Retriever z Nowej Szkocji – Toller

Psy tej rasy hodowane były głównie na potrzeby myśliwych. Obecnie nadal zachęca się właścicieli psów tej rasy, aby poddawali ich testom sprawnościowym potwierdzającym wrodzoną zdolność do wabienia i aportowania ptactwa. Mimo swoich zdolności łowieckich, Retrievery z Nowej Szkocji dobrze sprawdzają się również jako psy do towarzystwa.

 

Retriever z Nowej Szkocji – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 50 cm
  • Sierść: średniodługa
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Waga: 17-23 kg

Retriever z Nowej Szkocji – wzorzec rasy

Są to średniej wielkości psy o silnej, harmonijnej budowie sprawiającej wrażenie siły i zwinności. W trakcie szkolenia przybierają wyraz ekscytacji i głębokiego skupienia. W klasyfikacji FCI należą do grupy aporterów, płochaczy i psów dowodnych. Rasa ta podlega próbom pracy. Typowy wygląd psa rasy Retriever z Nowej Szkocji to:

  • Szeroka, lekko zaokrąglona czaszka z niewystającym guzem potylicznym i płaskimi policzkami
  • Umiarkowanie zaznaczony stop
  • Nos barwy czarnej lub zlewającej się z umaszczeniem, o rozwartych nozdrzach
  • Kufa zwężająca się w linii prostej od stopu do wierzchołka nosa
  • Przylegające wargi z nieobwisłymi faflami
  • Dobrze osadzone, średniej wielkości oczy kształtu migdałowatego, barwy od bursztynowej do brązowej
  • Czujny i inteligentny wzrok
  • Trójkątne uszy średniej wielkości wysoko osadzone z tyłu czaszki
  • Mocno umięśniona, dobrze wysklepiona szyja średniej długości bez podgardla
  • Krótki i prosty grzbiet
  • Silne i umięśnione lędźwie
  • Głęboka klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami
  • Umiarkowanie podkasany brzuch
  • Szeroki u nasady ogon sięgający co najmniej stawu skokowego
  • Proste i równoległe kończyny o mocnym kośćcu
  • Łapy z mocną błoną pławną z dobrze wysklepionymi palcami i grubymi opuszkami

Retrievery z Nowej Szkocji cechują się gęstą i piękną sierścią. Ich dwuwarstwowa, wodoodporna okrywa włosowa zapewnia psom ochronę przed zimnem i wilgocią podczas polowań. Włos okrywowy Retrieverów z Nowej Szkocji jest średniej długości i gęstości, a pod nim znajduje się gęsty i bardzo miękki podszerstek. Włos jest prosty na całym ciele z wyjątkiem okolicy grzbietu, gdzie może lekko falować. Dopuszczalne kolory umaszczenia psów tej rasy to różne odcienie czerwonego lub pomarańczowego z jaśniejszymi piórami po spodniej stronie ogona. W okolicy przedpiersia, na lapach, koniuszku ogona oraz na głowie powinny być obecne białe znaczenia. Ich brak nie jest powinien obniżać jednak oceny na wystawach u psów wysokiej klasy.

Retriever z Nowej Szkocji – charakter

Retrievery z Nowej Szkocji uważane są za psy bardzo inteligentne i niezwykle wpatrzone w człowieka. Bardzo łatwo poddają się treningowi, a ich ulubioną zabawę stanowi aportowanie. Retrievery z Nowej Szkocji to z natury psy energiczne i bardzo wesołe, które uwielbiają być w ciągłym ruchu. Z tego powodu ich treningi muszą być krótkie i ciekawe dla psa, ponieważ ma on zdolność do szybkiego rozpraszania się i nudy. Mimo to psy tej rasy chętnie wykonują polecenia i uwielbiają przebywać z człowiekiem. Cechują się także bardzo dobrym podejściem do dzieci oraz innych psów i kotów.

Retriever z Nowej Szkocji – długość życia

Przeciętna długość życia psów tej rasy wynosi około 10-12 lat. Wiek ten uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych cech każdego osobnika, ale na długość życia swojego psa ogromny wpływ ma także sam właściciel. Poprzez odpowiednią opiekę w postaci właściwej diety, regularnych ćwiczeń i przestrzeganie terminowych wizyt u lekarza weterynarii właściciel może w realny sposób znacznie przedłużyć życie swojemu zwierzęciu. Duże znaczenie mają także regularne badania krwi, echo serca oraz USG. Regularna kontrola stanu zdrowia psa pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnej groźnej choroby i natychmiastowe podjęcie leczenia.

Retriever z Nowej Szkocji – zdrowie

Psy tej rasy, o ile utrzymywane są w dobrych warunkach, cieszą się naprawdę dobrym zdrowiem. U psów wykorzystywanych podczas polowań częściej zdarzać się mogą stany zapalne uszu czy pourazowe otarcia i rany. Choroby genetyczne, do których są predysponowane Retrievery z Nowej Szkocji to:

  • Niedoczynność tarczycy – wynikająca z obecności autoprzeciwciał. Choroba dotyka nawet 17% psów tej rasy.
  • Wnętrostwo – nawet u 14% Retrieverów z Nowej Szkocji stwierdza się zahamowanie procesu zstępowania jąder do moszny.
  • Dwurzędowość rzęs – mogą one przewlekle drażnić rogówkę, co w długiej perspektywie czasu doprowadzić może do owrzodzenia, a nawet ślepoty.
  • Głuchota – o charakterze jedno lub obustronnym, dotyka do 5% psów tej rasy.

Nova Scotia Duck Tolling Retriver – pielęgnacja

Psy tej rasy przyciągają wzrok z uwagi na swoją gładką, lśniącą sierść. Żeby jednak na co dzień okrywa włosowa prezentowała się pięknie, niezbędna jest regularna pielęgnacja. Psy powinny być wyczesywane co najmniej co drugi dzień, a w okresie linienia nawet dwa razy dziennie. Należy unikać zbyt częstych kąpieli. Aby odświeżyć sierść na co dzień wystarczy przetrzeć ją lekko zwilżoną szmatką. Jeśli jednak zajdzie potrzeba gruntownej kąpieli psa, należy w tym celu użyć specjalnych łagodnych dla skóry zwierzęcia preparatów.

Właściciel powinien także zadbać o regularne mycie zębów swojego Retrieverya z Nowej Szkocji. Szczotkując zęby 2-3 razy w tygodniu znacznie ogranicza się odkładanie kamienia nazębnego powodującego bolesne stany zapalne jamy ustnej. Kilka razy w miesiącu należy także kontrolować długość pazurów psa i w razie potrzeby skracać je za pomocą specjalnych cążków.

Toller – żywienie

Właściciel musi zadbać o karmienie psa jak najlepszej jakości karmą, która będzie zaspokajała wszystkie potrzeby żywieniowe tak aktywnego psa jakim jest Retrievery z Nowej Szkocji. Karma powinna zawierać w składzie co najmniej 70% mięsa, nieco tłuszczy zwierzęcych lub rybnych i niewielką ilość węglowodanów w postaci warzyw, owoców czy zbóż. Właściciel może także pokusić się o przygotowywanie psu posiłków na własną rękę, wiąże się to jednak z posiadaniem szczegółowej wiedzy na temat psiej dietetyki.

Objętość posiłków należy dopasować do wagi, wieku i aktywności zwierzęcia. Psy to z natury łakomczuchy, a gdy dostają zbyt dużo pożywienia mają skłonność do tycia. Otyłość to groźna choroba, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i w ciągu liku lat prowadzi do prawdziwego spustoszenia. Jeśli widzisz, że twój pies przybrał na wadze w ciągu ostatnich kilku tygodni to znak, że należy zmniejszyć ilość podawanej karmy lub zwiększyć aktywność fizyczną psa.

Retriever z Nowej Szkocji – szkolenie i wychowanie

Psy tej rasy są zazwyczaj bardzo wierne i posłuszne, dlatego szybko widać efekty codziennych treningów. Podczas szkolenia należy zadbać o ciągłe urozmaicanie zadań i nagradzanie psa ulubionymi smakołykami czy chwilą wspólnej zabawy za dobrze wykonanie zadanie. Właściciel musi wykazywać się cierpliwością, a treningi powinny przebiegać w przyjaznej dla psa atmosferze. Psy tej rasy szybko się ekscytują i pobudzają, dlatego właściciel powinien zadbać nie tylko o naukę posłuszeństwa, ale także nauczyć psa wyciszania się. Dzięki regularnym treningom w przyjaznej atmosferze psy szybko nauczą się oczekiwanego przez właściciela zachowania.

Retriever z Nowej Szkocji – szczeniaki i hodowla

Szczenięta rasy Retrievery z Nowej Szkocji są bardzo urocze i szybko zdobywają sympatię nowych opiekunów. Należy jednak pamiętać, że pies został dopiero co oddzielony od mamy i rodzeństwa i znalazł się w zupełnie obcym dla niego otoczeniu. Psie dzieci większość swoich dni przesypiają i mogą być nieszczególnie skore do zabawy. Właściciel powinien otoczyć szczeniaczka miłością i troską dbając o jego komfort w nowym mieszkaniu. Po tygodniu na aklimatyzację w nowy domu niezbędna jest pierwsza wizyta u lekarza weterynarii, który zaplanuje dla szczeniaczka kalendarz szczepień i odrobaczeń, które umożliwią mu zdrowy start w dorosłość.

Retriever z Nowej Szkocji – cena

Cena zakupu szczenięcia rasy Retrievery z Nowej Szkocji z certyfikowanej hodowli wynosi zwykle około 4-5 tysięcy złotych. Decydując się na zakup psa tej rasy należy skontaktować się z odpowiednią hodowlą psów, którą warto odwiedzić osobiście. Zazwyczaj hodowla prowadzi zapisy na mioty szczeniąt nawet o rok do przodu, dlatego czekając na wymarzonego psa należy uzbroić się w cierpliwość.

Retriever z Nowej Szkocji – historia rasy, ciekawostki

  • Rasa ta wywodzi się z Nowej Szkocji, gdzie użytkowana była głównie w celu wypłaszania i wyszukiwania ptactwa wodnego.
  • Retriever z Nowej Szkocji znany jest także jako „Toller”. Pełna nazwa rasy widniejąca we wzorcu FCI to „Nova Scotia Duck Tolling Retriever”.
  • Na początku XX wieku były znane jako „Little River Duck Dog” lub "Yarmouth Toller".

Retriever z Nowej Szkocji – dla kogo?

Idealnym właścicielem tej rasy będzie aktywna osoba, które podejmie się chęci współpracy z tak aktywnym psem jak Retriever z Nowej Szkocji. Właściciel musi zapewnić psu codzienną dawkę aktywności fizycznej i zadbać o odpowiednie szkolenie. Przez swój niezwykle przyjacielski charakter, Retrievery idealnie nadają się także dla rodzin z dziećmi, o ile właściciele będą w stanie poświęcić im odpowiednią ilość czasu. Prawdziwy entuzjasta rasy chcący startować ze swoim psem w konkursach i próbach pracy musi zadbać o odpowiednią prezencję i ułożenie psa.

To może Cię zainteresować:

Bolończyk – puchaty przyjaciel
Duży szwajcarski pies pasterski czyli DSPP
Jak czyścić uszy psu?
Wilczarz irlandzki – olbrzym o łagodnym sercu
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Czy pies może jeść truskawki?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *