Pinczer średni – charakterystyka i ciekawostki

Pinczer średni należy do bardzo energicznych i towarzyskich ras. Dobrze będzie się czuł w pobliżu opiekuna, który będzie zapewniał mu różnego rodzaju aktywności fizyczne i dużo uwagi.

 

Pinczer średni – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: od 45 do 50 cm wzrostu.
  • Waga: waha się pomiędzy 13 a 18 kg
  • Sierść: gęsta, krótka i przylegająca do ciała.
  • Średnia długość życia: 12-15 lat.

Pinczer średni – wzorzec rasy

Pinczer średni inaczej nazywany też pinczerem niemieckim należy do grupy II FCI, a dokładniej sekcji psów w typie pinczera i sznaucera, czyli sekcji 1.1. Numer wzorca to 184.

Pinczery są silnie zbudowanymi psami średniej wielkości. Ich budowa jest kwadratowa, czyli ich długość i szerokość są do siebie zbliżone. Mają mocną i wydłużoną głowę z nożycowym zgryzem oraz okrągłymi ciemnymi oczami i dobrze przylegającymi powiekami. Uszy, kiedyś kopiowane, obecnie są w kształcie litery V, osadzone wysoko, lekko przekręcone do przodu i zwisające.

Ich sierść jest gęsta, krótka i przylegająca do ciała. Najczęściej spotykane jest umaszczenie jednolite rude w różnych odcieniach, albo czarne z brązowym lub rudym podpaleniem, które możemy zobaczyć nad oczami, na łapach czy klatce piersiowej.

Pinczer średni – charakter

Jest to pies bardzo towarzyski i czuły, lubi pieszczoty, jednak nie należy do typowego kanapowca. Pinczery uwielbiają zabawę i aktywny tryb życia. Są inteligentne, szybko uczą się nowych komend i dobrze im się współpracuje z człowiekiem. Nie należą do najspokojniejszych psów, potrafią być hałaśliwe i lubią być w centrum uwagi. Jednak psy te umieją też zachować spokój, jeśli zostaną spełnione ich potrzeby ruchowe oraz intelektualne.

Pomimo swojego towarzyskiego usposobienia, pinczery średnie są psami nieufnymi w stosunku do obcych ludzi i bardzo czujnymi ze względu na swój instynkt stróżowania. Jednak należą też do psów odważnych, które nie okazują swojej strachliwości.

Pinczer średni – długość życia

Średnia długość życia tych psów wynosi około 12-15 lat. Pinczer średni należy do psów względnie odpornych na choroby i bardzo wytrzymałych. Dodatkowo osobniki wzięte z dobrych i sprawdzonych hodowli, które są wolne od wad genetycznych, potrafią żyć dłużej.

Pinczer średni – zdrowie

Pinczer średni – zdrowie

Pomimo tego, że jest pies zdrowy i względnie odporny, ma też skłonności do niektórych schorzeń. Bardzo często dotykają je choroby przyzębia (najczęściej odkładanie się kamienia nazębnego), choroby oczu czy dysplazja stawów biodrowych. Szczególnie ze względu na to, że dysplazja jest bardzo często chorobą, na którą wpływ mają geny, warto wybierać dobre i sprawdzone hodowle, w których uzyskamy informacje na temat zdrowia rodziców naszego psa.

Pinczer średni – pielęgnacja

Ze względu na swoją krótką sierść nie wymagają wzmożonej pielęgnacji. Wystarczy je czesać raz na jakiś czas, na przykład raz w tygodniu. Nie należy często ich kąpać, tylko w razie potrzeby, a wtedy warto wybierać odpowiednie szampony przeznaczone dla ras krótkowłosych. Warto regularnie kontrolować im uszy, ponieważ zalegający w nich brud może prowadzić do infekcji; zęby, gdyż są narażone na choroby przyzębia i pazury, które warto obcinać jeśli pies nie ściera ich wystarczająco.

Pinczer średni dobrze znosi ciepło, jednak należy pamiętać, że podczas upalnych dni pies powinien mieć dostęp do zacienionego miejsca i wody. Inaczej sprawa wygląda z niskimi temperaturami, przez krótką sierść i brak podszerstka sprawiają, że nie znosi on najlepiej zimna i wilgoci, dlatego nie jest to rasa, która może w taką pogodę mieszkać na zewnątrz, a podczas spacerów dobrze jest ubrać im ciepłą kurtkę.

Pinczer średni – żywienie

Pod względem rasowym pinczer średni nie wymaga specjalistycznej diety. Należy pamiętać, że prawidłowa dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, może być to zarówno dieta komercyjna gotowa (karma sucha i mokra) jak i samodzielnie przygotowana. Powinna być ona dobrana do aktywności psa, jego stanu zdrowia, ale także do czasu i możliwości właścicieli (jeśli nie mamy czasu liczyć ilości składników mineralnych i przygotowywać psu posiłków samodzielnie, lepiej postawić na gotowe mieszanki, w których każdy składnik jest odpowiednio dobrany).

Warto pamiętać, że psy jedzą kilka (2-3) posiłków wysoko objętościowych w ciągu dnia, jedzenie nie powinno stale stać w misce.

Pinczer średni – szkolenie i wychowanie

Z racji tego, że są to inteligentne psy z łatwością przyswajają nowe komendy, a nauka kolejnych sztuczek z opiekunem sprawia im radość. Warto jednak urozmaicać treningi, gdyż ze względu na ciągłą monotonię pies może po czasie być znudzony i nie będzie chętny do powtarzania tych samych trików. Odpowiednie stanowcze i konsekwentne szkolenie pomaga w odpowiednim wychowaniu tej rasy.

Pinczer średni – szczeniaki i hodowla

Należy pamiętać, że w Polsce psy rasowe powinny być kupowane z hodowli, które są zarejestrowane Związku Kynologicznym w Polsce, który należy do FCI. Dzięki temu wiemy, że pies będzie spełniał wzorzec rasy. Szczeniak ma wymagane szczepienia podstawowe i był pod nadzorem lekarza weterynarii.

Przed przybyciem szczeniaka do domu warto przygotować dla niego odpowiednią wyprawkę, którą przedstawi hodowca. Na pewno niezbędne będą legowisko, miski i akcesoria do zabawy.

Pinczer średni – cena

Cena pinczera średniego jak każdego psa zależy od wielu aspektów: hodowli, wieku, czy płci. Za psa z hodowli FCI trzeba średnio zapłacić 2000zł, jednak cena ta może sięgać nawet do 3000 zł.

Pinczer średni – historia rasy, ciekawostki

Pinczer średni to rasa, która towarzyszy ludziom od dawna, bo aż od VII wieku. Dawniej używano ich do wyłapywania gryzoni w stajniach czy oborach. W okresie II wojny światowej rasa ta prawie wyginęła ze względu na liczne krzyżówki terrierów ze sznaucerami. Na szczęście udało się ją odbudować w latach 60. XX wieku.

Pinczer średni – dla kogo?

Pinczer średni nadaje się na psa rodzinnego, jednak należy pamiętać, że jest to pies aktywny, który lubi ćwiczenia, dlatego potrzebuje opiekuna, który zapewni mu dużo ruchu oraz uwagi.

To może Cię zainteresować:

Owczarek Portugalski – wszystko o rasie
Bedlington terrier – łagodna owieczka czy nieustraszony łowca?
Fasolka szparagowa dla psa – czy to bezpieczne i zdrowe?
Jak wybrać kości dla psa do gryzienia?
Harrier – pies dla aktywnych
Czy pies może jeść truskawki?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *