakt z dziećmi lub innymi zwierzętami. Konieczne jest upewnienie się, że pies nie jest agresywny – w innym przypadku może dojść do tragedii. Osobowość pupila powinna być zgodna z osobowością właściciela.

Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia złapią nić porozumienia z młodym, energicznym czworonogiem, który każdego dnia potrzebuje sporej dawki ruchu. Seniorzy zwykle wybierają spokojne psy, które przesypiają znaczną część doby. Opieka nad nimi nie jest przesadnym obciążeniem, co ma znaczenie dla tych, którzy borykają się z np. schorzeniami układu ruchu. Spokojny pupil będzie również dobrym wyborem dla rodzin z bardzo małymi dziećmi. Niemowlę łatwo jest przestraszyć, a więc rozbrykany zwierzak może okazać się kłopotliwy w okiełznaniu.

Po wybraniu psa dobrze jest spędzić z nim trochę czasu za murami schroniska. Dzięki temu można zobaczyć, jak zachowuje się w sytuacji, gdy wokół nie ma innych zwierząt. Niektóre czworonogi próbują usilnie zwrócić na siebie uwagę ludzi wokół np. poprzez głośne szczekanie. Nie można jednak stwierdzić, jak będą zachowywać się w innym środowisku. Adopcja szczeniaka wiąże się ze sporym ryzykiem. Wynika to z faktu, że nie można przewidzieć osobowości psa. Ogromną rolę odgrywa opiekun, który odpowiada za wychowanie swojego pupila. W dużej mierze to właśnie on kształtuje charakter zwierzaka.

Adopcja psa – co należy mieć przy sobie?

pies ze schroniska

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak adoptować psa. Wizyta przedadopcyjna to nie wszystko, jednak to od niej zależy, czy będziemy mogli przygarnąć czworonoga. Niektóre fundacje organizują transport zwierząt do nowych domów, jednak jest to relatywnie rzadko spotykane. W zdecydowanej większości przypadków to przyszły właściciel odpowiada za odebranie psa ze schroniska. Może to generować pewne trudności, szczególnie jeśli obiekt znajduje się w sporej odległości od miejsca zamieszkania.

Wiadomym jest, że podpisanie umowy adopcyjnej wymaga posiadania dowodu osobistego. Konieczne jest również posiadanie smyczy oraz obroży/szelek z możliwością regulacji. Warto wspomnieć, że przewożenie psa samochodem wymaga jego zabezpieczenia. Najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalne pasy dla psów. Nie zaszkodzi również pomyśleć o pokrowcu ochronnym na siedzenia. Nie można przewidzieć, jak zachowa się zwierzak podczas długiej podróży, a więc rozsądnie jest zabezpieczyć auto przed potencjalnymi zniszczeniami lub śladami użytkowania.

Psy małych ras oraz szczeniaczki można zwykle przewozić w transporterze, co jest bardzo wygodne. Zapewni on zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu pokonanie wielu kilometrów nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Jak postępować ze zwierzęciem podczas długiej podróży? Należy pamiętać o postojach, podczas których czworonóg może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Należy mieć przy sobie miseczkę oraz wodę w butelce, tak aby napoić pupila w dowolnym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić smaczki, które nieco oswoją psa z nową sytuacją. Oczywiście wszystko zależy od długości trasy do pokonania. Kilkugodzinna podróż jest męcząca nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt.

Czym jest dom tymczasowy dla psa?

Nie masz pojęcia, jak wychować psa ze schroniska? Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem? Niejedna osoba ma podobny dylemat. W takim przypadku warto jest dowiedzieć się, czym jest dom tymczasowy. Opiekunowie nie podpisują umowy adopcyjnej, ponieważ zwierzak nie będzie u nich na stałe. Zapewniają mu jednak dogodne warunki bytowania do czasu znalezienia odpowiedniego właściciela. Oczywiście w dowolnym momencie można zmienić zdanie, a tym samym sprawić, że dom tymczasowy będzie domem stałym. Załatwienie formalności jest w tym przypadku bardzo proste i szybkie, a więc nie trzeba obawiać się zbędnych trudności.

Na uwagę zasługuje fakt, że osoby pełniące tymczasową opiekę nad zwierzakiem mogą zwykle liczyć na wsparcie finansowe schroniska. Obejmuje ono przede wszystkim leczenie czworonoga. Często bywa tak, że fundacja dostarcza karmę, co przekłada się na znaczną oszczędność gotówki. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy zdecydowali się na stworzenie domu tymczasowego dla kilku zwierzaków. Warto pamiętać, że schroniska pękają w szwach, a czworonogi posiadające traumy i lęki zwykle nie mogą odnaleźć się w takich miejscach. Powoduje to sukcesywne pogarszanie się ich stanu psychicznego, a zarazem fizycznego. Dom tymczasowy może stanowić dla nich ogromną szansę na normalne życie.

Nie można zapomnieć, że każdy pies ze schroniska wymaga należytej opieki. Właśnie dlatego na dom tymczasowy nie powinny decydować się osoby, które mają na głowie dużą ilość obowiązków. Raczej nie będą one mogły poświęcić zwierzakowi dostatecznej ilości uwagi. Początki bywają trudne, szczególnie jeśli czworonóg spędził w schronisku wiele miesięcy, a nawet lat. Należy uzbroić się w cierpliwość, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty.

Czym jest wirtualna opieka nad psem?

jak wychować psa ze schroniska

Socjalizacja psa ze schroniska jest trudnym i złożonym zadaniem, z którym nie poradzi sobie każdy. W takiej sytuacji lepiej jest odpuścić adopcję czworonoga. Świetną opcją wydaje się być jednak wirtualna opieka, która polega na wsparciu finansowym. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy posiadają dostateczną ilość gotówki, jednak z wielu różnych powodów nie mogą wziąć zwierzaka z fundacji. Wirtualny właściciel zwykle może odwiedzać swojego podopiecznego w schronisku. Oczywiście nie jest to zobowiązanie finansowe – w przypadku problemów finansowych wystarczy jedynie zawiesić wpłaty na rzecz schroniska. Nie trzeba obawiać się żadnych negatywnych konsekwencji.

Na wirtualną adopcję często decydują się rodzice dzieci marzących o własnym czworonogu. Jest to skuteczny sposób na naukę empatii oraz odpowiedzialności. Maluch może przeznaczać część swojego kieszonkowego na opiekę nad psem. Dzięki temu zrozumie, że zwierzak nie jest zabawką, lecz żywą istotą, o którą należy zadbać.

Czy można oddać psa wziętego ze schroniska?

Pies ze schroniska nie chce jeść? A może pojawiły się problemy z agresją w stosunku do innych zwierząt? Niestety decydując się na adopcję należy liczyć się z tym, że pupil nie będzie zachowywał się dokładnie tak, jak tego chcemy. Psy znajdujące się w schronisku zwykle posiadają złożoną przeszłość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przeszłości były bite lub głodzone. Oczywiście nad każdym niepożądanym zachowaniem można pracować, jednak nigdy nie wiadomo, jakie efekty uda się osiągnąć.

Teoretycznie oddanie psa wziętego ze schroniska jest możliwe, jednak jest to dla niego ogromną krzywdą. Właśnie dlatego należy robić wszystko, aby uniknąć takiego zachowania. Decyzji o adopcji nie można podjąć zbyt pochopnie. Zwierzak, który ponownie trafi do kojca utraci poczucie bezpieczeństwa. Z pewnością źle zniesie rozłąkę z nowymi opiekunami. Będzie odczuwał tęsknotę oraz smutek. Takiemu psu ciężko jest przyzwyczaić się do niższego standardu życia, szczególnie jeśli w domu opiekunów miał zapewnione dogodne warunku bytowania.

4.6/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Kai ken  – charakterystyka rasy i najważniejsze informacje
Jak oduczyć psa jedzenia śmieci – praktyczne porady dla właścicieli
Agresywny kot – rozpoznanie, przyczyny i porady
Schapendoes – informacje i ciekawostki o rasie
Schroniska Dla Zwierząt w Warszawie
Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Socjalizacja psa – jak oduczyć psa agresji wobec innych psów?
Jak czesać psa? Czym czesać psa?
Oceń nasz artykuł
4.6/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *