Spacery z kotem – jak się do nich przygotować?

Kot to jedno z najbardziej lubianych zwierząt domowych, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W przeciwieństwie do psów koty to indywidualiści chodzący własnymi ścieżkami. Obecnie można spotkać koty wolnożyjące, wychodzące oraz koty niewychodzące. Tym ostatnim współczujemy najbardziej, gdyż całe życie spędzone w czterech ścianach, nie wydaje się niczym atrakcyjnym. Niemniej jednak kot to nie człowiek, ani pies, a więc ma inne potrzeby oraz wymagania. Prawda jest taka, że kot niewychodzący wcale nie musi być z tego powodu nieszczęśliwy. Jeżeli jednak chcemy spróbować wyprowadzać swojego pupila na spacery, warto zacząć od odpowiedniego przygotowania.

Kot to nie pies

Zacznijmy od tego, że kot wcale nie musi być wyprowadzany na spacery. Jest to zwierze terytorialne, dlatego dużo czasu zajmuje mu oswojenie się z nowym miejscem. Gdy nasz mruczek to typowy domator, który nie lubi zbyt daleko oddalać się od miski, wówczas wyjścia na zewnątrz, mogą być dla niego mocno stresujące. Ważne jest to, aby mieć na uwadze przede wszystkim komfort oraz potrzeby swojego zwierzęcia, nie ma sensu na siłę wyprowadzać na spacer kota, który stawia opór lub jest tak przestraszony, że nie jest w stanie zrobić ani jednego kroku.

Przed podjęciem decyzji o wychodzeniu z kotem na spacer, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw oraz uwzględnić temperament zwierzęcia. Kot to nie pies, dlatego wycieczki poza bezpieczny dom, mogą okazać się dla niego zbędne. Kot podczas wyjścia z domu będzie zachowywał się zupełnie inaczej, niż pies. Jest to zwierze, które bardzo szybko się płoszy, dlatego na pierwszy spacer najlepiej wybrać cichą, spokojną okolicę, na przykład ogrodzoną działkę. Wyprowadzanie kota na spacer może się sprawdzić i nasz pupil może czerpać dużo przyjemności z takich przechadzek, aczkolwiek dużo zależy od jego indywidualnych preferencji, nie można mu nic narzucać.

Czy warto wyprowadzać kota na spacer?

spacery z kotem

Wiele kotów, z pewnością bardzo chętnie skorzysta z propozycji wyjścia na spacer, choć nie każde zwierze będzie na to gotowe. Najważniejsze jest to, aby nie zmuszać kota do wyjścia, jeżeli nie wykazuje chęci. Niektóre zwierzęta na spacerach zachowują się wspaniale, są ciekawe świata, odkrywają nowe zapach i chodzą na smyczy tak samo dobrze, jak psy, jednak nie każdemu zwierzakowi takie wyjścia będą służyć. Czy warto wyprowadzać kota na spacer? Na pewno nie warto go, do to tego zmuszać. Kluczowa w tym wypadku jest nauka chodzenia na smyczy, na początku kot nie będzie czuł się komfortowo, szczególnie jeżeli jest to jego pierwszy raz. Warto zatem zacząć trenować chodzenie na smyczy w domu, poprzez zakładanie jej na 10 minut dziennie i obserwowanie reakcji zwierzęcia. Dopiero gdy kot będzie w stanie w pełni zaakceptować szelki, wówczas można zdecydować się na wyjście. Pierwsze spacery z kotem powinny być krótkie, pamiętajmy, aby zwierzę oswajać stopniowo.

O czym warto pamiętać?

Mimo że wychodzenie z kotem na spacer wydaje się czystą przyjemnością, trzeba pamiętać przede wszystkim o jego bezpieczeństwie. To zwierzęta bardzo reaktywne, co oznacza, że w sytuacji zagrożenia dość szybko wpadają w panikę, wtedy są w stanie wyswobodzić się z szelek i rzucić się do ucieczki. Takie sytuacje trzeba brać pod uwagę, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zaczipowanie kota, wówczas dużo łatwiej będzie można go znaleźć.

Oczywiście spacer z kotem na smyczy, powinien być poprzedzony kompletem szczepień, między innymi na wściekliznę. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że zwierzę jest bezpieczne. Kot wychodzący z domu, powinien być także częściej odrobaczany. Jak często kąpać kota wychodzącego? W tej kwestii raczej nie powinno się nic zmienić, chyba że kot po spacerze rzeczywiście jest bardzo ubrudzony. Po każdym wyjściu na zewnątrz należy bardzo dokładnie obejrzeć sierść i skórę swojego pupila w poszukiwaniu kleszczy oraz pcheł.

Gdy kot przyzwyczai się do spacerów, nie możemy mu odbierać tej przyjemności. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że od tej pory będzie to nasz nowy obowiązek. Oczywiście niektóre zwierzęta wychodzą okresowo na przykład w czasie wiosny i lata, zmianą natomiast pozostają w domu i wcale nie protestują. Może jednak zdarzyć się tak, że kot przyzwyczajony do spacerów będzie chciał wychodzić codzienne, a my będziemy musieli to zaakceptować.

Podsumowując, spacery mogą być dla kota wspaniałą przygodą, szczególnie że są to zwierzęta niezwykle ciekawskie, zainteresowane otoczeniem, które nie lubią się nudzić. Niestety wyprowadzanie kota na spacer wiąże się również z wieloma niebezpieczeństwami, także zdrowotnymi. Gdy kot się przestraszy hałasu lub innego zwierzęcia, może rzucić się do ucieczki. Gdy ma to miejsce w dużym mieście, bardzo trudno będzie go odnaleźć, poza tym istnieje ryzyko, że wpadnie pod samochód lub zostanie pogryziony przez inne zwierzęta walczące o terytorium. Mimo to, jeśli kot wykazuje chęć spacerowania, warto dać mu taką możliwość, wówczas z pewnością będzie szczęśliwszy. Nie każde zwierze jednak potrzebuje takich spacerów, to także należy mieć na uwadze.

4.4/5 – (132 votes)

4.4/5 - (132 votes)

Dodaj komentarz