Zazdrosny pies w domu – jak sobie poradzić?

“Mój chłopak wprowadził się do mnie i od tamtej pory mój pies zmienił się w zazdrośnika!”, “Odkąd nasze dziecko pojawiło się w rodzinie, pies zupełnie inaczej się zachowuje. Chyba jest zazdrosny!”... Czy takie sformułowania są Ci znane? Z pewnością o zazdrości wśród zwierząt zdarzyło Ci się już usłyszeć. Czy wiesz jednak, kiedy pojawiają się takie emocje u zwierząt i czy jest coś, co możemy zrobić, aby zwiększyć ich komfort PRZED pojawieniem się takich sytuacji? O tym i jak rozpoznać niepokojące sygnały ze strony swojego psa, dowiesz się w tym artykule!

 

Zazdrość u psa - jak ją rozumieć?

To, czy pies może być zazdrosny, to pytanie, które przewija się przez wiele badań naukowych i w niektórych kręgach wciąż stanowi temat dyskusji. Jednak przeważająca opinia jest taka, że psy zdolne są do odczuwania zazdrości, tak jak zdolne są do odczuwania innych emocji. Jest to związane z ich silnym przywiązaniem do ludzi i poczucia zagrożenia więzi emocjonalnej łączącej ich z opiekunem. Można też o tym pomyśleć, jak o zagrożeniu zasobów, które pies chciałby bronić. W przypadkach zazdrości, zasobami tymi jest uwaga właściciela. Czasem opiekunowie nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla ich psów ma to, ile czasu i uwagi im poświęcają. Wiele z nich może być bardzo wyczulonych na zmiany w tym aspekcie.

Jak może objawiać się zazdrość u psów?

W zauważeniu zazdrości u psów może zdecydowanie pomóc znajomość sygnałów uspokajających psów, czyli zachowań, które wykazują psy w sytuacjach, które są dla nich niekomfortowe. Na początku te sygnały potrafią być bardzo subtelne - rzeczy takie jak ziewanie, odwracanie wzroku, oblizywanie się mogą być objawem dyskomfortu psa i potencjalnie oznaką zazdrości.

Jeśli te sygnały zostaną zignorowane (lub niezauważone) przez opiekuna, pies może próbować komunikować się za pomocą innych metod, takich jak szczekanie czy próba przyciągnięcia swojego opiekuna (przynoszenie swoich zabawek, trącanie łapą lub pyskiem). W skrajnych sytuacjach może pojawić się nawet agresja, jednak bardzo rzadko będzie ona niepoprzedzona wcześniej wymienionymi sygnałami uspokajającymi, dlatego tak cenne może być zapoznanie się z nimi. Pozwoli to na bardzo wczesnym etapie wychwycić problem i od razu zająć się jego rozwiązaniem.

Jakie sytuacje mogą powodować zazdrość u psów?

Duże życiowe zmiany, które najczęściej wywołują zazdrość u naszych czworonożnych przyjaciół to pojawienie się nowej osoby w mieszkaniu (zarówno partnera, jak i nowonarodzonego dziecka) lub nowego zwierzęcia. Sytuacje te bowiem powodują często pewną zmianę w dynamice więzi między psem a jego opiekunem. Stopniowe wprowadzanie tych zmian i uważna obserwacja psa mogą pomóc uniknąć nieprzyjemności.

Nowy partner i wspólne zamieszkanie

Pies zazdrosny o partnera to oczywiście bardzo niekomfortowa sytuacja dla obu stron, jednak często wynika z braku wcześniejszego przygotowania psa na pojawienie się innej osoby w jego życiu. Zmianę tę należy wprowadzać stopniowo i przede wszystkim budować pozytywne skojarzenia z nową osobą. Rzeczy takie jak zabawa partnera z psem, nagradzanie pożądanych zachowań psa w jego obecności i wspólne poświęcaniu czasu zwierzęciu, z pewnością ułatwią cały proces i mogą pozwolić uniknąć negatywnych emocji. Pies będzie dużo lepiej przygotowany na większą obecność partnera lub jego/jej przeprowadzkę, jeśli będzie miał z nimi pozytywne skojarzenia.

Nowy członek rodziny w domu

Zazdrosny pies a noworodek to często źródło ogromnego stresu dla nowych rodziców, ponieważ w tej sytuacji niezwykle istotne jest przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Również w tym aspekcie, niezwykle pomocna będzie umiejętność poprawnego rozumienia mowy ciała psa i wysyłanych przez niego sygnałów. Choć zwykle okres ciąży i narodzin dziecka jest niezwykle intensywnym czasem, poświęcenie uwagi swojemu psu w tym czasie i przygotowanie go na tę ogromną zmianę, może być dobroczynne w skutkach.

Rzeczy, które pomogą psu to przyzwyczajenie go do zapachów związanych z dzieckiem na wcześniejszych etapie (przyniesienie ubranek ze szpitala po porodzie, pokazywanie psu wcześniej zapachów kosmetyków dziecięcych w pozytywnej atmosferze) oraz nauczenie go nowych zasad jeszcze przed pojawieniem się nowego domownika. Jeśli nie chcemy, by pies wchodził do pokoju przeznaczonego dla dziecka, warto nauczyć go tego jeszcze przed przybyciem niemowlęcia. W ten sposób, zasada ta nie będzie skojarzona przez psa z nowym człowiekiem w domu. Jasne zasady i pozytywne skojarzenia to klucz do pomyślnego przebiegu wydarzeń. Warto także od początku interakcji psa z dzieckiem nagradzać jego pożądane zachowania.

Nowy członek stada, czyli drugi pies

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o sytuacji, w której widzimy, że nasz pies jest zazdrosny o drugiego psa, który pojawił się w domu. To duża zmiana, szczególnie dla psa, który przez cały czas w naszym domu był sam i dostawał od nas pełną uwagę. Zrozumiałe jest, że z początku poczuje się zagrożony. Przede wszystkim warto poznać ze sobą psy na neutralnym gruncie, na przykład na zewnątrz, w trakcie spaceru. Podczas pierwszych dni w domu warto ograniczyć ilość rzeczy, które należały wcześniej do pierwszego psa, aby ograniczyć możliwe konflikty o zabawki itp. Po stronie właściciela leży odpowiedzialność, by obydwa psy czuły się komfortowo i miały odpowiednią przestrzeń do zapoznania się ze sobą i wspólnej zabawy.

Co jeśli nic nie pomaga?

Niektóre sytuacje mogą być trudniejsze do opanowania, szczególnie jeśli przed wprowadzeniem zmian i nowych osób, pies nie miał szansy w żaden sposób się do nich przygotować. Zazdrosny pies, który nie otrzymał od początku wsparcia ze strony właściciela, może czuć się szczególnie zagrożony. Mimo to, nie należy w żadnym wypadku spisywać takiego psa na straty! Warto za to skonsultować się w tych sytuacjach ze specjalistą. Indywidualna konsultacja z behawiorystą lub lekarzem weterynarii może pomóc rozpracować zachowanie psa i co dokładnie je powoduje, a w konsekwencji wprowadzić zmiany mające na celu poprawę sytuacji.

Zazdrość może pojawiać się częściej u psów, które już wcześniej miały problemy z radzeniem sobie z silnymi emocjami, takimi jak lęk. W takich wypadkach konsultacja ze specjalistą jest szczególnie wskazana. Warto również pamiętać, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zachowanie psa, tym większe mamy szanse na powodzenie i tym mniejszy będzie stres zwierzęcia w tym czasie.

Zazdrość, zmiany - jak poradzić sobie ze wszystkim naraz?

To zrozumiałe, że gdy dzieją się tak duże zmiany w życiu, jak dziecko lub wprowadzka partnera, ciężko poświęcić wszystkiemu taką samą uwagę. Mimo to warto pamiętać, że jako właściciele ponosimy odpowiedzialność za swoje zwierzęta. Co więcej, odpowiednie wprowadzenie go w te sytuacje i przepracowanie zazdrości będzie skutkowało wieloma pozytywnymi rzeczami. Dobra relacja psa z dzieckiem nauczy potomka wrażliwości i zapewni mu prawdziwego przyjaciela, którego z pewnością nigdy nie zapomni. Również własny partner z pewnością doceni możliwość aktywnego spędzania czasu z czworonożnym przyjacielem.

To może Cię zainteresować:

Podgrzewana miska dla psa – czy warto? Jaką wybrać?
Foksterier – czy to terier dla Ciebie?
Wymiana zębów u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć
Borelioza u psa – jakie są objawy boreliozy u psa i jakie są koszty leczenia?
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Jaką miskę dla psa wybrać?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *