Landseer – wybitny pływak z Nowej Fundlandii

Jeżeli jeszcze nie poznałeś kuzyna Nowofundlanda, to właśnie masz okazję. Przedstawiamy Landseera - psa o wielkim sercu i jeszcze większych rozmiarach ciała. Jest to wybitny pływak oraz pies stróżujący, a jednocześnie przytulaśny towarzysz domu. Swoje zainteresowanie skupia na ludziach, przyrodzie i każdej napotkanej kałuży, dlatego na spacer z nim, lepiej załóż kalosze.

 

Landseer - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 67-82 cm
  • Sierść długa i gęsta
  • Długość życia 8-9 lat
  • Waga 45-68 kg

Landseer - wzorzec rasy

Landseer według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), jest zaliczany do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła, w typie górskim. Nie podlega próbom pracy. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii związki kynologiczne nie uznają tej rasy za odrębną. Według nich jest to czarno-biała odmiana Nowofundlanda.

Jak wygląda Landseer? Opisywane psy są dużą rasą. Samce osiągają nawet do 82 cm wzrostu i 68 kg wagi, natomiast samice mierzą do 70 cm i ważą około 54 kg. Landseery charakteryzują się masywną głową i długą kufą. Szyja i łapy są duże, muskularne. Ogon silny, na końcu lekko zakrzywiony. Uszy długie, oklapnięte. Pomiędzy palcami znajduje się błona pławna, ułatwiająca im pływanie.

Sierść opisywanej rasy jest długa i gęsta, jednak w dotyku bardzo delikatna, z obfitym podszerstkiem. Według wzorca prawidłowe umaszczenie to białe z rozproszonymi, czarnymi łatami na tułowiu i zadzie. W hodowli pożądaną cechą są symetryczne znaczenia na kufie. Cętki na białym tle są unikane i eliminowane z rodu.

Landseer - charakter

Landseer jest znany i ceniony za swój łagodny charakter i wysoką inteligencję. Psy tej rasy uwielbiają kontakt z ludźmi, do których bardzo szybko się przywiązują. Są spokojne i zrównoważone w stosunku do obcych osób i jednocześnie cierpliwe do dzieci. Te sierściuchy są wysoce oddane w stosunku do swoich dwunożnych, jak i czworonożnych przyjaciół. Każda żywa istota w waszym domu, stanie się członkiem jego stada.

Landseery uwielbiają zabawy i ruch na świeżym powietrzu, a zwłaszcza pływanie. Jednak nie są to psy sportowe i dzienna dawka ruchu powinna być dostosowana do ich potrzeb i stanu zdrowia. Rasa ta znacznie bardziej woli leżeć na trawie, niż aportować patyk. Chyba, że w grę wchodzi kąpiel w pobliskim stawie - wtedy nie musisz wołać dwa razy.

Landseery są olbrzymami o wielkim sercu. Samotność i odrzucenie może być dla nich najgorszym doświadczeniem. Decydując się na kuzyna nowofundlanda, należy pamiętać, że jest to pies rodzinny, do towarzystwa. Trzeba mu poświęcić dużo uwagi i miłości. Dodatkowo ich charakter i budowa sprawiają, że są to doskonałe psy stróżujące, a także ratownicze lub terapeutyczne.

Wiele psiarzy śmieje się, że Nowofundland przyniesie Ci gazetę, ale to Landseer Ci ją przeczyta. Nic bardziej mylnego. Te czarno-białe kudłacze są wytrzymalsze i bardziej temperamentne od swoich smolistych kuzynów.

Landseer - długość życia

Długość życia Landseera waha się od 8 do 9 lat. Duże rasy są predysponowane do krótszego życia. Wynika to z faktu, że psy te szybciej rosną, co powoduje, że komórki muszą się szybciej rozwijać, a co za tym idzie - szybciej się starzeją. Biologii nie oszukamy. Jednak każdy właściciel powinien mieć na uwadze, że odpowiednie warunki do życia i prawidłowa opieka są niezbędne dla zdrowia i samopoczucia naszego pupila, dlatego warto zwrócić uwagę na:

  • Jakość i renomę wybranej hodowli
  • Szczepienia i odrobaczania
  • Warunki utrzymania
  • Odpowiednią dawkę ruchu
  • Prawidłowo zbilansowaną dieta
  • Poprawną pielęgnację
  • Regularne, kontrolne wizyty u weterynarza
  • Badanie krwi i moczu u pacjentów geriatrycznych

Landseer - zdrowie

Stan zdrowia naszego psa w dużej mierze zależy od jego utrzymania i warunków życia. Można więc śmiało stwierdzić, że w pewnym stopniu, jesteśmy odpowiedzialni za jego kondycję. Jednak Landseery, jak każda rasa, są predysponowane do występowania niektórych schorzeń, na których obecność nie mamy bezpośredniego wpływu.

Do najczęściej występujących problemów, u opisywanej rasy, należy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Z tego względu, bardzo ważne jest, aby szczeniaki nie były przeciążane fizycznie. Szczególną uwagę kierujemy na chodzenie po schodach, zwłaszcza w dół. Ta czynność jest kategorycznie zabroniona, zarówno u Landseerów, jak i Nowofundlandów. Ważnym aspektem jest także waga maluchów, której nadmiar negatywnie wpływa na stan rozwijających się stawów.

Innym, dosyć często występujących problemem u psów dużych ras, jest skręt żołądka. Dlatego każdy właściciel powinien kierować się zasadami: nie karmimy psa dwie godziny przed spacerem i bezpośrednio po nim, dzienną porcję karmy dzielimy na dwa posiłki, a samo jedzenie powinno odbywać się w spokoju i bez pośpiechu.

Landseer - pielęgnacja

Pielęgnacja Landseerów nie jest skomplikowana. Podstawową czynnością jest wyczesywanie raz w tygodniu i po każdej kąpieli. W okresie linienia, najlepiej czesać psa codziennie, ze względu na dużą ilość gubionego włosa. Do tego idealnie sprawdzi się metalowy grzebień o długich i rzadkich zębach lub szczotka pudlówka. Kąpiele regulujemy w zależności od potrzeby. Pamiętamy także o obcinaniu pazurów, myciu zębów i czyszczeniu uszu. U opisywanej rasy, duże znaczenie ma także regularne wycinanie włosa z przestrzeni pomiędzy palcami, opuszkami i w okolicach uszu.

Landseer - żywienie

Landseery nie są wybrednymi osobnikami. Jednak, jak w przypadku każdego zwierzęcia, nie ma złotego środka, który spełniałby wymagania każdego z osobna. Dlatego wybór odpowiedniej karmy powinien być manifestowany stanem zdrowia naszego pupila, wiekiem i aktywnością fizyczną. Szczególną uwagę należy zwrócić na karmienie szczeniaka, ponieważ wszelkiego rodzaju niedobory w okresie rozwojowym, poskutkują chorobami w wieku dorosłym.

Psy dużych ras mają większe zapotrzebowanie energetyczne i jednocześnie większe skłonności do otyłości i skrętu żołądka. Dieta naszego sierściucha powinna mieć bardzo dobry skład, ale jednocześnie musimy przestrzegać odpowiedniej jej ilości i zasad związanych z karmieniem, a spacerem.

Na rynku istnieje szereg gotowych produktów, które mogą okazać się idealne dla twojego przyjaciela. Jeżeli nie jesteś pewien, który wybrać, możesz zasięgnąć porady u specjalistów, którzy pomogą Ci dobrać skład i rodzaj karmy, do potrzeb twojego Landseera.

Jeżeli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki, powinieneś zapoznać się z filozofią BARF, która stanowi alternatywę dla tradycyjnej karmy suchej, bądź mokrej. Dieta ta opiera się na surowym mięsie i produktach odzwierzęcych, tak aby w jak najbliższy sposób odwzorować dietę dzikich przodków tego gatunku. Pamiętaj jednak, że ten rodzaj karmienia wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu żywienia zwierząt, dlatego zanim zaczniesz eksperymentować na swoim psie, zasięgnij porady od zaufanego weterynarza. Wszelkiego rodzaju błędy żywieniowe, mogą prowadzić do poważnych niedoborów i stanów zagrażających życiu.

Landseer - szkolenie i wychowanie

Wychowanie Landseera to sama przyjemność. Rasa ta jest bardzo inteligentna i podatna na szkolenie. Z łatwością poradzi sobie z nim nawet niedoświadczony właściciel. Jednak socjalizacja powinna być podjęta już od najmłodszych lat, wtedy szczeniak chłonie wiedzę jak gąbka. Maluchy nie powinny być przeciążane, dlatego starajmy się połączyć proste komendy z niewinnymi zabawami na świeżym powietrzu.

Pomimo łatwości w obchodzeniu się z Landseerami, nie powinniśmy bagatelizować szkolenia. Pamiętajmy, że prawidłowo ułożony pies, jest prawdziwym przyjacielem rodziny. Możesz samodzielnie wychowywać swojego czworonoga, albo zasięgnąć pomocy w psiej szkółce, gdzie behawioryści poprowadzą was przez kurs szkoleniowy. Zdobędziesz tam zarówno wiedzę merytoryczną, jak i praktyczne umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Sesje mogą być grupowe, wówczas kontakt z innymi psami pozytywnie wpływa na socjalizację, lub indywidualne, gdzie trener bezpośrednio dobiera przebieg szkolenia do waszych umiejętności i postępów w nauce. Praca z innymi zwierzętami, obcymi ludźmi, dziećmi, czy nowymi dźwiękami stanowi podstawowy filar prawidłowej socjalizacji.

Landseer - szczeniaki i hodowla

Landseer - szczeniaki i hodowla

Jeżeli decydujesz się na zakup psa rasowego, nie oszczędzaj na cenie. Landseer to rasa uznawana przez FCI, dlatego przy wyborze odpowiedniej hodowli kieruj się jej przynależnością do Związku Kynologicznego w Polsce. Upewnij się, że hodowca stawia dobro swoich psiaków, ponad biznes. Dopytaj się o stan zdrowia rodziców i poprzednich miotów, szczepienia, odrobaczenia i rodowód.

Niestety w dzisiejszych czasach na rynku pojawia się coraz więcej pseudohodowli, które oferują szczeniaki bez rodowodu, w zamian za okazyjne ceny. Ze względu na niską popularność Landseerów, raczej nie powinieneś mieć kontaktu z nielegalnymi działalnościami, jednak dla pewności, zawsze warto sprawdzić, czy dana hodowla jest zarejestrowana i podpytać o jej renomę.

Landseer - cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Landseer? Cena wynosi około 4500 zł, jednak wszystko zależy od hodowli, która wybrałeś, jej renomy, osiągnięć wystawowych rodziców, płci, wieku i umaszczenia. Jeżeli nie chcesz wydawać takiej kwoty, pamiętaj że istnieje dużo organizacji zajmujących się szukaniem rodzin zastępczych do adopcji piesków, w różnym wieku. Dodatkowo warto sprawdzić okoliczne schroniska, gdzie za darmo możesz przygarnąć psa. Jest tam dużo czworonogów, może któryś z nich czeka właśnie na Ciebie!

Koszt utrzymania Landseera waha się od 200 do 300 zł i zależy od stanu zdrowia twojego psa, sposobu żywienia, pielęgnacji i wieku. Pies to obowiązek i duże wydatki, dlatego decyzja o jego zakupie lub adopcji powinna być starannie przemyślana.

Landseer - historia rasy, ciekawostki

Aby poznać historię rasy Landseer musimy cofnąć się do XVIII wieku, kiedy to portugalscy i baskijscy rybacy przywozili swoje psy na Nową Fundlandię. W wyniku krzyżówek z tamtejszymi czworonogami, powstała rasa o nazwie St. John’s dog. Współcześnie niespotykana, ale najprawdopodobniej jest to bezpośredni przodek Nowofundlanda.

Początkowo Nowofundlandy hodowano w dwóch odmianach: jednobarwnej oraz łaciatej, z której wyselekcjonowano osobniki o biało-czarnym umaszczeniu, wyższe i lżejsze - Landseery. Psy opisywanej rasy pomagały swoim właścicielom na rybackich kutrach w wyciąganiu sieci, ratowaniu topiących się ludzi i aportowaniu postrzelonego ptactwa.

Pod koniec XVIII wieku te czarno-białe sierściuchy trafiły do Anglii, gdzie wzbudziły zachwyt u słynnego malarza - Edwina Landseera. Artysta namalował obraz, na którym znalazł się wizerunek opisywanego psa “Godny członek ludzkiej społeczności”. Od jego nazwiska pochodzi wyodrębniona podgrupa Nowofunlandów.

Pierwsze mioty tych czworonogów przyszły na świat na początku XX wieku w Holandii, a następnie Szwajcarii. Rasa została uznana przez FCI dopiero w 1959 roku, a rok później zatwierdzono jej wzorzec.

  • Przez wiele organizacji kynologicznych, landseery nie są uważane za odrębną rasę, a jedynie odmianę Nowofundlandów
  • Ulubieńcem wielkiego poety romantyzmu, lorda Byrona był Landseer - Boatswain. Sierściuch niestety zmarł w wieku 5 lat na wściekliznę. Jego właściciel towarzyszył mu do samego końca, a po śmierci pogrzebał go na terenie swojej posiadłości
  • W Polsce rasa jest bardzo rzadka. W 2007 roku zarejestrowanych było raptem 26 osobników

Landseer - dla kogo?

Landseer jest rasą bardzo rodzinną i oddaną swoim właścicielom. Jest to pies bardziej do miziania, niż do stróżowania. Idealnie sprawdzi się u osób uwielbiających spędzać wolne weekendy w domku nad jeziorem. Ze względu na swoje rozmiary i problemy ze stawami, Landseer powinien mieszkać w parterówce, z duży ogrodem. Natomiast łatwość ich szkolenia sprawia, że w krótkim czasie możesz zdobyć prawdziwego przyjaciela, nawet jeśli wcześniej nie miałeś doświadczenia z innymi psami.

ZALETY:

  • Oddany pies rodzinny
  • Cierpliwy do dzieci
  • Dogaduje się z innymi zwierzętami
  • Spokojny i zrównoważony
  • Szybko się uczy
  • Nie potrzeba mu dużo ruchu

WADY:

  • Mało popularny w Polsce
  • W młodości nie powinien chodzić po schodach
  • Wykąpie się w każdej kałuży

To może Cię zainteresować:

Flat coated retriever – kompan myśliwych czy przyjaciel rodziny?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Jak zarejestrować hodowlę psów w Polsce?
Kromfohrländer – czy to pies właśnie dla Ciebie?
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *