Tanie karmy dla kota

Która karma dla kota jest dobra dla twojego kota, ale jeszcze lepsza dla twojego budżetu? Kupowanie taniej karmy dla kotów nie zawsze jest najlepszym wyborem na dłuższą metę, ponieważ może prowadzić do problemów takich jak niedobory witamin i minerałów lub problemu z przyrostem masy ciała, zwłaszcza u starszych kotów. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, ale chcesz zapewnić swoim futrzanym dzieciom zdrowe i pożywne życie, kluczowe znaczenie ma znalezienie najlepszej taniej, ale dobrej jakości karmy dla kotów.

Jak wybrać dobrą, a zarazem tanią karmę dla kota?

Jako właściciel kota ważne jest, aby dowiedzieć się, czego należy szukać na etykietach z tanią karmą dla kotów. Zgodnie z prawem, składniki muszą być wymienione w kolejności malejącej według zawartości. Na etykiecie mogą również znajdować się informacje, że tania karma dla kota jest przeznaczona dla pewnych etapów życia, wzrostu czy dla kotów domowych.

Ogólnie rzecz biorąc, koty potrzebują wielu składników odżywczych, aby przetrwać, w tym białka, wody, węglowodanów, witamin i minerałów. Przed zakupem karmy dla kotów zawsze sprawdzaj składniki na etykiecie. Jeden z pierwszych 5 składników powinien zawsze być pewnego rodzaju białkiem, a nie produktem ubocznym. Nie więcej niż 10% kalorii powinno pochodzić z węglowodanów (soi, grochu, zbóż, ziemniaków itp.).

Czy dobra, tania karma dla kota istnieje?

Każdy troskliwy opiekun kota robi wszystko, co w jego mocy, aby dostarczyć zwierzakowi to, czego potrzebuje najbardziej. Podstawową potrzebą jest oczywiście karma. Musi być jednak odpowiednio zbilansowana. Czy dobra karma może iść w parze z atrakcyjną ceną? I w ogóle jakiej karmy potrzebuje kot?

Z czego powinna składać się dobra i tania karma dla kota?

Wybierając karmę dla kota, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej skład. Nie każda karma jest taka sama. Poszczególne produkty składają się z różnych składników i różnych proporcji. Jeśli ma to być dobra, tania karma dla kota, to nie pozostaje nic innego, jak tylko uważnie zapoznać się ze składnikami wypisanymi na opakowaniu.

Podstawą diety każdego kota jest mięso. Powinno znajdować się na pierwszym miejscu listy składników. Dorosłe koty potrzebują 16% białka, choć zaleca się zawartość na poziomie 26%. Koty starsze potrzebują go więcej, bo nawet 30%.

Kolejnym równie ważnym składnikiem są tłuszcze. Są źródłem energii i kwasów tłuszczowych. Minimalna ilość tłuszczu zawarta w karmie suchej powinna wynosić 5%. Jest to ilość, która umożliwia bezproblemową rozpuszczalność witamin.

W dobrej karmie znajdują się również witaminy.

Najlepsza tania karma dla kota

Wybierając karmę dla kota, trzeba sprawdzić jej skład. Pod uwagę należy wziąć również wiek zwierzaka, aktywność oraz stan zdrowia. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z informacjami na opakowaniu, co pozwoli bliżej poznać produkt.

Kiedy wydaje się, że dobra i tania karma dla kota nie istnieje, w rzeczywistości w ten właśnie sposób można byłoby opisać niejeden produkt.

Analizując treść i szukając naprawdę dobrej karmy dla swojego pupila, trzeba koniecznie uwzględnić kolejność składników wymienionych na opakowaniu. Jeśli na pierwszym miejscu znajdują się – zboża, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, oleje, tłuszcze itd., to możemy mieć pewność, że karma ta nie będzie dobrym wyborem dla kota. Jest to zwykle typowo marketowa karma słabej jakości. Na pewno będzie tania, ale dobra już zdecydowanie nie.

W sprzedaży, a dokładnie w sklepach zoologicznych i internetowych można znaleźć karmę z segmentu premium. W składzie niektórych zwykle wymienia się świeże mięso jagnięce, suszone mięso jagnięce, ziemniaki, tłuszcz zwierzęcy, świeży i suszony śledź oraz kilka dodatkowych. Tu od razu widać, że jest to faktycznie produkty z wyższej półki, zdrowy, wartościowy i zapewne smaczny.

Nierzadko można z łatwością trafić na dobrą tanią karmę dla kota, ale jeśli mamy możliwość wyboru między jakością a ceną, powinniśmy zdecydować się na jakość. Kierowanie się samą ceną produktu prowadzi często do oszczędności, ale nie zawsze do dobrego wyboru. Nie zawsze tania karma jest dobra i nie za każdym razem dobra karma mało kosztuje. Tak więc na cenie nie należy się zbytnio koncentrować.

Ile razy dziennie karmić kota?

Nawet najlepsza tania karma dla kota musi być podawana w odpowiednich proporcjach. Ani jakość, ani też cena nie ma wpływu na tę częstotliwość. Należy podkreślić, że młode koty wymagają nieco bardziej kalorycznej karmy. Starsze zaś mniej kalorycznej i bardziej lekkostrawnej. W przypadku suchej karmy, dzienna porcja powinna zmieścić się w pojemniku o pojemności 200 ml. Należy podzielić ją na 4-5 mniejszych porcji. Dzienne zapotrzebowanie na mokrą karmę wynosi 320-400 g. Jeśli karma jest w saszetkach, to będzie ich 3-4.

Tania i dobra karma dla kota zapewni zwierzakowi dużo energii oraz korzystnie wpłynie na jego rozwój i samopoczucie. Choć wybór pokarmu zwykle zajmuje dużo czasu, bo oferta jest niezwykle szeroka, to jednak warto uzbroić się w cierpliwość i rozejrzeć się za naprawdę dobrej jakości produktem. W końcu będzie służył przez najbliższe lata. Kierowanie się przy tym jakością produktu, a nie firmą czy wyglądem opakowania, czasem prowadzi do znalezienia nie tylko dobrej karmy, ale i właśnie taniej. Najczęściej popełniany błąd kupujących to zbyt mocne zwracanie uwagi na wygląd i reklamę. Skład jest w tym przypadku zdecydowanie ważniejszy.

4.6/5 - (7 votes)