Zatwardzenie u psa – co zrobić gdy pies ma zaparcia?

Mogłoby się wydawać, że jedynie biegunka u psa jest powodem do niepokoju. Nic bardziej mylnego! Zatwardzenie również świadczy o nieprawidłowościach związanych z pracą układu pokarmowego. Oczywiście, jeśli problem ma charakter przewlekły, to konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Zastanawiasz się, co zrobić kiedy pies ma zatwardzenie? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami - bardzo często domowe sposoby okazują się skuteczne.

 

Czym jest zatwardzenie u psa?

Jeśli pies nie może się wypróżnić, to nie zawsze cierpi na zatwardzenie. W tym przypadku liczy się częstotliwość oddawania stolca. Przyjmuje się, że zdrowy czworonóg załatwia się raz/dwa razy dziennie. Wiele zależy także od diety, a więc warto dowiedzieć się, czym karmić psa, aby nie miał on problemów gastrycznych. Oczywiście, jeśli zwierzak nie wypróżnił się przez dwa dni, to nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Ważne jest to, aby odchyły od normy nie pojawiały się zbyt często.

Właściciel musi monitorować częstotliwość wypróżniania swojego zwierzaka. Zaparcia u psa zwykle są skutkiem niewłaściwie dopasowanej diety. Być może serwujemy pupilowi posiłki ciężkostrawne lub zawierające składniki, na które jest on nadwrażliwy. Nie można również wykluczyć wielu poważnych chorób - szczególnie, jeśli zatwardzenia pojawiły się niespodziewanie i nie doszło do zmiany diety.

Zatwardzenie u szczeniaka lub dorosłego osobnika może być objawem zapalenie okrężnicy, jelit, czy tez obstrukcji. Należy sprawdzić, jak wygląda stolec. W przypadku zmian chorobowych najczęściej zawiera on krew, czy też dużą ilość śluzu. Ponadto konieczne jest obserwowanie zachowania zwierzaka. Najczęściej pojawiają się również inne objawy, które wywołuje posiadane schorzenie.

Co wywołuje zaparcia u psa?

zaparcia u psa

Zastanawiasz się, co na zatwardzenie u psa? Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny problemu. Ważne jest to, aby wyeliminować go u podstaw. Środki przeczyszczające dają chwilowy efekt - oczywiście nie należy podawać ich na własną rękę, gdyż w ten sposób można wyrządzić więcej złego, niż dobrego. Poniżej przedstawiono najczęściej spotkane przyczyny zatwardzenia u psa.

  1. Niewłaściwie zbilansowana dieta - jak już wspomniano, dieta naszego psa to absolutna podstawa do tego, aby czuł się on dobrze. Istotne jest to, aby plan żywieniowy był właściwie dopasowany do zapotrzebowania czworonoga. Podczas ustalania menu należy uwzględnić m.in. rasę, masę ciała, wiek, aktywność fizyczną, posiadane schorzenia. Nie można również zapomnieć o alergiach pokarmowych, które wywołują szereg niepokojących dolegliwości. Co zrobić, gdy pies ma zatwardzenie? W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po profesjonalną karmę hipoalergiczną, która nie posiada w swoim składzie popularnych alergenów, takich jak np. soja, zboża, laktoza. Wiadomym jest, ze jedzenie renomowanych producentów jest nieco droższe, jednak na zdrowiu zwierzaka nie można oszczędzać. Trzeba wziąć pod uwagę, że leczenie chorób spowodowanych niewłaściwym żywieniem jest jeszcze droższe.
  2. Zmiana serwowanej karmy - zaparcie u psa może pojawić się na skutek nagłej zmiany diety. Właśnie dlatego nową karmę zaleca się podawać stopniowo. Dotyczy to przede wszystkim młodych psów - zaparcia u szczeniaka zwykle pojawiają się w krótkim czasie od zaserwowania nowej karmy. Warto pamiętać, że jedzenie dedykowane szczeniętom oraz dorosłym psom posiada zupełnie inną zawartość poszczególnych składników. Wiele osób poleca więc mieszanie obu produktów, tak aby sukcesywnie przyzwyczaić układ pokarmowy do zmian.
  3. Nadwaga - psy posiadające zbędne kilogramy są zwykle leniwe i niechętne do aktywności fizycznej. Trzeba także wiedzieć, że nadwaga zwiększa ryzyko pojawienia chorób serca, schorzeń układu ruchu, cukrzycy, a także wielu innych. Właśnie dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała to absolutna podstawa. Wiadomym jest, że nie każdy właściciel psa posiada wiedzę związaną z odchudzaniem pupila. Nie jest to łatwe zadanie, a więc należy stosować się do zaleceń weterynarza. W przypadku zwierząt z nadwagą masy kałowe zalegają w jelitach. Po czasie stają się one suche, a zarazem twarde, co wywołuje zaparcia.
  4. Zbyt mała ilość aktywności fizycznej - brak ruchu również może powodować wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co zrobić, jak pies ma zatwardzenie? Należy zagwarantować mu optymalną dawkę ruchu. Oczywiście wiek odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ psi seniorzy nie wykazują zbyt dużej chęci na zabawę. Przekłada się to na spowolnienie metabolizmu oraz upośledzenie pracy jelit.
  5. Guzy w układzie pokarmowym - zatwardzenie u zwierzaka mogą wywoływać rozmaite guzy, które znajdują się np. na jelitach. Narośl może, ale nie musi być objawem nowotworu. Leczenie odbywa się pod okiem specjalisty. Konieczne są zabiegi chirurgiczne, dzięki którym możliwe jest przywrócenie prawidłowego działania układu pokarmowego.
  6. Czynniki psychiczne - wiele psów jest nauczonych wypróżniać się tylko podczas obecności właściciela, czy też na spacerach. Nagła zmiana trybu życia (np. tymczasowe oddanie zwierzęcia pod opiekę innej osobie) może doprowadzić do problemów gastrycznych. Zwykle przemijają one samoczynnie.
  7. Zbyt mała ilość wody - odwodnienie organizmu stanowi realne zagrożenie dla psa. W takiej sytuacji woda absorbowana jest z kału, przez co dochodzi do pojawienia się suchych i trudnych w wydaleniu mas kałowych. Zbyt słabe nawodnienie obserwuje się najczęściej w okresie choroby, kiedy zwierzak niechętnie spożywa pokarmy i płyny. W skrajnych przypadkach dochodzi do konieczności podawania kroplówek.
  8. Obecność ciała obcego - szczególne ryzyko wystąpienia omawianego zjawiska występuje u psów, które wykazują tendencję do zjadania śmieci, czy też przypadkowo napotkanych elementów. Wiadomym jest, że zachodzi tutaj konieczność natychmiastowej wizyty w klinice weterynaryjnej. Lekarz odpowiada za wykonanie prześwietlenia, które pozwala ustalić przebieg dalszego postępowania. Warto wspomnieć, że o ciele obcym w przewodzie pokarmowym świadczą również inne objawy m.in. wymioty.
  9. Choroby i schorzenia - niektóre z nich prowadzą do upośledzenia pracy układu pokarmowego. Istotne jest to, aby dieta była lekkostrawna, a jednocześnie przystosowana do potrzeb czworonoga. Najlepiej wdrożyć specjalistyczną karmę, która posiada formułę przystosowaną do potrzeb psa borykającego się z konkretną chorobą np. cukrzycą.

Co podać psu na zatwardzenie?

zatwardzenie u psa

Niejedna osoba zastanawia się, co dać psu na zaparcia. Przede wszystkim nie należy podawać mu ludzkich środków na przeczyszczenie, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Ważne jest to, aby wyeliminować przyczynę problemu, która w niemal każdym przypadku jest zupełnie inna. Jeśli nie mamy pojęcia, jak postępować, to warto jest skorzystać z pomocy weterynarza. Pierwszym krokiem jest oczywiście wykluczenie obecności chorób, schorzeń, czy też guzów w przewodzie pokarmowym. Nierzadko zdarza się tak, że w początkowej fazie objawy nie są oczywiste, a więc niezbędne jest wykonanie szeregu zaawansowanych badań.

Co dać psu na przeczyszczenie? Z pewnością nie należy sięgać po środki farmakologiczne, jeśli nie zostaną one zalecone przez weterynarza. Należy zadbać o lekkostrawną dietę oraz optymalne nawodnienie organizmu. Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej, a jednocześnie czystej wody. Dopuszcza się podawanie naparu z kory kruszyny, czy też liści senesu, które dobroczynnie wpływają na układ pokarmowy.

Za pobudzenie trawienia odpowiada również aktywność fizyczna. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o optymalną dawkę ruchu zwierzaka. Nie wiesz, co dla psa na zatwardzenie? W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne ciasteczka pobudzające trawienie. Oczywiście nie działają one z dnia na dzień, a więc konieczne jest ich regularne podawanie. Ponadto, jeśli jest to konieczne, to do pożywienia należy dodawać błonnik, który wspomaga metabolizm. Dzięki temu możliwe jest sprawniejsze eliminowanie zbędnych produktów przemiany materii, a także toksyn, które zakłócają pracę niemal wszystkich narządów wewnętrznych.

To może Cię zainteresować:

Västgötaspets – czyli pies Gotów, szwedzki vallhund lub szwedzki szpic owczarski
Zapalenie pęcherza u psa – dlaczego pies często sika?
Owczarek australijski – wierny i mądry towarzysz
Płochacz niemiecki – wszechstronny kompan myśliwego
Bichon frise – pies w owczej skórze
Owczarek maremma – niezwykły stróż stada
4.9/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *