Jaka jest najlepsza karma dla królika?

Królik tak, jak każde inne zwierzę, potrzebuje odpowiedniej karmy. Wybór produktów dla tej grupy domowych zwierzaków jest bardzo duży, dlatego trzeba zdecydować się na konkretną. Wyróżnia się różne rodzaje karm dla królików. Są to produkty różniące się składem i wielkością opakowania. Mają też inną cenę. By móc zdecydować się na konkretną, trzeba najpierw poznać produkt i dowiedzieć się, jakie potrzeby mają króliki domowe. Pomocny przy wyborze karmy dla królików może być także profesjonalny ranking.

 

Karma dla królików – rodzaje

W sklepach dostępne są różnego rodzaju karmy przeznaczone dla królików. Występują w bardzo wielu wariantach. Są to nie tylko zwykłe mieszanki, ale również chrupki i przekąski. Niektóre z nich są zdrowsze od innych. Wśród nich są produkty, których mimo dobrej dostępności na rynku, nie powinno się kupować królikom. Warto więc bliżej poznać te karmy, by wiedzieć, jakiej szukać dla swojego zwierzaka.

Chrupki sprzedawane są na wagę. Składniki, jakie znajdują się w chrupkach to kaloryczne ekstrakty z ziół. Nie ma w nich dużej ilości błonnika. Są w związku z tym przyczyną otyłości tych zwierzaków. Można je oczywiście podawać królikom, ale trzeba mieć świadomość, że regularne karmienie ich chrupkami nie jest zdrowe i może prowadzić do licznych dolegliwości zdrowotnych.

Inna karma dla królików to na przykład granulat. Produkt ten zawiera cenne składniki odżywcze. Mimo to podając go swojemu królikowi, można go zbyt łatwo i szybko utuczyć. Jest to bardzo kaloryczna karma. Warto więc zadbać o stosowne porcje. Wówczas królik bez problemu utrzyma właściwą formę i karma ta mu nie zaszkodzi.

Kolby to kolejna propozycja przysmaków dla królika domowego. Tak określa się mieszankę ziaren, która występuje w formie przekąski. Co ciekawe, kolba może posłużyć zwierzakowi również do ostrzenia ząbków. Jest to więc produkt wielofunkcyjny.

Ponadto w ofercie znajdują się mieszanki ziarnowe, warzywne i ziarnowo-warzywne. To pokarm, który nadaje się do codziennego zastosowania. Jednak trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z jego ilością ze względu na to, że produkt zawiera dużą ilość węglowodanów. Takie mieszanki zazwyczaj stanowią świetne uzupełnienie składników, które znajdują się w owocach i warzywach. Wiadomo jednak, że i to w nadmiarze może szkodzić, dlatego należy dostosować się do zaleceń producenta czy weterynarza i podawać królikowi mieszankę w odpowiednich porcjach.

Preparaty witaminowe to w sumie nie karma dla królika, ale też warto w tym miejscu o nich wspomnieć. Są one przeznaczone do dawkowania, ale tylko po konsultacji z weterynarzem. Takie preparaty są szczególnie potrzebne chorym królikom. Wówczas zwierzaki te mogą potrzebować uzupełnienia pewnych witamin i minerałów, które utraciły w wyniku choroby.

Są również przysmaki. Można przyrównać je do słodyczy. Są to głównie suszone owoce i zioła. Te poleca się zdecydowanie bardziej niż dropsy czy na przykład chrupki, które mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie królika. Warto więc mieć je w zasięgu ręki, a przynajmniej w domu, w którym mieszka królik.

Takie właśnie przysmaki można dziś znaleźć w ofercie niejednego dobrze zaopatrzonego sklepu zoologicznego. Warto więc dowiedzieć się jeszcze, jakie składniki powinny zawierać poszczególne karmy, by dokonać właściwego wyboru. To od składu właśnie zależeć będzie wartościowość produktu i bezpieczeństwo karmionego nim zwierzaka. Ze względu na duży wybór produktów, każdy znajdzie dla swojego „futrzaka” odpowiednią karmę.

Karma dla królika – składniki

Wybierając karmę dla królika, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład, bo to akurat jest najważniejsze. Karma musi każdego dnia zapewniać mu zbalansowaną dietę. Należy w związku z tym rozejrzeć się za produktem wartościowym, bogatym w składniki odżywcze, tak ważne dla tego zwierzęcia.

Dobry pokarm dla królików powinien zawierać odpowiednie składniki. Wielu producentów proponuje mieszanki różnych ziaren. Występują w nich duże ilości węglowodanów, a także tłuszczów. Chodzi tu o takie składniki jak owies, kukurydza, groch czy nasiona słonecznika, orzechy ziemne, ziemniaki i suszone owoce. Często producenci zachwalają swoje produkty twierdząc, że zawierają one dobre dla królików tłuszcze. Tymczasem skład ten nie jest wcale dobry.

Należy pamiętać, że królik domowy nie spędza czasu na zewnątrz, tym bardziej w okresie zimy. Dlatego potrzebuje zaledwie 1,5% kalorii. Niektóre karmy zawierają ich aż 5%. Trzeba więc podkreślić, że przy takiej zawartości kalorii królik może szybko się przejeść i przytyć. Taka kaloryczność karmy może też prowadzić do problemów zdrowotnych.

Wybierając karmę dla królików, powinno się zwrócić uwagę na ilość skrobi. Jeśli będzie jej zbyt dużo, może nie zostać strawiona w całości. Wówczas zgromadzi się w jelicie ślepym i stanie się pożywką dla bakterii. W konsekwencji tego pojawią się wzdęcia i inne tego typu problemy zdrowotne.

Pokarm dla królików – wielkość opakowania i cena

Teraz karmę dla królików można kupić w opakowaniach różnej wielkości. Producenci początkowo próbowali zaskoczyć klientów różnorodnością i kompozycją składników. Kiedy jednak ich oferta stała się już standardem, zrobili krok do przodu, proponując karmę w rozmaitych opakowaniach – mniejszych, większych, zamykanych na wiele różnych sposobów, wykonanych z różnych materiałów. I tak też pojawiła się konieczność dokonania wyboru produktu pod tym względem. A więc jaka w tym przypadku będzie najlepsza karma dla królika?

Karma dla królików często jest pakowana w paczki o pojemności 1 kg, 5 kg i 10 kg. Zwykle większe opakowanie opłaca się bardziej, ale trzeba wówczas zwrócić uwagę na datę ważności produktu, aby po prostu się nie zmarnował. Można też kupić karmę na wagę. Ta zwykle bywa jeszcze tańsza. Jednak cena nie powinna mieć większego znaczenia.

Karmy dostępne w sprzedaży mają też różne ceny. Najtańsze to zazwyczaj te, które stanowią mieszankę ziaren i suszonek zawierających wartościowe składniki. Za 1 kg takiej karmy zwykle trzeba zapłacić niecałe 20 zł. Jeśli na przykład karma znajduje się w specjalnym opakowaniu, umożliwiającym wygodne przechowywanie, a przede wszystkim pozwalającym zachować świeżość tej karmy na dłuższy czas, to wówczas za produkt trzeba zapłacić nieco więcej.

Ceny karm przeznaczonych dla królików są bardzo różne. Zależą one od producenta, rodzaju karmy, pojemności opakowania, a także od sklepu, który ten produkt oferuje. Jedno jest tu pewne, ceną nie należy się kierować, ponieważ nie jest najważniejsza. Może być także myląca. Czasem można przecież trafić na dobrej jakości karmę znanego i renomowanego producenta w promocyjnej cenie. W takiej sytuacji niska cena produktu nie musi świadczyć o jego jakości.

Karma dla królika miniaturki – czym go karmić?

Najlepsza karma dla królika miniaturki to przede wszystkim dobrze wysuszone siano. Ponadto w codziennej diecie nie powinno brakować suszonych ziół, gałązek, warzyw i owoców. Króliczki te mogą jeść również marchewkę, buraki, pietruszkę, miętę, koperek, jabłka, truskawki, brzoskwinie i grejpfruty. Dietę królika należy również wzbogacić gotową karmą. Produkty te występują zwykle pod nazwą granulatu. Taka karma dla królików miniaturek zawiera przetworzone kawałki ziół, traw, kwiatów, warzyw i owoców. Karma ta powinna dostarczać królikowi witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i wapń. Należy unikać karmy, która zawiera barwniki i substancje chemiczne. Karma musi być zdrowa i pełnowartościowa.

Karma dla królików miniaturek – odpowiednie proporcje

Nawet najlepsza karma dla królika miniaturki powinna być podawana w odpowiednich proporcjach. Najlepiej zaczynać od mniejszych porcji, a następnie stopniowo je zwiększać. Najpierw trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy ten pokarm królikowi nie szkodzi, na przykład na przemianę materii. Wiele zależy od jego składu.

Wiedząc, jaka karma dla królika miniaturki jest najlepsza, nie pozostaje nic innego, jak zrobić przegląd najlepszych produktów. Przy wyborze tym najlepiej pokierować się składnikami, a także jakością karmy. Nie należy zbytnio zwracać uwagi na cenę. Dobrze wybrana karma będzie dobrze służyła zwierzakowi i z pewnością korzystnie wpłynie na jego rozwój. A zadbany zwierzak to szczęśliwy zwierzak.

Najlepsza karma dla królika – ranking

Przed zakupem karmy warto prześledzić profesjonalny ranking, który jest zestawieniem wielu najwyżej ocenianych produktów. Dzięki niemu można dowiedzieć się przykładowo, jaka karma dla królików jest najlepsza. Albo po prostu, która jest wybierana najczęściej.

W rankingach uwzględniane są wyłącznie produkty najwyżej oceniane przez właścicieli tych właśnie gryzoni, którzy już mieli okazję przetestować je niejednokrotnie. Często wymieniane są także karmy, które są wysoko oceniane przez ekspertów do spraw żywienia zwierząt. Dzięki takim zestawieniom można łatwiej wybrać wartościowy produkt w atrakcyjnej cenie.

Śledząc zawartość jednego z lepszych rankingów, można zauważyć, jak różne są te karmy i w jakich opakowaniach się znajdują. To dobre miejsce i sposób na sprawdzenie, które karmy są kupowane najczęściej. Jeśli więc ktoś nie ma pomysłu na to, czym karmić swojego gryzonia, sugerując się zawartością rankingu, na pewno dokona właściwego wyboru.

Także z rankingów wynika, że najlepsza karma to ta, która jest wartościowa dla zwierzaka. Do często wybieranych należą nie tylko te najtańsze produkty, ale również te z wyższej półki – zdecydowanie droższe. Właściciele królików rozglądają się za karma, która ma dobry skład. Nie zawsze zwracają uwagę na pojemność opakowania, czy cenę. I to jest dobre podejście. Bo przecież najważniejsze jest, aby była to naprawdę dobra karma dla królika, a nie tani produkt w jak największym opakowaniu.

Należy pamiętać, że od tego, czym będziemy odżywiać swojego królika, będzie zależało jego zdrowie i samopoczucie. To wpłynie również na jego wygląd – głównie wygląd futerka. Trzeba więc dobrze postarać się przy wyborze tego produktu. Dobrze wybrana karma będzie służyła przez długi czas. Dlatego nie ma co zbyt pochopnie podejmować decyzji.

 

To może Cię zainteresować:

Jaka jest najlepsza karma dla kurcząt?
Jaka jest najlepsza karma dla ryb?
Jaka jest najlepsza karma dla gekona?
Jaka jest najlepsza karma dla gołębi?
Jaka jest najlepsza karma dla świnki morskiej (kawii domowej)?
Jaka jest najlepsza karma dla jeża pigmejskiego?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *