Grzywacz chiński – pupil cesarzy chin

Grzywacz chiński jest z pewnością prawdziwym oryginałem wśród wszystkich ras psów. Jego charakterystyczne bezwłose ciało, puszysta grzywa okrywająca głowę i uszy wzbudza skrajne reakcje wśród właścicieli psów. Jedni uważają go za wzór piękna, a drudzy uśmiechają się krzywo na jego widok. Niezależnie od budzącego zainteresowanie wyglądu, grzywacz chiński jest prawdziwym pieszczochem i na wskroś kochając pupilem. Przekonaj się czy to pies dla ciebie!

 

Grzywacz chiński – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 28 – 33 cm w kłębie
  • Sierść: u odmiany nagiej: kępki jedwabistej sierści na głowie, uszach, dolnej części kończyn i ogonie. Skóra psa jest miękka i delikatna, zmienia kolor w zależności od pory roku. Odmiana owłosiona (powder puff) posiada długi włos okrywowy oraz delikatny podszerstek
  • Długość życia: 13 – 18 lat
  • Waga: 3,5 – 5,5 kg

Grzywacz chiński – wzorzec rasy

Według wzorca FCI grzywacz chiński został przydzielony do grupy 9 (psy ozdobne i psy do towarzystwa) i sekcji 4 (psy nagie). Nie podlega próbom pracy. Są to psy niewielkich rozmiarów, szczupłe o delikatnym kośćcu. Występują w dwóch typach: lekkim tzw. jelenim (deer type) oraz o krępym, mocniejszym kośćcu (cobby type) tzw. typ kuca.

Jeśli chodzi o typ owłosienia również wyróżniamy dwie odmiany grzywacza – nagą i owłosioną. Naga odmiana posiada kępki sierści występujące na uszach, głowie, dolnej części kończyn oraz ogonie. Skóra grzywacza chińskiego nagiego zmienia swój kolor w zależności od natężenie słońca w daną porę roku. Jest w dotyku miękka i ciepła.

Druga owłosiona odmiana nazywana jest „Powder Puff”. Sierść tej odmiany jest długa i jedwabista. Dopuszczane są dłuższe, owłosione uszy. Każda hodowla musi posiadać odmianę owłosioną, gdyż są gwarancją zdrowych osobników obu odmian – bez niej mogłyby urodzić się osobniki z brakującymi zębami, gdyż jest to wada charakterystyczna dla nagich grzywaczy.

Umaszczenie grzywacza chińskiego może być rozmaite, występuje we wszystkich barwach i odcieniach.

Grzywacz chiński z rodowodem powinien posiadać następujące cechy wyglądu:

  • Lekko zaokrąglona i wydłużona czaszka
  • Policzki suche i zwężające się ku kufie
  • Stop lekko zaznaczony
  • Skóra na głowie gładka, bez zmarszczeń
  • Wydatny nos, najczęściej czarny, ale dopuszczalne inne kolory
  • Grzywa zaczyna się od stopu i zwęża ku dołowi szyi
  • Oczy czarne, w kształcie migdałów
  • Uszy osadzone nisko, duże i stojące
  • Mocne szczęki ze zgryzem nożycowym
  • Smukłe i długie kończyny
  • Ogon osadzony wysoko, noszony wysoko lub opuszczony. Prosty nie zawinięty.

Przodkowie grzywaczy chińskich były pupilami na dworach władców, ale także służyły jako psy myśliwskie przeznaczone do zabijania gryzoni oraz jako psy stróżujące. Jest to pies delikatny i oddany swojej rodzinie. Jest wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne a szczególnie na prażące słońce. Ich skóra jest podatna na oparzenia słoneczne oraz na mróz także dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie psa w ubranka, które ochronią go przed pogodowymi anomaliami.

Grzywacz chiński – charakter

Grzywacz chiński jest psem na wskroś kochającym swoją rodzinę. Jeśli chcesz sprawić sobie pieszczocha to grzywacz chiński będzie idealnym wyborem. To pies, który uwielbia spędzać czas na zabawie, jest uważny oraz wrażliwy. Będzie idealnym kompanem do podróży, gdyż chętnie wykonuje komendy i jest bardzo posłuszny.

Przedstawiciele tej rasy są wesołym i skorymi do zabawy psami, dlatego idealnie odnajdą się w towarzystwie dzieci. Swoimi figlami potrafią rozbawić całą rodzinę, nigdy nie okazując agresji ani chęci dominacji. Grzywacz chiński będzie dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci, gdyż ponad wszystko kocha bliskość ze swoją rodziną. Nie radzi sobie ze zbyt długą samotnością.

Sprawdzi się jako mały stróż domowy bowiem dzięki ich nieustannej czujności potrafi wyłapać dźwięki zbliżającego się intruza i powiadomić o tym członków swojego domu. Te psy wyglądają na bardzo delikatne, lecz mają w sobie mnóstwo energii, którą mogą spożytkować na spacerach i torach agility. Potrafi być nieśmiały w stosunku do innych psów, dlatego bardzo ważna jest wczesna socjalizacja.

Grzywacz chiński – długość życia

Grzywacz chiński to rasa długowieczna bowiem dożywa średnio 12-18 lat. Jest to rasa zdrowa, lecz nadal trzeba pamiętać o zapewnieniu mu pewnych udogodnień, jak chronienie pupila przed mrozami czy ostrym słońcem. Aby twój zwierzak cieszył się jak najdłuższym zdrowiem pamiętaj o profilaktycznych badaniach w gabinecie weterynaryjnym oraz szczepieniach. Nie lekceważ gorszego samopoczucia, jeśli takie nastąpiło u twojego psiaka. Wszelkie wątpliwości w związku ze zdrowiem lub żywieniem czworonoga kieruj do zaufanego lekarza weterynarii.

Grzywacz chiński – zdrowie

Grzywacz chiński najczęściej będzie miał problem z wadami uzębienia oraz problemami natury dermatologicznej. Ich skóra jest delikatna oraz bezwłosa, dlatego może ulec poparzeniom słonecznym. Te psy są również podatne na udary słoneczne oraz wyziębienie, gdy przebywają na mroźnej pogodzie. Przy niskich temperaturach należy pupila ubierać w specjalne ubranka, które ogrzeją go i zatrzymają ciepło. W lato stosujemy na ich skórę krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV.

Grzywacz chiński również może cierpieć na schorzenia genetyczne kardiologiczne oraz problemy z oczami. Oto niektóre z popularnych chorób dotykających te zwierzęta:

  • Zwichnięcie soczewki
  • Alergie kontaktowe
  • Grzybica skórna
  • Zwichnięcie rzepki
  • Niedoczynność tarczycy
  • Wtórna jaskra
  • Dysplazja stawów biodrowych i choroba Legga-Calvego-Perthesa
  • Postępujący zanik siatkówki PRA
  • Głuchota

Istnieją testy genetyczne (test BAER), które wykonywane są w hodowlach by wykluczyć głuche mioty. Zaleca się regularną kontrolę stanu uzębienia grzywacza chińskiego, gdyż posiada predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego prowadzącego do chorób jamy ustnej.

Grzywacz chiński – pielęgnacja

Grzywacze chińskie ze względu na dwie odmiany posiadają różne sposoby pielęgnacji. Odmiana długowłosa wymaga regularnego szczotkowania w celu uniknięcia skołtunienia włosów. Używamy w tym celu szczoteczki metalowej oraz szczoteczki z naturalnego włosia by nadać sierści połysk. Podczas szczotkowania możemy używać specjalnych psich odżywek, które nawilżą włos oraz sprawią, że będzie on łatwiejszy do rozczesywania. Jeśli zajdzie potrzeba myjemy psa w szamponie do długiej sierści.

Jeśli chodzi o odmianę nagą najważniejsze jest zadbanie o jego skórę. Jest ona delikatna przez brak włosów, które stanowią naturalną ochronę, dlatego jest ona częściej narażona na wszelkie uszkodzenia. W lato należy pamiętać o stosowaniu kremu przeciwsłonecznego z filtrem UV. Nigdy nie smarujemy psa kosmetykami ludzkimi, gdyż mogą zawierać środki toksyczne dla pupila. Zawsze wybieramy te specjalnie przeznaczone dla psów pod okiem naszego lekarza weterynarii. Skóra grzywacza chińskiego ma predyspozycje do wysychania, dlatego trzeba dbać o jej nawilżenie stosując preparaty nawilżające w formie kremów, sprayu lub chusteczek. Grzywacz chiński nagi nie wymaga częstych kąpieli, lecz jeśli będzie on takiej wymagał stosujmy szampony nawilżające lub hipoalergiczne.

Ta rasa jest narażona na odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego bardzo ważne jest wdrożenie systematycznej higieny jamy ustnej. Pomocne będą gryzaki dentystyczne, płyny na kamień nazębny dodawane do wody oraz regularne szczotkowanie psich zębów. Nie zapomnijmy również o higienie uszu i oczu, na których mogą zbierać się różne wydzieliny. Kontrolujmy stan pazurków a w razie potrzeby należy przyciąć je za pomocą niewielkich obcinaczek.

Najlepiej przyzwyczajać swojego pupila od najmłodszych lat do zabiegów pielęgnacyjnych by nie wiązały się dla nich ze stresem.

Grzywacz chiński – żywienie

Grzywacz chiński – żywienie

Odpowiednie żywienie jest połową sukcesu doskonałej kondycji zdrowotnej pupila. Grzywacz chiński powinien dostawać wysokomięsną, pełnowartościową karmę z małą ilością zbóż oraz wolną od konserwantów i barwników. Właściciel może serwować swojemu psiakowi karmę suchą, mokrą lub przygotowywać mu posiłki w domu. Aby nie dopuścić do nadwagi psa zawsze uważnie wydzielajmy mu odpowiednią dawkę karmy dziennie. Ilość karmy jest zależna od wagi psa, jego aktywności fizycznej oraz jego wieku.

Grzywacz chiński tak jak każdy inny pies uwielbia smakołyki, którymi możemy wzbogacić jego dietę. Pamiętajmy jednak by ich ilość była wliczona w kaloryczność dziennej porcji posiłku. Jeśli masz ochotę zmienić karmę swojemu pieskowi nie rób tego z dnia na dzień a zmiany wprowadzaj stopniowo. Grzywacz chiński musi mieć cały czas dostęp do świeżej i czystej wody.

Grzywacz chiński – szkolenie i wychowanie

Grzywacz chiński nie jest trudnym psem do ułożenia i dlatego nadaje się również na towarzysza dla niedoświadczonych właścicieli. Jest psem inteligentnym i chętnym do współpracy, a naukę zapamiętuję na długo. Nie jest pupilem niezależnym więc nie będzie łatwo rozpraszał się przy szkoleniu. Grzywacz chiński jak każdy psiak potrzebuje konsekwencji w wychowaniu by mógł dobrze wpoić sobie zasady rządzące w jego rodzinnym domu. Ten pies potrzebuje pozytywnych reakcji. Właściciel nie powinien szczędzić pochwał za dobrze wykonane polecenie.

Ta rasa najlepiej rozwija się w atmosferze szacunku i serdeczności. Nigdy nie stosujemy przemocy i agresji wobec własnych zwierzaków, gdyż stracimy ich zaufanie, które ciężko będzie później naprawić. W wychowaniu grzywacza chińskiego bardzo ważny jest element socjalizacji. Od najmłodszych lat powinniśmy pokazywać naszemu psiakowi różne miejsca, ludzi i inne psy by zyskał pewność siebie. Brak socjalizacji może prowadzić do stanów lękowych. Dorosły grzywacz chiński mimo małych rozmiarów jest prawdziwym wulkanem energii i potrzebuje regularnego ruchu. Będzie świetnym kompanem do zabaw dostosowanych do jego wielkości oraz spokojnych spacerów po parku.

Grzywacz chiński – szczeniaki i hodowla

Decydując się na przygarnięcie grzywacza chińskiego musimy najpierw znaleźć godną zaufania i renomowaną hodowlę. Przede wszystkim hodowla musi należeć do Związku Kynologicznego w Polsce oraz wydawać szczeniaki z metryką rodowodową. Wydawanie szczeniaków bez rodowodu jest niezgodne z prawem. Tylko metryka rodowodowa daje właścicielowi gwarancję, że szczeniaki z tej hodowli są wolne od chorób genetycznych, zdrowe oraz czystej krwi.

Dobrym sposobem na poznanie hodowli jest odwiedzenie jest osobiście w celu poznania hodowców, ich celów hodowlanych i opiece zdrowotnej psów. Dobry hodowca odpowie z chęcią na wszystkie nasze pytania oraz podzieli się wskazówkami dotyczącymi wychowania naszego przyszłego pupila. Omijaj szerokim łukiem oferty wydające się zbyt atrakcyjne, gdyż istnieje możliwość, że szczeniaki pochodzą z pseudohodowli. Takie organizacje są nastawione na szybki zysk a zwierzęta, które oferują są często chore lub obciążone genetycznie chorobami.

Grzywacz chiński – cena

Ile kosztuje grzywacz chiński? Ta cena wahać się będzie między 5 000 – 7 000 zł. Cena jest dość wysoka ze względu na niszowość tej rasy na terenach Polski. Ta kwota będzie również zależeć od prestiżu i renomy hodowli oraz od płci i rodziców malucha.

Jeśli uważasz, że ta cena jest dla ciebie zbyt wysoka zawsze warto rozważyć adopcję psa za darmo. Odwiedzając schroniska i fundacje możemy natknąć się na grzywacze chińskie lub psy w typie tej rasy czekające na znalezienie kochającego domu.

Jaki jest koszt utrzymania grzywacza chińskiego? Koszt miesięczny będzie wynosić około 180 -200 zł na miesiąc. To, ile wydamy na swojego zwierzaka miesięcznie zależy od karmy, którą mu podajemy, akcesoriów oraz wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Grzywacz chiński – historia rasy, ciekawostki

Historia grzywacza chińskiego jest owianą tajemnicą, bowiem istnieje wiele podań, historii i spekulacji dotyczących jego pochodzenia. Jedna z teorii mówi, że pies pochodzi bezpośrednio od żyjącego ponad pięć tysięcy lat temu nagiego psa – Canis Africanis.

Do Ameryki nagie psy zostały przywiezione przez chińskich żeglarzy już około XV wieku. Pomagały im w oczyszczaniu okrętów z szkodników takich jak szczury i myszy. Później rasa znalazła się również w innych krajach takich jak Egipt, Mongolia i Peru. W Egipcie grzywacze chińskie były traktowane jako uosobienie boga Thanatosa – boga śmierci.

W Chinach występowały dwa typy tej rasy. Przedstawiciele pierwszej towarzyszyły władcom w ich pałach, traktowane były z najwyższym szacunkiem i nawet noszone były na poduszkach. Warto nadmienić, że dawne grzywacze były znacznie większe gabarytowe niż te współczesne- bowiem ważyły nawet jedenaście kilogramów.

Ta rasa była wykorzystywana również jako naturalny termofor i rozgrzewacz miejsc na ciele, które dotknięte były reumatyzmem. Istniał jeszcze drugi typ grzywacza chińskiego traktowany jako smakołyk kulinarny – w kuchni azjatyckiej tuczono go na dni świąteczne i zjadano. Po raz pierwszy grzywacz chiński został zaprezentowany na wystawie w Westminster w 1885 roku a w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych powołano kilka klubów miłośników tej rasy. Na początku lat 80 XX wieku związek hodowców w Wielkiej Brytanii uznał owłosioną odmianę grzywaczy.

Grzywacz chiński – dla kogo?

Grzywacz chiński będzie idealnym towarzyszem dla osoby łagodnej, uczuciowej, której marzeniem jest posiadanie psa pieszczocha. Ta rasa sprawdzi się jako pies do zabaw w ogrodzie oraz kompan do wspólnego leżenia pod kocem na kanapie. Jest bardzo posłuszny i kocha swoją rodzinę ponad wszystko. Będzie świetnym wyborem również dla rodziny z dziećmi, ponieważ odnosi się do nich z cierpliwością i lubi ich towarzystwo. Nie radzimy wyboru tego psa dla osób zapracowanych, których często nie ma w domu. Dorosły grzywacz chiński kiepsko znosi samotność a pozostawiony samemu sobie na wiele godzin może zacząć niszczyć przedmioty w domu. Nadaje się za to na pierwszego psa ze względu na jego łagodne usposobienie i łatwość w szkoleniu.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Chin japoński – opis rasy i charakterystyka
Shar pei – pomarszczony pies z Chin
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *