Paszport dla psa – ile kosztuje, jak wyrobić i jakie informacje zawiera?

Coraz częściej na wakacje opuszczamy nasz kraj, wybierając za cel podróży cieplejsze zakątki świata. Będąc odpowiedzialnymi właścicielami chcemy aby nasz pupil towarzyszył nam w podróży. W tym celu musimy być świadomi, że paszport dla psa, który opuszcza granice naszego kraju jest obowiązkowy. Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa? Gdzie wyrobić paszport dla psa? Na te i inne ważne pytania dotyczącego tego zagadnienia, znajdziesz odpowiedzi poniżej.

 

Kiedy należy wyrobić paszport dla psa?

Podróżując po Polsce z psiakiem nie musimy się martwić o żadne formalności, pakujemy tylko książeczkę zdrowia naszego pupila, niezbędne rzeczy do pielęgnacji i możemy ruszać w drogę. Sprawa komplikuje się gdy wyjeżdżamy za granicę z naszym psem. W tym wypadku na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Monako, Watykanie, Andorze, Szwajcarii, Islandii i Lichtensteinu, musimy posiadać paszport dla psa. Ponad to wyjeżdżając należy sprawdzić również inne warunki jakie trzeba spełnić wjeżdżając na teren innego państwa, ponieważ w zależności od prawa jakie w nim obowiązuje przed wyjazdem, będziemy musieli myśleć nie tylko ile trwa wyrobienie paszportu psu.

Jak wygląda paszport dla psa, raczej większość osób wie, ale dlaczego jest wyrabiany już nie koniecznie posiadamy taką wiedzę. Paszport dla psa został wprowadzony po to, aby zaświadczać o zdrowiu i braku przeciwwskazań do wjazdu na teren innego kraju. Dzięki temu zwierzęta nie muszą odbywać kilkunastodniowej a nawet kilku miesięcznej kwarantanny, które kiedyś obowiązywały. Koszt paszportu dla psa jest niewspółmierny do tego jakie bezpieczeństwo zapewnia zarówno naszemu pupilowi jaki i innym zwierzętom w razie pogryzienia.

Jak wyrobić psu paszport?

Sam proces wyrabiania paszportu dla psa to kwestia kilkunastu minut, dlatego po wcześniejszym umówieniu się na wizytę u lekarza weterynarii dokument można uzyskać tego samego dnia. Warunkiem tego ile trwa wyrobienie paszportu dla psa jest dokonanie wcześniej wszystkich formalności dotyczących terminowych szczepień, czipowania i odrobaczania. Jeżeli nie zostało to dopilnowane, automatycznie czas jakiego potrzebujemy aby wyrobić paszport dla psa, wydłuża się. Jeżeli pies nie ma aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, należy go natychmiast uzupełnić a w tym wypadku, wyjazd będzie możliwy dopiero po 21 dniach od daty szczepienia.

Paszport dla psa możemy wyrobić niezależnie od wieku i rasy. Nasz czteronożny przyjaciel otrzymuje paszport raz na całe życie, nie trzeba się zastanawiać jak wyrobić paszport dla psa jeżeli straci ważność, ponieważ nie musimy go wymieniać, tak jak w przypadku ludzi. Jedyne o czym musimy pamiętać, to coroczne aktualizowanie szczepień przypominających przeciwko wściekliźnie oraz regularnym odrobaczaniu. W niektórych państwach wymagane jest aby pies został odrobaczony 24 godziny przed wyjazdem i posiadał odpowiednie zaświadczenie dokonania tej procedury.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Jeżeli chcemy wyrobić paszport dla psa u swojego lekarza weterynarii musimy się upewnić czy posiada on taką możliwość. Nie każdy weterynarz posiada specjalne uprawnienia aby wydać paszport dla psa. Zatem gdzie wyrobić paszport dla kota i psa? Najprostszym rozwiązaniem jest wyszukanie hasła w internecie: „paszport dla psa lista weterynarzy”. Powinniśmy dzięki temu łatwo odszukać rejestr lekarzy, którzy są prawnie upoważnieni do wystawiania paszportów dla psów.

Jak wyrobić paszport u psa, informacje na ten temat są zawarte powyżej i właśnie wszystkie te elementy, lekarz weterynarii w wyniku szczegółowego badania klinicznego przed wyrobieniem paszportu dla psa jest zobowiązany sprawdzić i rzetelnie wpisać w dokument. Specjalista upoważniony do wystawiania paszportów dla psów, może również po uprzednim zidentyfikowaniu, dzięki mikroczipowi lub tatuażu przepisać dane o szczepieniach od lekarza prowadzącego danego psa.

Koszt paszportu dla psa to kwota rzędu 100 złotych w których jest już zawarte 30 złotych pokrywające wydatki na rzecz Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Należy się liczyć, że jest to koszt wyłącznie wystawienia przez lekarza paszportu dla psa. Musimy mieć świadomość, że szczepienia, czipowanie i odrobaczanie to kolejne koszta które właściciel musi pokryć jeśli zastanawia się jak wyrobić psu paszport.

Informacje znajdujące się w paszporcie

Otóż jak wygląda paszport dla psa? Jest to mała, papierowa książeczka w której są zawarte wszystkie podstawowe informacje, dotyczące identyfikacji psa oraz przebyte obowiązkowe szczepienia oraz badania. W paszporcie mogą być również uwzględnione wszystkie szczepienia dotykowe i przebyte ważniejsze zabiegi.

Informacje, które musi zawierać paszport dla psa:

 • Dane pierwszego właściciela psa: imię i nazwisko, dane kontaktowe,
 • Dane dotyczące identyfikacji psa: numer czipa oraz miejsce jego wszczepienia,
 • Gatunek, rasa, umaszczenie, cechy charakterystyczne,
 • Imię psa,
 • Dane lekarza weterynarii wystawiającego paszport dla psa,
 • Dane dotyczące szczepienia na wściekliznę: datę ostatniego szczepienia lub test serologiczny,
 • Pozostałe szczepienia dodatkowe, które zostały wykonane u psa,
 • Profilaktyka przeciwkleszczowa,

Lekarz weterynarii wyrabiający paszport dla psa jest zobowiązany aby zawrzeć wszystkie te informacje w dokumencie i za sprawą nadanego mu prawa, zaświadczyć pieczątką i podpisem o prawidłowości wszystkich danych dotyczących psa. Dlatego, tak ważne jest aby dobrze wybrać gdzie wyrobimy paszport dla psa. Wystawienie dokumentu przez nieodpowiedniego lekarza, będzie skutkować jego unieważnieniem.

To może Cię zainteresować:

Pies gryzie buty – jak oduczyć psa gryzienia butów?
Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Tosa – pies samuraja
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Karmy z owadów dla psa – karmy z insektami
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *