Toyger – czy to domowy tygrys?

Czy kiedykolwiek widziałeś tygrysa i marzyłeś, aby mieć go jako zwierzę domowe? Cóż, ten największy członek rodziny kotów występuje teraz w mniejszej wersji. Amerykańscy hodowcy kotów pracowali przez lata nad stworzeniem toygera. Ten nowy rodzaj kota domowego wygląda właśnie jak zabawkowy tygrys. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas ciekawostkami na temat tej oryginalnej rasy.

 

Wygląd i opis rasy:

 • Rozmiar: średni
 • Waga: ok. 3,5kg – kotki, 4,5kg – koty
 • Kolor sierści: brązowy / czekoladowy / seal
 • Wzór: tabby
 • Długość życia: 12-15 lat

Toyger - wzorzec rasy

 • Toyger to kot średniej wielkości. Jego głowa jest owalna, a pyszczek przyjmuje cylindryczny kształt.
 • Oczy zaokrąglone; szeroko rozstawione o głębokim, intensywnym kolorze.
 • Kufa toygera jest bardzo wyraźnie zaznaczona, długa, szeroka i głęboka, z zaokrąglonymi brzegami, a cały pyszczek przypomina kształtem odwrócone serce.
 • Tułów długi i muskularny. Oryginalną cechą kota jest jego ogon - bardzo długi i gruby.
 • Jest to kot krótkowłosy. Jeśli chodzi o kolor to pręgi powinny być prawie czarne, preferowany jest kolor bazowy o barwie jasnej dyni z bardzo ciemnymi pręgami; jasny kolor podstawowy powinien być jak najbardziej zbliżony do bieli.

Toyger – charakter

Przyjazny i zabawny toyger lubi ludzi i inne zwierzęta domowe. Uwielbia bawić się w aportowanie i po prostu spędzać czas z członkami swojej rodziny. Jak większość kotów, toyger jest bardzo inteligentny. Jest na tyle aktywny, że może uczyć się sztuczek, ale nie jest tak energiczny, że nieustannie będzie zabiegał o Twoją uwagę. Są bardzo figlarne i przyjazne, bardzo dobrze dostosowują się do obecności ludzi i innych zwierząt domowych w domu.

Toyger - długość życia

Odpowiednio zadbany kot rasy toyger może przeżyć około 12-15 lat.

Toyger – zdrowie

Ogólnie rzecz biorąc, toyger jest raczej w dobrym stanie zdrowia, chociaż może być genetycznie predysponowany do niektórych chorób takich jak kardiomiopatia przerostowa polegająca na przeroście lewej komory, mogąca objawiać się zaburzeniami rytmu i niewydolnością serca.

Przedstawiciele tej rasy częściej niż pozostałe koty mogą cierpieć na anemię, wynikającą z niedoboru kinazy pirogronianowej. Ponadto zaobserwowano wrodzone wady mózgu leżące u podstaw objawów neurologicznych obserwowanych u kotów toyger hodowanych selektywnie dla fenotypu krótkiego ucha. Tak jak pozostałe koty, mogą cierpieć na niewydolność nerek, nadwagę i choroby zębów. Pamiętaj, że znasz swojego kota lepiej niż ktokolwiek inny i gdy tylko zauważysz niepokojące Cię objawy, nie wahaj się i zgłoś się do lekarza weterynarii. Nawet jeśli wszystko wydaje się by w porządku, stawiaj się na corocznych badaniach kontrolnych, dzięki czemu wszelkie rozwijające się problemy będą mogły być zdławione w zarodku.

Toygery, podobnie jak wszystkie zwierzęta domowe, są narażone na ataki pasożytów, takich jak kleszcze, pchły i robaki.  Aby chronić swoje zwierzę, nie zapominaj o regularnej profilaktyce przeciwpasożytniczej.

Toyger - pielęgnacja

Pielęgnacja toygera jest prosta i znacznie bezpieczniejsza niż pielęgnacja tygrysa.  Należy pamiętać, że jak wszystkie koty mają tendencję do zrzucania sierści zarówno wiosną, jak i jesienią, dlatego w tych miesiącach wskazane jest częstsze szczotkowanie. Po wyszczotkowaniu w uzyskanie połysku pomoże pielęgnacja za pomocą miękkiej, suchej szmatki.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne, jakich potrzebuje toyger to regularne przycinanie paznokci oraz czyszczenie uszu tylko wtedy, gdy wyglądają na brudne. Przetrzyj je wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu zalecanym przez lekarza weterynarii. Często szczotkuj zęby pastą zatwierdzoną przez weterynarza, aby zapewnić dobre ogólne zdrowie i zapobiec chorobom. Rozpocznij szczotkowanie, przycinanie paznokci i mycie zębów wcześnie, aby Twój kociak zaakceptował te czynności.

Toyger - żywienie

Toygery są kotami średniej wielkości i nie wymagają dużych ilości jedzenia. Twój lekarz weterynarii może zasugerować odpowiednią ilość. Przekarmianie kotów może prowadzić do przyrostu wagi, co nie jest dobre dla ich zdrowia. Poproś swojego weterynarza, aby zasugerował dobrej jakości karmę dla kotów, która spełni ich potrzeby żywieniowe. Jeśli wolisz robić domowe jedzenie dla kotów, skonsultuj się z weterynarzem lub kocim dietetykiem, aby upewnić się, że otrzymują odpowiednie składniki odżywcze w swojej diecie. Upewnij się, że Twój kot ma zawsze dostępny zapas świeżej, czystej wody.

Toyger - szkolenie i wychowanie

Toygery są aktywne i figlarne, częściej zastajemy je poruszające się po domu, a nie drzemiące jak inne koty. Lubią zabawki i układanki dla kotów, które pobudzają ich wrodzoną ciekawość. Z łatwością wchodzą w interakcje z ludźmi w poszukiwaniu czułości i zabawy. Koty te można wytresować i nauczyć chodzić na smyczy lub pokonywać tory agility dla kotów. Ćwiczenia te pozwolą utrzymać zwierzę w dobrym zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Toyger -kocięta i hodowla

Toyger zdecydowanie nie jest rasą obciążoną wieloma problemami. Tak więc, jeśli szukasz odpornego kota o korzystnej długości życia, poszukaj hodowców tej rasy w pobliżu! Bądź jednak ostrożny i dokładnie zweryfikuj hodowlę, z której planujesz zakupić pupila. Sprawdź, czy jest zarejestrowana z Polskim Związku Felinologicznym i oferuje godne warunki swoim podopiecznym

Toyger – cena

Cena Toygera z rodowodem to 4000-8000 zł

Toyger - historia rasy, ciekawostki:

Wiele kotów nosi imię Tiger, ale dopiero gdy Judy Sugden zauważyła dwie plamki tabby na skroni swojego kota Millwooda Sharp Shootera, przyszło jej do głowy, że to właśnie one mogą być sekretem stworzenia kota domowego, który naprawdę przypominałby władcę dżungli. Zaczynając od pręgowanego kota domowego krótkowłosego o imieniu Scrapmetal i kota bengalskiego o imieniu Millwood Rumpled Spotskin, a następnie importując ulicznego kota z Kaszmiru w Indiach, który zamiast pręgowanych linii między uszami miał plamki, zabrała się do pracy, aby stworzyć tygrysa do salonu.  Innymi hodowcami, którzy podzielali jej wizję i przyczynili się do powstania programu hodowlanego byli Anthony Hutcherson i Alice McKee. Stowrzyli oni kota domowego, który miał duże, długie ciało, wzory tabby i rozety, które rozciągały się i rozgałęziały, oraz okrągłe wzory wokół głowy.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów rozpoczęło rejestrację Toygera w 1993 roku, awansowało go do statusu nowej rasy w 2000 roku, a w 2007 roku przyznało rasie pełne uznanie mistrzowskie.

Toyger - dla kogo?

Osobowość toygera sprawia, że bardzo dobrze nadaje się do dużych rodzin, zwłaszcza tych, w których zawsze ktoś jest w domu. Inteligentne, bardzo uważne i dobroduszne, te egzotyczne koty bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, a przede wszystkim z dziećmi.

To może Cię zainteresować:

Kot syberyjski – charakterystyka i opis rasy
Krople walerianowe dla kota – jak działają i zastosowanie
Jaki drapak dla kota wybrać?
Kot snowshoe – kot w śnieżnych butach
Sterylizacja kotki – wszystko, co musisz wiedzieć
German rex – charakterystyka i opis rasy
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *