Puli – uczuciowy stróż i wierny przyjaciel

Puli to pies mało popularny, znany głównie ze swojej zabawnej, tworzącej sznurki fryzury. Niewiele osób kojarzy tą rasę na tyle, aby znać wszystkie jej zalety, a jest ich naprawdę mnóstwo. Puli są wiernymi, uczuciowymi i wesołymi towarzyszami. Kochają dzieci, uwielbiają zabawę i są niezwykle żywiołowe. Jednocześnie, są świetnymi stróżami. Cieszą się dobrym zdrowiem i imponującą średnią długością życia. Poznaj je bliżej i zobacz, czy puli to idealny pies dla Ciebie!

 

Puli – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średni
  • Wysokość w kłębie: 39-45 cm (psy), 36-42 cm (suki)
  • Masa ciała: 13-15 kg (psy), 10-13 kg (suki)
  • Sierść: gęsta, szorstka, tworząca płaty i sznury; umaszczenie perłowobiałe, szare lub płowe
  • Długość życia: 13-15 lat

Puli – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Klasyfikacja FCI: grupa 1 (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie); nie podlega próbom pracy.
  • Ogólne wrażenie: zwierzę o harmonijnej, silnej budowie, dobrym umięśnieniu oraz kwadratowej sylwetce. Posiada bardzo charakterystyczną, gęstą i obfitą szatę, tworzącą sznurki. Długość tułowia odpowiada wysokości psa, zaś wysokość w kłębie stanowi mniej więcej dwie głębokości klatki piersiowej.
  • Temperament: żywy, odważny i czujny. Puli cechuje się wysokim poziomem inteligencji, wykazuje także zapał do nauki.
  • Głowa: okrągła, o subtelnej i małej czaszce i słabo zaznaczonym stopie; nos czarny i mały; wargi o ciemnej pigmentacji; uzębienie kompletne, o zgryzie nożycowym; uszy szerokie, w kształcie litery V.
  • Szyja: mocna, umięśniona, średniej długości i o gęstym owłosieniu.
  • Tułów: prosty, o delikatnie zaznaczonym kłębie, silnym i umięśnionym grzbiecie, krótkich i dobrze zaznaczonych lędźwiach; klatka piersiowa głęboka i wyraźnie wysklepiona.
  • Ogon: zakręcony, gęsto owłosiony.
  • Kończyny: długie, proste, odpowiednio kątowane.
  • Skóra: pigmentowana, przylegająca.
  • Sierść: tworzy sznury, wstęgi i zbite płaty (szczególnie długie w okolicy ud, zadu oraz lędźwi, a krótkie na głowie i pozostałych odcinkach kończyn), szorstka. Może być miękka i przylegająca (w przypadku obecności grubszego podszerstka) lub luźna oraz odstająca (jeżeli podszerstek nie jest specjalnie obfity). Dopuszczalne kolory umaszczenia obejmują barwę czarną, perłowobiałą, czarną z nalotem szarym oraz płową.

Puli – charakter

Puli to bardzo odważny i czujny pies. Wykazuje również dużą dozę nieufności wobec obcych, co w połączeniu z wykazywaną przez niego tendencją do szczekania robi z niego świetnego psa stróżującego. Ponadto, jest on zwierzęciem bardzo aktywnym, wesołym i żywym. Cechuje się dużym poziomem inteligencji. Jest również bardzo wrażliwy, uczuciowy i spragniony kontaktu z człowiekiem- uwielbia towarzyszyć swojemu właścicielowi na każdym kroku. Jest także bardzo delikatny i łagodny wobec dzieci.

Puli – długość życia

Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi 13-15 lat, co jest bardzo optymistycznym wynikiem. Aby jak najdłużej cieszyć się obecnością naszego puli, należy jednak pamiętać o dobrej profilaktyce zdrowotnej, regularnych wizytach u lekarza weterynarii, systematycznym odrobaczaniu, szczepieniu oraz ochronie przeciwko ektopasożytami naszego zwierzaka.

Nie warto również ignorować żadnych objawów chorobowych, nawet jeżeli wydają nam się błahe i mało istotne.

Puli – zdrowie

Puli to stosunkowo zdrowa rasa, nie wykazująca predyspozycji do wielu schorzeń, oprócz niektórych dziedziczonych genetycznie chorób oraz - znacznie rzadziej - dysplazji stawów.

Przy sumiennej opiece oraz zaspokajaniu potrzeb bytowych naszego pupila, będziemy mogli więc spędzić z nim długie lata.

Puli – pielęgnacja

Szata puli, tworząca charakterystyczne sploty i sznury jest praktycznie niemożliwa do rozczesania. Jeżeli nie chcemy golić naszego psa, należy więc jedynie oddzielać charakterystyczne struktury włosa przy skórze, aby umożliwić jej wentylację.

Owłosienie puli wykazuje także predyspozycję do znacznych ubrudzeń, dlatego psy te należy czasem wykąpać. Jednakże zabieg ten wymaga także starannego wysuszenia suszarką (dotyczy to także zmoczenia sierści podczas opadów deszczu, czy śniegu) - w przeciwnym razie włos puli może nawet spleśnieć! Jeżeli nie ma potrzeby pełnej kąpieli, czasem wystarczy jedynie przetrzeć pysk oraz łapy psa mokrym  ręcznikiem (oraz, oczywiście, wysuszyć te okolice).

Puli – żywienie

Żywienie psa omawianej rasy powinno opierać się przede wszystkim na wysokiej zawartości białka. Musi być to białko zwierzęce, pochodzące z wysokojakościowego mięsa ssaków. Oprócz tego, odpowiednia pełnoporcjowa karma dla psa zawiera również warzywa i owoce, będące źródłem witamin i substancji mineralnych. Ważne jest, aby pokarm był możliwe jak najbardziej naturalny, niskoprzetworzony i pozbawionych sztucznych barwników, konserwantów oraz ulepszaczy. Najlepsze pokarmy są także bezzbożowe i nie zawierają zbędnych wypełniaczy.

Puli – szkolenie i wychowanie

Puli to psy bardzo inteligentne i chętne do nauki. Są one również przyjaźnie nastawione wobec człowieka i nie wykazują predyspozycji do dominacji ani agresji, dlatego ułożenie psa tej rasy nie należy do zadań trudnych. Niemniej, należy pracować z nim w sposób sprawiedliwy, konsekwentny i stanowczy. Warto również zadbać o odpowiednią wczesną i intensywną socjalizację naszego zwierzęcia, a także zapisać go na chociażby podstawowy kurs posłuszeństwa lub tresury.

Mimo iż początkowo puli użytkowane były w charakterze psów pasterskich, dziś są wspaniałymi psami towarzyszącymi. Świetnie sprawdzają się także w roli stróża.

Wymagają one sporo ruchu i wykazują spore zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny, dlatego ich opiekun także powinien być osobą aktywną i chętną do codziennych spacerów oraz zabawy.

Puli – szczeniaki i hodowla

Poszukując odpowiedniej hodowli oferującej szczeniaki rasy puli, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że jedyną rzeczą poświadczającą zgodność miotu ze wzorcem FCI jest rodowód szczeniąt. Pies bez rodowodu nie ma prawa być rasowy- co więcej, dorosły osobnik z pewnością nie będzie przypominał puli.

Oprócz pochodzenia zwierząt, bardzo ważna jest sama hodowla, jej renoma, oraz warunki hodowlane w niej panujące. Zawsze należy pamiętać, że kupno zwierzęcia jest decyzją na długie lata, dlatego należy dokonywać takiej transakcji jedynie ze sprawdzonym, bezpiecznym hodowcą.

Puli – cena

Cena zakupu szczeniaków hodowlanych tej rasy wynosi zwykle około 4 tysięcy złotych. Oczywiście, do wspomnianego kosztu dochodzi również to, ile kosztuje samo utrzymanie zwierzęcia - zwykle są do wydatki rzędu 300 złotych miesięcznie. Należy także wspomnieć, że z racji małej popularności psów puli w Polsce, na wymarzonego szczeniaka trzeba zwykle dosyć długo czekać- lub zdecydować się na zakup zwierzęcia zza granicy.

Możemy również przygarnąć psa za darmo, na przykład ze schroniska. Jest to wspaniały sposób na podarowanie domu potrzebującemu zwierzęciu, jednakże z uwagi na niska populację puli, może być dosyć ciężko znaleźć psa tej rasy przeznaczonego do adopcji.

Puli – historia rasy, ciekawostki

  • Mimo iż puli to rasa węgierskich psów pasterskich, ich przodkowie w rzeczywistości pochodzą z Azji. Do Karpat trafili prawdopodobnie podczas wędrówek Madziarów.
  • Pierwotnym kierunkiem użytkowania psów rasy puli było zaganianie owiec oraz pilnowanie domostwa właścicieli.
  • Pierwsza hodowla puli została założona w roku 1910.

Puli – dla kogo?

  • Dla osób aktywnych fizycznie i wysportowanych
  • Dla osób szukających psa inteligentnego i wesołego
  • Dla osób szukających psa stróżującego
  • Dla osób posiadających dzieci
  • Dla osób posiadających inne zwierzęta
  • Dla osób szukających mało popularnej rasy
  • Dla osób szukających psa zdrowego, cieszącego się dobrą długością życia
  • Dla osób przygotowanych finansowo na utrzymanie psa tej rasy oraz zakup szczenięcia z hodowli

To może Cię zainteresować:

Spaniel pikardyjski – wszechstronny wyżeł z północnej Francji
Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Jak namówić rodziców na psa?
Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Surowe jajko dla psa czy gotowane? Czy pies może jeść jajka?
Spokojne rasy psów – które psy są łagodne dla ludzi
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *