Bedlington terrier – łagodna owieczka czy nieustraszony łowca?

Bedlington terrier, z uwagi na to jak wygląda dorosły przedstawiciel rasy, nazywany jest często „terierem owieczką”. Mimo swojego łagodnego wyglądu, pies ten jest nie tylko wesołym i lojalnym przyjacielem rodziny, ale także twardym i pewnym siebie zwierzęciem o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Przy odpowiednim wychowaniu oraz spełnieniu wszystkich bytowych potrzeb bedlington teriera, będziemy cieszyć się zrównoważonym i sympatycznym towarzyszem, stróżem oraz obrońcą.

Charakterystyka

Skłonność do uciekania

Predyspozycje do stróżowania

Predyspozycje do obrony

Tendencja do szczekania

Zdrowotność

Inteligencja

Aktywność

Nadaje się do życia w bloku

Łatwość ułożenia

Skłonność do szczekania

Relacje z dziećmi

Relacje z kotami

Linienie

 

Bedlington terrier – wygląd i opis rasy

  • Masa ciała: 8-10 kg
  • Wysokość w kłębie: ok 40 cm
  • Rozmiar: mały
  • Długowłosy. Umaszczenie niebieskie, wątrobiane lub piaskowe. Dopuszczalne podpalanie w obrębie umaszczenia.
  • Średnia długość życia: 12-16 lat

Bedlington terrier – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Kierunek użytkowania: terier; pies towarzyszący i rodzinny- pierwotnie użytkowany do polowania na zające, lisy i inną zwierzynę, a także jako łowca szkodników.
  • Klasyfikacja wg FCI: grupa 3 (teriery), sekcja 1 (teriery duże i średnie); typ wilkowaty; nie podlegają próbom pracy.
  • Wrażenie ogólne: bedlington terrier cechuje się dobrze rozwiniętą muskulaturą oraz jednocześnie, dużym wdziękiem i lekkością ruchu. Mimo swojego łagodnego wyglądu, jest to pies odważny, twardy i pewny siebie.
  • Zachowanie: inteligentny, bystry, dziarski i- w razie potrzeby- waleczny. Nie wykazuje jednak nieuzasadnionej agresji, jest zrównoważony i na ogół łagodny. Głęboko przywiązuje się do swojego właściciela. Wykazuje silny instynkt łowiecki.
  • Głowa: o kształcie gruszki lub klina, o prostej linii profilu, wąskiej i zaokrąglonej czaszce. Nos czarny (u zwierząt niebieskich i niebieskich podpalanych) lub piaskowy (u zwierząt brązowych), o dużych nozdrzach. Kufa dobrze wypełniona. Wargi przylegające. Uzębienie mocne, pełne, o zgryzie nożycowym.
  • Oczy małe, o trójkątnym kształcie. Kolor oczu odpowiednio ciemny (przy niebieskim umaszczeniu), jaśniejszy z bursztynowym połyskiem (przy podpalanym umaszczeniu) lub jasnoorzechowy (przy umaszczeniu wątrobianym lub piaskowym).
  • Uszy nisko osadzone, średniej wielkości, cienkie, pokryte białym, jedwabistym owłosieniem. O charakterystycznym kształcie orzecha laskowego.
  • Szyja długa, zwęża się w kierunku nasady. Brak podgardla.
  • Tułów: umięśniony, o wysklepionych lędźwiach, szerokiej klatce piersiowej i podkasanym brzuchu.
  • Ogon: nisko osadzony, rozszerza się w kierunku nasady, średniej długości.
  • Kończyny: proste, ustawione lekko skośnie, odpowiednio kątowane.
  • Chód: lekki, wysoki. Bedlington terrier ma zdolność do bardzo szybkiego galopu, podczas którego możliwe jest delikatne kołysanie.
  • Szata: o gęstej sierści, odstająca, gładka. Tendencja do kręcenia się owłosienia, zwłaszcza w okolicy głowy oraz kufy. Dopuszczalne umaszczenie obejmuje barwę niebieską, wątrobianą oraz piaskową- z możliwym podpaleniem.

Bedlington terrier – charakter

Bedlington terier jest wiernym, silnie związanym ze swoim właścicielem towarzyszem. Do szczęścia potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, jest względem niego przyjaźnie nastawiony i czuły. Podobnie zachowuje się wobec dzieci, z którymi dobrze się dogaduje i lubi ich towarzystwo.

Jednocześnie, jest zwierzęciem pewnym siebie, odważnym, czujnym i gotowym do obrony ukochanej rodziny. Zazwyczaj ma problem z tolerowaniem obcych zwierząt (zwłaszcza na własnym terytorium i w przypadku kontaktów samiec - samiec). Niemniej, jeżeli od wczesnego szczenięctwa zostanie przeprowadzona poprawnie socjalizacja szczenięcia i będzie miał on kontakt z kotami oraz innymi psami - najprawdopodobniej polubi on swoich towarzyszy.

Bedlington teriery cenią sobie aktywność fizyczną i stymulację umysłową - najlepiej, gdy takie czynności odbywają się przy jednoczesnym nawiązywaniu więzi z właścicielem. Psy te wykazują także silnie rozwinięty instynkt gończy, co skutkuje u nich pewną skłonnością do ucieczek.

Bedlington terrier – długość życia

Przy troskliwej opiece, długość życia bedlington teriera może wynosić nawet 16 lat.

Bedlington terrier – zdrowie

Przedstawiciele wspomnianej rasy są z reguły czworonogami cieszącymi się bardzo dobrym zdrowiem. Jak już wspomniano, mogą one poszczycić się także imponującą długowiecznością. Należy pamiętać, że oprócz długości życia psa, bardzo ważne jest także, jak wygląda jego komfort. Aby był on jak najlepszy, należy regularnie udawać się ze zwierzęciem na profilaktyczne wizyty weterynaryjne, konsultować z lekarzem weterynarii wszelkie niepokojące objawy u naszego bedlington teriera, pamiętać o szczepieniach, odrobaczeniu oraz profilaktyce przeciw ektopasożytom zewnętrznym.
Na tym etapie nie sposób nie wspomnieć o typowym dla rasy zaburzeniu, do którego wykazują predyspozycję bedlington teriery. Mowa tutaj o nadmiernym magazynowaniu miedzi w wątrobie. Takie zaburzenie metaboliczne można diagnozować poprzez wykonanie badania DNA (w tym przypadku materiałem jest krew zwierzęcia lub korzenie jego włosów).

Ponadto, w zależności od linii genetycznej, niektórych przedstawicieli tej rasy stosunkowo często stwierdza się choroby oczu.

Bedlington terrier – pielęgnacja

Słynna sierść omawianej rasy - nadająca jej pseudonim „teriera owieczki”- jest niestety dosyć wymagająca, jeżeli chodzi o utrzymanie. Konieczne jest jej regularne strzyżenie, co najmniej raz na kwartał. Ponadto, należy pamiętać o regularnym czesaniu oraz szczotkowaniu psiego owłosienia (mimo, iż bedlington teriery nie linieją, jest to koniecznie do utrzymania go w dobrej kondycji).

Dodatkowo, niezbędne jest systematyczne czyszczenie uszu, obcinanie pazurów oraz- jeżeli jest to konieczne- opróżnianie gruczołów okołoodbytowych naszego teriera.

Bedlington terrier – żywienie

Bedlington teriery, jak każde psy, powinny mieć zapewniony pokarm spełniający ich kaloryczne oraz odżywcze zapotrzebowanie. Psie pożywienie musi opierać się na jak najwyższej zawartości białka zwierzęcego wysokiej jakości. Dodatkowo, powinno zawierać także źródło owoców oraz warzyw i dostarczać wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin. Ważne jest, aby karma dla naszego bedlington teriera była bezbożowa oraz możliwie nisko przetworzona i oparta na naturalnych składnikach. Nawet, jeżeli cena danego produktu wydaje nam się wysoka, warto pamiętać, że pokarmy wysokiej jakości są zwykle bardziej sycące i starczają na dłużej, niż pożywienie mniej wartościowe. Dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na to, ile kosztuje psie pożywienie, ale również- na ile starczy i w jakim stopniu zaspokoi żywieniowe potrzeby naszego czworonoga.

Bedlington terrier – szkolenie i wychowanie

Bedlington terrier – szkolenie i wychowanie

Szkolenie bedlington teriera nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczeniaki tej rasy powinny jak najwcześniej zostać poddane szkoleniu, jako że są one zwierzętami dosyć wymagającymi. Cechuje je duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, są dosyć krnąbrne i uparte. Często nie dogadują się także z innymi psami, dlatego należy przyłożyć wagę do odpowiedniej socjalizacji zwierzęcia. Wykazują one również skłonność do szczekania i ucieczek z uwagi na swój silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Utrzymanie w ryzach psa tej rasy wymaga więc od jego właściciela dużej dozy cierpliwości, stanowczości i konsekwencji.

Jednocześnie, psy te cechują się wysoką inteligencją, są pojętne, lojalne i zrównoważone. Z reguły blisko przywiązują się do jednego właściciela. Przy zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu, bedlington teriery nadają się do życia w mieszkaniu lub niewielkim domu jednorodzinnym.

Bedlington terrier – szczeniaki i hodowla

Jeżeli interesują nas rasowe, hodowlane szczeniaki rasy bedlington terier, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na renomę danej hodowli oraz panujące w niej warunki.

Zakupione przez nie szczenię powinno bezwzględnie posiadać rodowód - pies bez rodowodu w żadnym razie nie jest zwierzęciem rasowym, ponadto najpewniej będzie znacznie odbiegał od wzorca rasy i cierpiał na rozmaite schorzenia behawioralne czy zdrowotne. Ponadto, psy rozmnażane w danej hodowli powinny być otoczone odpowiednią opieką weterynaryjną oraz behawioralną- muszą być zdrowe, zaszczepione, odrobaczone oraz socjalizowane.

Bedlington terrier – cena

Koszt zakupu hodowlanych szczeniaków rasy bedlington terier to wydatek rzędu nawet 4-5 tysięcy złotych. Nawet jeżeli zdecydujemy się na przygarnięcie za darmo takiego psa (na przykład ze schroniska lub fundacji pomagającej znaleźć domy zwierzętom oddanym do adopcji), należy pamiętać, że utrzymanie psa również wiąże się ze sporym nakładem finansowym.

Bedlington terrier – historia rasy, ciekawostki

  • Uznaje się, że omawiana rasa jest najstarszą ze wszystkich terierów. Pierwotnie pochodzi ona z północnej Anglii, gdzie została wyhodowana w kierunku psa myśliwskiego. Zadaniem bedlington terierów- lub, jak je kiedyś nazywano, rothbury terierów- było polowanie na króliki.
  • Klub hodowców bedlington terierów założony został w 1877 roku.
  • Bedlington teriery są bardzo szybkimi biegaczami. Umiejętność rozwinięcia sporych prędkości zawdzięczają swojemu pochodzeniu- do przodków rasy należą bowiem charty. Dodatkowo, przedstawiciele rasy potrafią także wysoko skakać.

Bedlington terrier – dla kogo?

Podsumowując, bedlington terrier jest idealnym przyjacielem dla Ciebie, jeżeli:

  • Jesteś osobą konsekwentną, stanowczą i cierpliwą
  • Masz doświadczenie w pracy z psami
  • Szukasz psa towarzyszącego, stróżującego oraz odważnego
  • Szukasz psa lojalnego i wesołego
  • Jesteś finansowo przygotowany na zakup szczenięcia z hodowli oraz na jego późniejsze utrzymanie
  • Możesz zapewnić swojemu psu dużą dawkę ruchu
  • Masz dzieci
  • Szukasz psa zdrowego oraz długowiecznego

To może Cię zainteresować:

Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – lista leków i objawów bólowych u psa
Berneński pies pasterki – opis rasy i kwestie, na które warto zwrócić uwagę
Border Collie – wszystko co powinieneś wiedzieć
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
Gryfonik brukselski – co warto wiedzieć?
Jack Russell Terrier – wady i zalety
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *