Jaki drapak dla kota wybrać?

Podrapana kanapa, nogi od stołu, poduszki i wykładziny – każdy koci opiekun wie, że drapanie kota to nawyk, z którym nie sposób jest wygrać. Drapanie jest głęboko zakorzenione w kociej naturze, nawet jeśli staramy się na bieżąco obcinać pazury, to nasz podopieczny najprawdopodobniej i tak znajdzie sobie ulubione miejsce drapania. Jak sprawić by nasz ulubiony mebel nie stał się obiektem kociego drapania? Spraw swojemu futrzakowi drapak i zadbaj o to, aby od początku nowy przedmiot jak najbardziej zainteresował kota!

Rodzaje drapaków dla kota

Na rynku możemy znaleźć kartonowe drapaki dla kota oraz solidniejsze, wielopoziomowe konstrukcje, wykonane z materiałów takich jak juta, drewno, trwała tektura czy sizal i na stałe wpisujące się, jako element wystroju mieszkania. Zaletą drapaków kartonowych, jest dużo niższa cena, jednak sam produkt jest mniej trwały – w zależności od częstotliwości drapania, tego typu drapak jest przydatny do użytku od trzech tygodni do około trzech miesięcy. Należy również wziąć pod uwagę kawałki wydrapanego kartonu, które znajdziemy w każdym zakamarku mieszkania. Na koniec warto również wspomnieć o czynnikach przykuwających uwagę kota – drapaki o solidniejszej konstrukcji, przeznaczone do wieloletniego użytku, posiadają często kryjówki, z których nasz futrzasty podopieczny może obserwować otoczenie. Jaki drapak dla kota wybrać? Jeżeli tylko mamy wystarczająca ilość wolnej przestrzeni w mieszkaniu, polecamy wybór drapaka solidnego i przeznaczonego do wieloletniego użytkowania.

Powierzchnia przeznaczona do drapania najczęściej pokryta jest sznurkiem sizalowym lub jutowym. Materiał tego rodzaju wykazuje się dużą odpornością na drapanie, dzięki czemu kot może do woli strzępić pazury, nie uszkadzając w krótkim czasie drapaka. Los każdego drapaka jest jednak taki sam – prędzej czy później zostanie wydrapany. Co możemy zrobić, aby akcesorium to zachowało jak najdłużej swój estetyczny wygląd? Cenną informacją jest fakt, że zużyty sznurek w drapaku możemy wymienić.

Jaki sznurek na drapak dla kota będzie najbardziej odpowiedni?

Jeśli dotychczas przestrzeń przeznaczona na drapanie pokryta była sznurkiem jutowym, możemy go wymienić na nieco twardszy sznurek sizalowy. Jeśli z kolei zauważyliśmy, że nasz kot w trakcie drapania haczy i ma problem z odrywaniem pazurów, możemy spróbować wymienić sznurek, na nieco bardziej miękki od sizalu, sznurek jutowy.

Ranking najlepszych karm dla kota – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Jak zainteresować kota drapakiem?

Możemy na przykład zastosować preparaty z kocimiętką – w tym celu najbardziej polecaneśrodki w sprayu lub w postaci suszu, który rozsypujemy na powierzchni drapaka. Spray dużo łatwiej jest rozprowadzić na powierzchni przeznaczonej do drapania. Jeśli posiadamy drapak wielopoziomowy, możemy zawiesić na nim zabawki, co z pewnością przyciągnie uwagę kota!

Dlaczego kot drapie meble?

Wbrew powszechnie przyjętej opinii, kot nie drapie mebli wyłącznie w celu piłowania pazurów. Faktycznie, kot, drapiąc przedmioty, usuwa zrogowaciałą część paznokcia, co jest elementem naturalnego procesu odnowy kocich pazurów. Obok odnowy pazurów, znaczenie terenu jest kolejnym powodem drapania – kot, drapiąc wydziela feromony, dzięki gruczołom umieszczonym pomiędzy opuszkami palców. Można więc wnioskować, że przy wyborze targetu drapania, kot będzie się kierował miejscem, w którym przebywa oraz powierzchnią pozwalającą odpowiednie usunięcie martwej części pazura przy drapaniu. Dlatego kupując drapak dla kota, powinniśmy umieścić go w miejscu, w którym kot często przebywa. Zapewne będą to okolice kuchni lub salonu, koty to obserwatorzy, lubiący z bezpiecznej odległości obserwować życie domowe.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz