Dogue de Bordeaux – znany jako „Śliniak”

Nie można dać się zwieść przez groźny wygląd psów tej rasy! Mimo swoich potężnych rozmiarów połączonych z groźnym spojrzeniem, Dogue de Bordeaux cechują się ogromnym sercem. Psy te dawniej wykorzystywane były do walk i polowań, ale obecnie znajdują swoje miejsce u boku człowieka jako psy towarzyszące. Dogue de Bordeaux posiada ogromne pokłady miłości, którą obdarza każdego członka swojej rodziny, dlatego nie sposób nie zakochać się w tej rasie od pierwszego wejrzenia!

 

Dogue de Bordeaux– wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: psy 60-68 cm, suki 58-66 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 5-6 lat, najstarszy znany pies tej rasy dożył 12 lat
  • Waga: psy co najmniej 50 kg, suki co najmniej 45 kg

Dogue de Bordeaux – wzorzec rasy

Dogue de Bordeaux to dość duży pies o przysadzistej budowie i niezwykle silnym umięśnieniu. Typowy wygląd molosa krótkogłowego w połączeniu z harmoniczną sylwetką budzą respekt i szacunek. Psy tej rasy, na co wskazuje ich wygląd, należą do sekcji molosów w typie mastyfa w grupie pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła w klasyfikacji FCI. Ich użytkowość bazując na wrodzonych cechach charakteru określona została jako pies stróżujący, obrończy i odstraszający. Cechy wyglądu psa rasy Dogue de Bordeaux określone przez FCI to:

  • Kanciasta, szeroka i krótka głowa o kształcie trapezu
  • Na głowie obecne głębokie zmarszczki przebiegające symetrycznie po bokach bruzdy czołowej, szczególnie głęboka jest bruzda czołowa
  • Obwód czaszki u samca powinien odpowiadać wysokości w kłębie, u samic może być jednak nieco mniejszy
  • Silnie rozwinięte skronią, łuki nadoczodołowe, łuki jarzmowe i szerokie rozstawienie żuchwy nadające czaszce jej typowy kształt
  • Bardzo wyraźny stop tworzący z kufą niemal prosty kąt
  • Szeroki nos o otwartych nozdrzach i dobrej pigmentacji pasującej do koloru maski. Nos może być zadarty ale niedopuszczalne jest cofnięcie między oczy
  • Mocna, szeroka, dość krótka kufa z nieznacznie wklęsłym profilem
  • Obwód kufy powinien wynosić dwie trzecie obwodu głowy, a jej długość od jednej czwartej do jednej trzeciej długości głowy
  • Mocne i szerokie szczęki z typowym dla rasy przodozgryzem
  • Dobrze wykształcony podbródek
  • Gruba, umiarkowanie obwisła górna warga, która zakrywa wargę dolną
  • Wyraźnie zaznaczone policzki z dobrze rozwiniętymi mięśniami żuciowymi
  • Owalne, szeroko otwarte oczy o przyjaznym wyrazie
  • Barwa oczu w zależności od koloru maski – od orzechowej do ciemnobrązowej przy czarnej masce, a oczy jaśniejsze u psów z maską czerwoną lub bez maski. Preferowane są jednak oczy ciemne
  • Stosunkowo małe, wysoko osadzone, lekko zaokrąglone na końcu uszy nieco ciemniejszego koloru niż umaszczenie psa
  • Bardzo umięśniona i mocna szyja kształtem zbliżona do cylindra
  • Skóra na szyi luźna, zwisająca
  • Wyraźne podgardle ciągnące się aż do klatki piersiowej
  • Wyraźnie zaznaczony kłąb
  • Szeroki i dobrze umięśniony grzbiet
  • Krótkie, szerokie i mocne lędźwie
  • Lekko opadający zad
  • Masywna, głęboka klatka piersiowa z wyraźnym przedpiersiem i dobrze wysklepionymi żebrami
  • Wyraźnie podciągnięty brzuch
  • Bardzo gruby u nasady ogon sięgający maksymalnie do stawu skokowego
  • Kończyny o mocnym kośćcu i bardzo dobrym umięśnieniu
  • Mocna łapa ze zwartymi palcami, dobrze wysklepionymi mocnymi pazurami i dużymi, elastycznymi opuszkami

Dogue de Bordeaux posiada delikatną, krótką sierść, która w dotyku jest dość miękka. Wyróżnia się różne kolory umaszczenia w odcieniach płowym, kasztanowym, izabelowatym. Pożądana jest jak najlepsza pigmentacja, a białe znaczenia dopuszczalne są jedynie w okolicy przedpiersia i końcowych odcinkach kończyn. Wygląd części twarzowej różni się u poszczególnych psów z uwagi na wygląd maski. Może ona być czarna, brązowa lub może nie występować wcale. Do koloru maski powinna być dopasowana barwa połączeń skórno-śluzówkowych psa.

Dogue de Bordeaux – charakter

Dogue de Bordeaux z uwagi na swoje predyspozycje do pełnienia funkcji psa obronnego, cechuje się silnie rozwiniętym instynktem do stróżowania. Są to psy bardzo czujne i odważne, dlatego idealnie spełniają się w narzuconej im roli. Dogue de Bordeaux jest bardzo oddany swojej rodzinie, do której bardzo się przywiązuje i chętnie okazuje im uczucie. Z tego powodu dobrze sprawdza się też jako pies do towarzystwa, ale nie należy przy tym lekceważyć jego wrodzonych zdolności obronnych. Mimo instynktu stróżującego Dogue de Bordeaux cechuje się zrównoważonym i łagodnym charakterem, w związku z czym posiada wysoki próg pobudliwości i ciężko jest wyprowadzić go z równowagi i rzadko reaguje agresją. Szczególnie u samców może jednak rozwinąć się dominujący charakter, co może utrudniać kontakty przedstawiciela rasy Dogue de Bordeaux z innymi psami.

Dogue de Bordeaux – długość życia

Psy rasy Dogue de Bordeaux niestety cechują się dość krótką długością życia. Ich średnia długość życia wynosi maksymalnie 5-6 lat, co związane jest z ich ponadprzeciętnym wzrostem i chorobami dziedzicznymi. Aby pies żył jak najdłużej w zdrowiu i komforcie właściciel musi zadbać o zapewnienie mu podstawowych potrzeb życiowych w postaci wysokojakościowej karmy, codziennej dawki ruchu i stymulacji umysłowej.

Dogue de Bordeaux – zdrowie

Dogue de Bordeaux – zdrowie  

W związku z dość krótkim okresem życia psa rasy Dogue de Bordeaux, właściciel powinien przygotować się na dość częste wizyty u lekarza weterynarii. Psy z uwagi na swoją wagę i skróconą kufę mają predyspozycje do wielu chorób genetycznych, których nie sposób wyeliminować nawet poprzez doskonały dobór osobników do rozrodu. Choroby, do których predysponowany jest Dogue de Bordeaux to:

  • Dysplazja stawów biodrowych, która dotyka ponad połowę psów tej rasy. Spowodowana jest wielogenową wadą dziedziczną, która przyczynia się do zwyrodnienia stawów biodrowych, czego skutkiem jest znaczny dyskomfort i kulawizna. Diagnostyka w kierunku tej choroby przeprowadzona jeszcze w wieku szczenięcym daje szanse na przeprowadzenie zabiegu opóźniającego wystąpienie jej objawów.
  • Dysplazja stawów łokciowych prowadząca do zapalenia i zwyrodnienia stawów.
  • Zwężenie aorty utrudniające odpływ krwi z serca, czego początkowym objawem jest szmer słyszalny podczas osłuchiwania serca. Wada ta prowadzi do rozwinięcia choroby serca. Szmer w okolicy serca słyszalny jest nawet u 70% psów tej rasy, a u 17% stwierdzane są zaburzenia w badaniu echokardiograficznym.
  • Ektropium, czyli wywinięcie brzegów powiek na zewnątrz, które może przyczyniać się do nawracającego zapalenia spojówek. Wada pojawia się nawet u 17% psów rasy Dogue de Bordeaux.
  • Rozszerzenie i skręt żołądka to typowa choroba, która może pojawić się u psów z głęboką klatką piersiową. Dzieje się tak, gdy wypełniony żołądek na skutek znacznej aktywności fizycznej zaraz po posiłku ulegnie skręceniu wokół swojej osi, co uniemożliwi odpływ treści i gazów. Sytuacja ta wymaga natychmiastowego postępowania chirurgicznego, ponieważ w ciągu kilku godzin może prowadzić do śmierci zwierzęcia.
  • Chłoniak i chłoniakomięsak to nowotwory typowe dla 10% psów rasy Dogue de Bordeaux.
  • Hiperkeratoza palców, czyli nadmierne rogowacenie opuszek palcowych. Może powodować dyskomfort w wyniku pękania i nadkażania szczelin powstałych w opuszkach.

Dogue de Bordeaux – pielęgnacja

Z uwagi na swoją krótką sierść, Dogue de Bordeaux nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Raz w tygodniu wskazane jest wyczesanie martwego włosia. Na co dzień wystarczy przetrzeć sierść psa wilgotną szmatką, aby pozbyć się powierzchownych zabrudzeń. Kąpiele zalecane są nie częściej niż co 3 miesiące, aby niepotrzebnie nie drażnić delikatnej skóry zwierzęcia.

Nieco większą uwagę należy poświęcić fałdowanej skórze Dogue de Bordeaux w okolicy głowy psa. Między fałdami skóry mogą powstawać stany zapalne spowodowane zbyt dużym namnażaniem się bakterii. Regularna higiena tej okolicy to sposób na zapobieganie rozwinięciu się zakażenia fałdu skóry.

Dogue de Bordeaux może mieć problem ze ślinieniem się, dlatego należy być przygotowanym na konieczność sprzątania wydzielin psa z podłogi, dywanu czy kanapy. Niestety takie są uroki posiadania psa rasy Dogue de Bordeaux.

Warto do codziennej profilaktyki zdrowotnej psa wprowadzić zabieg mycia zębów. Szczotkowanie zębów psa za pomocą specjalnej pasty i szczoteczki z miękkim włosiem zapobiegnie odkładaniu się kamienia nazębnego, który wywołuje brzydki zapach z pyska i stany zapalne jamy ustnej. Bakterie namnażające się pod warstwą kamienia nazębnego stanowią duży problem zdrowotny, ponieważ łatwo mogą się przenieść drogą krwionośną do wnętrza organizmu. Groźnym powikłaniem choroby przyzębia jest zapalenie wsierdzia – mięśnia sercowego. Dogue de Bordeaux i tak jest psem predysponowanym do rozwoju choroby serca, a dodatkowy stan zapalny może się skończyć dla niego tragicznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Dogue de Bordeaux – żywienie

Dogue de Bordeaux z uwagi na swoje rozmiary będzie potrzebował dość dużej dziennej ilości pożywienia. Z tego względu dla tej rasy zaleca się stosowanie karmy suchej, która jest znacznie bardziej ekonomiczna niż karma w puszkach. Ważne, aby właściciel karmił psa wysokiej jakości, zbilansowaną karmą o dużej zwartości mięsa.

Aby zniwelować ryzyko rozwoju choroby takiej jak rozszerzenie i skręt żołądka, warto podzielić dzienną porcję pokarmową psa na kilka mniejszych posiłków w ciągu doby. Można także karmić psa za pomocą specjalnych misek spowalniających jedzenie. Bezpośrednio po jedzeniu należy unikać intensywnej aktywności fizycznej i pozwolić treści pokarmowej na spokojne opuszczenie żołądka. Dzięki temu profilaktycznemu postępowaniu niweluje się znacznie ryzyko skrętu żołądka.

Z uwagi na skłonność psa rasy Dogue de Bordeaux do rozwoju dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, zalecana się dodatkową suplementację diety psa w postaci preparatów chondroprotekcyjnych zawierających wapń i glikozaminoglikany. Preparaty należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Dogue de Bordeaux to pies, który raczej nie będzie odmawiał jedzenia. Z tego powodu u takich łakomczuchów należy szczególnie przestrzegać dziennej dawki pokarmowej, aby nie dopuścić do przekarmiania psa i rozwoju otyłości. Otyłe psy o wiele szybciej rozwijają problemy z układem kostno-szkieletowym oraz krwionośnym. Dogue de Bordeaux z uwagi na swoje duże rozmiary i tak jest bardzo silnie narażony na rozwój powyższych problemów, dlatego tym bardziej należy dbać o utrzymanie jego odpowiedniej wagi.

Dogue de Bordeaux – szkolenie i wychowanie

Wychowanie psa rasy Dogue de Bordeaux to bardzo ważna kwestia, ponieważ szczególnie samce mogą przejawiać agresywne zachowania i dominację nad innymi psami. Dlatego już na etapie hodowli ważna jest odpowiednia socjalizacja szczenięcia z innymi psami, aby w przyszłości uniknąć niepożądanych problemów behawioralnych. Z chwilą pojawienia się szczenięcia w nowym domu, właściciel powinien rozpocząć dopasowane do jego wieku szkolenie posłuszeństwa. Treningi powinny być prowadzone regularnie i w przyjaznej dla psa atmosferze, dzięki czemu będzie on chętnie uczył się nowych komend. Najlepsze efekty podczas szkolenia przynosi wzmocnienie pozytywne, które polega na nagradzaniu psa za pomocą np. smakołyka za każde dobrze wykonane zadanie. Niedopuszczalne jest krzyczenie na psa, a tym bardziej agresja fizyczna, ponieważ zniszczy to piękną więź między psem a właścicielem.

Dogue de Bordeaux – szczeniaki i hodowla

Szczenię Dogue de Bordeaux mimo swoich dużych rozmiarów to nadal delikatne i wrażliwe stworzenie. Pierwsze dni w nowym domu będą dla niego niesamowicie stresujące, ponieważ został odłączony od mamy i rodzeństwa i trafił do zupełnie obcego środowiska. Właściciel musi być wyrozumiały dla szczenięcia i dać mu czas na aklimatyzację w nowym domu. Pomocne będzie wcześniejsze skompletowanie odpowiedniej wyprawki dla szczenięcia, takiej jak posłanie odpowiedniej wielkości, zabawki, smakołyki i odpowiednia karma dla szczeniąt. Najlepiej kontynuować podawanie takiej samej karmy, którą Dogue de Bordeaux dostawał w hodowli, co uniknie dodatkowego stresu związanego ze zmianą przyzwyczajeń. Szczenię z renomowanej hodowli powinno posiadać metrykę urodzenia i książeczkę zdrowia, w której powinny być zawarte wpisy o przebytych szczepieniach i odrobaczeniach. Na jej podstawie lekarz weterynarii podczas pierwszej wizyty właściciela ze szczenięciem układa kalendarz szczepień, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Układ odpornościowy młodego Dogue de Bordeaux jest jeszcze nie w pełni rozwinięty, a szczepienia zabezpieczą psa przez groźnymi chorobami zakaźnymi jak nosówka czy parwowiroza.

Dogue de Bordeaux – cena

Cena zakupu szczenięcia rasy Dogue de Bordeaux z certyfikowanej hodowli zrzeszonej w ZKWP wynosi około 5-6 tysięcy złotych. Kupując szczenię z hodowli zrzeszonej w ZKWP właściciel ma pewność, że zwierzę posiada jak najlepszy komplet genów, a hodowla zadbała o jego odpowiednią socjalizację i adekwatne do wieku zabiegi profilaktyczne. Kupując psa rasy Dogue de Bordeaux po okazyjnej cenie może okazać się, że pochodzi on z nieetycznej hodowli, która prowadzona jest jedynie dla zysku i nie ma na celu dobra zwierząt.

Dogue de Bordeaux – historia rasy, ciekawostki

  • Dog de Bordeaux to jedna z najstarszych ras będąca potomkiem francuskich psów zwanych „alanami”. Według niektórych źródeł ich najstarszym przodkiem jest dog tybetański spokrewniony z molosami za czasów Juliusza Cezara.
  • Z uwagi na swoją siłę i cechy charakteru psy te były użytkowane głównie do polowania na grubą zwierzynę, do walk oraz do stróżowania domów i stad zwierząt hodowlanych.
  • Pierwszy raz rasa Dogue de Bordeaux została zaprezentowana w 1863 roku na pierwszej we Francji wystawie psów rasowych. Wyróżniano wtedy kilka typów psów: z Tuluzy, z Paryża i z Bordeaux. To właśnie typ doga z Bordeaux dał początek obecnie znanej rasie.
  • W popularnym serialu „Rodzina zastępcza” rolę psa Śliniaka grał właśnie pies rasy Dogue de Bordeaux.

Dogue de Bordeaux – dla kogo?

Dogue de Bordeaux to rasa, która raczej nie jest polecana dla niedoświadczonych opiekunów. Przyszły właściciel psa tej rasy musi zdawać sobie sprawę z potrzeb psa i być w stanie zagwarantować im odpowiednie warunki bytowe. Dogue de Bordeaux to pies rodzinny, który do szczęścia potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Nie powinna posiadać go osoba samotna, która większość dnia będzie spędzała poza domem. Ponadto właściciel musi być przygotowany na duże koszty miesięczne utrzymania psa tej rasy, które wynikają z zapotrzebowania żywieniowego oraz przede wszystkim niezbędnej opieki weterynaryjnej. Psy tej rasy dość szybko zaczynają chorować, dlatego muszą być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Opiekun psa rasy Dogue de Bordeaux powinien także posiadać odpowiednie cechy charakteru, dzięki którym będzie w stanie odpowiednio wyszkolić psa i opanować jego dość dominujący charakter.

Jeśli podoba Ci się Dogue de Bordeaux – być może spodobają Ci się też:

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Bullmastiff jako legendarny stróż – opis rasy, wychowanie, pielęgnacja
Shikoku – mniej znany “kuzyn” shiba inu
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *