Jaka jest najlepsza karma dla świnki morskiej (kawii domowej)?

Świnka morska jest jednym z najchętniej hodowanych w domu gryzoni. Posiadanie jej to radość dla dzieci i dorosłych. Aby jednak szczęśliwa była także świnka, trzeba o nią w odpowiedni sposób zadbać. Standardem jest właściwe odżywianie. I choć wybór karm przeznaczonych dla świnek morskich jest obecnie ogromny, nawet najbardziej zatroskany hodowca miewa problem z dokonaniem zakupu najlepszej. Warto więc w ogóle zorientować się, co karma ta powinna zawierać, a czego lepiej, aby w niej po prostu nie było.

 

Karma dla świnek morskich – co jedzą świnki?

Zanim wskażemy, jaka karma dla świnki morskiej jest najlepsza, warto wspomnieć, co w ogóle świnki te jedzą albo powinny jeść. Otóż zacznijmy od tego, że gryzonie te są roślinożerne. Ich organizm jest w stanie trawić warzywa i owoce. Warto też podkreślić, że wybrana karma powinna być sucha i twarda. Taki pokarm będzie korzystnie wpływał na ścieranie się zębów. Suchą karmę dobrze jest wzbogacić świeżymi, miękkimi owocami.

Poza karmą, w diecie świnek morskich powinno znaleźć się siano. Najlepiej, aby była to tak zwana tymotka łąkowa, która zawiera mnóstwo witamin i minerałów.

Karma dla świnek morskich powinna być dobrze zbilansowana. To korzystnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie gryzonia. Będzie też miało ogromny wpływ na wygląd świnki, a konkretnie na jej sierść.

Najlepsza karma dla świnek morskich – najważniejsze składniki

Nie każdy pokarm jest taki sam, a najlepsza karma dla świnki morskiej to taka, która zawiera tylko wartościowe składniki. Przed wyborem danego produktu należy uważnie zapoznać się ze składem. Najlepiej, aby znalazły się w nim celuloza i błonnik. Tym sposobem świnka uniknie problemów z wypróżnianiem. Trzeba też wiedzieć, że celuloza bardzo dobrze działa również na strukturę zęba.

Kolejnym ważnym składnikiem są tłuszcze, które wspomagają budowanie tkanki ochronnej. To tkanka właśnie chroni świnkę przed zimnem. Dzienne spożycie tłuszczy powinno stanowić 2 – 5 % masy zwierzęcia. Ważne jest również, aby tłuszcze te pochodziły z warzyw.

Tak jak w przypadku człowieka, tak i w jadłospisie świnki morskiej, nie może brakować cennych witamin. W związku z tym warto wybrać pokarm dla świnki morskiej, który zawiera kapustę, szpinak, rośliny liściaste i brokuły, które są bogate w te wszystkie potrzebne dla organizmu witaminy.

Dzięki tym właśnie składnikom, świnka morska dobrze się czuje, ma mnóstwo energii, rośnie, rozwija się i doskonale wygląda. Ma przede wszystkim lśniącą i zdrową sierść, która przykuwa uwagę już ze znacznej odległości.

Pokarm dla świnki morskiej – czego unikać?

Jeśli ma to być najlepszy pokarm dla świnek morskich, to trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie zawiera pewnych składników. W sklepach, a przede wszystkim w internecie, można trafić na karmę tworzoną na bazie jogurtu. Nie jest to dobry wybór dla świnki morskiej, gdyż składnik ten może prowadzić do zaburzeń trawienia. Problemy z wypróżnianiem mogą wywołać ogólne osłabienie organizmu i zwiększyć podatność na przeziębienia lub inne choroby.

Nie zapominajmy również, że najlepsze karmy dla świnek morskich nie zawierają cebuli, kiełków ziemniaków, ani też surowej fasoli. W składzie karmy nie powinno być również zbyt dużo koniczyny. Chodzi o to, że w składnik ten działa wzdymająco, a to powoduje ogromny dyskomfort.

Jeśli pomimo powyższych informacji i wskazówek ktoś nadal nie wie, jaka karma dla świnki morskiej będzie najlepsza, to warto jeszcze przeanalizować zawartość rankingu. Dobry ranking zawsze jest pomocny w takich sytuacjach. Można łatwo sprawdzić, jakie karmy są najchętniej kupowane przez innych hodowców świnek morskich. To też sposób na sprawdzenie, jakie karmy polecają fachowcy. Niewątpliwie tą metodą można jeszcze porównać poszczególne produkty pod kątem pojemności i ceny. W konsekwencji tego wybrać dla siebie najbardziej opłacalną opcję. Jedno jest pewne, obecnie wielu producentów oferuje bardzo różne karmy dla świnek morskich. Poszczególne produkty znacznie bądź nieznacznie się od siebie różnią. Ostateczny wybór zawsze jednak należy do kupującego.

To może Cię zainteresować:

Jaka jest najlepsza karma dla kurcząt?
Jaka jest najlepsza karma dla gołębi?
Jaka jest najlepsza karma dla ryb?
Jaka jest najlepsza karma dla papug?
Jaka jest najlepsza karma dla jeża pigmejskiego?
Jaka jest najlepsza karma dla gekona?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *