Jak założyć psu szelki? Poradnik krok po kroku

Wiele osób nie ma pojęcia, jak założyć szelki psu. Ważne jest to, aby zapewnić zwierzęciu maksimum komfortu. Liczy się również wysoki poziom bezpieczeństwa. W innym przypadku pupil może zerwać się ze smyczy i zaginąć. Oczywiście na samym początku należy dowiedzieć się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy. Nie zawsze jest to łatwe zadanie. W niektórych przypadkach czworonóg bardzo szybko przyswaja nowe umiejętności, jednak może zdarzyć się tak, że będzie on potrzebować więcej czasu.

 

Szelki vs obroża: co wybrać?

Zanim dowiemy się, jak założyć psu szelki należy zastanowić się, kiedy zakup uprzęży ma sens. Jeśli planujemy w przyszłości zakładać zwierzakowi obrożę, to warto jest przyzwyczajać go do niej już od najmłodszych lat. W przypadku dużych raz lepiej postawić na obrożę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za jej pomocą można łatwiej utemperować zwierzaka, który nie zawsze jest posłuszny. Szelki najlepiej sprawdzają się w przypadku małych oraz średnich ras, które są najbardziej narażone na problemy z oddychaniem. Bezpieczeństwo oraz wygoda naszego czworonoga to kwestia priorytetowa.

Nie każdy wie, jak ubrać psu szelki. Wydaje się być to banalnym zadaniem, jednak nie zawsze tak jest, szczególnie jeśli mamy do czynienia z ruchliwym szczeniakiem. Ważne jest to, aby zrobić to sprawnie oraz pewnie. Pies nie może mieć okazji do tego, aby wyrwać się właścicielowi.

Jakie są rodzaje szelek dla psa?

jak ubrać psu szelki

Zastanawiasz się, jak się zakłada szelki dla psa? Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem akcesorium mamy do czynienia. wybór jest całkiem szeroki, co stanowi ogromną zaletę. Każdy może wybrać model, który będzie odpowiedni dla posiadanego czworonoga. Produkty różnią się między sobą zarówno sposobem zakładania, jak i rozmiarem, czy też wyglądem. Wiadomym jest, że gabaryty zwierzęcia odgrywają tutaj największą rolę.

  • Szelki spacerowe - są powszechnie dostępne, a jednocześnie niedrogie. Śmiało można powiedzieć, że jest to najpopularniejszy typ produktu. Sprawdzają się na co dzień, jednak nie są przystosowane do celów sportowych. Nie jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują akcesorium o nieprzeciętnych parametrach użytkowych.
  • Szelki spacerowe - zwykle cechują się one nieco większą elastycznością. Są one projektowane z myślą o aktywności fizycznej. Nie wywołują bolesnych odcisków oraz odparzeń, a więc są w pełni bezpieczne dla naszego czworonoga. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie materiały certyfikowane, które spełniają szereg rygorystycznych norm. Zanim zdecydujesz się na zakup szelek sportowych dowiedz się, jak zacząć biegać z psem.
  • Szelki profesjonalne - spotkamy się z nimi relatywnie rzadko. Opisywana grupa produktów dedykowana jest przede wszystkim psom tropiącym, czy też przewodnikom osób niewidomych.
  • Szelki do samochodu - stosuje się je wyłącznie podczas podróży autem. Dzięki nim zwierzak utrzymany jest w stabilnej pozycji - podczas gwałtownego hamowania nie poleci on do przodu.

Jak dobrać uprząż dla czworonoga?

jak założyć psu szelki

Zastanawiasz się, jak właściwie dopasować uprząż do psa? Nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Należy przede wszystkim określić, do jakich celów będą wykorzystywane szelki (spacer, bieg, pomoc osobie niepełnosprawnej itd.). Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie dobrze jest przeanalizować następujące czynniki:

  • Wymiary psa - ważne jest, by dokładanie zmierzyć czworonoga i podjąć decyzję na podstawie otrzymanych wyników. Liczy się przede wszystkim obwód szyi oraz klatki piersiowej. Uprząż posiada ograniczony zakres regulacji, a więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Warto wziąć pod uwagę, że szczeniaki intensywnie rosną.
  • Rodzaj zapięcia - typ zapięcia bezpośrednio wpływa na wygodę użytkowania uprzęży. Wiadomym jest, że większość osób dąży do tego, aby jej zapinanie było proste i szybkie. Jednocześnie ogromne znaczenie ma niezawodność. Samoczynne wypięcie sprawia, że pies może uwolnić się z szelek i uciec.
  • Jakość materiału - ważne jest, by uprząż była wytrzymała oraz niepodatna na uszkodzenia. Dobrze, jeśli materiał zastosowany do jej wykonania jest jednocześnie nieco elastyczny. Dzięki temu będzie dopasowywał się do zwierzaka. Należy unikać modeli, które posiadają elementy wywołujące ucisk.

Jak założyć psu szelki krok po kroku?

jak założyć psu szelki krok po kroku

Nie masz pojęcia, jak zakładać psu szelki? Nie musisz poświęcać na to zadanie zbyt dużej ilości czasu. Ważna jest praktyka - po czasie realizacja opisywanego zadania będzie trwać kilkanaście sekund. Ponadto należy pamiętać, aby zakłada uprząż wtedy, gdy pies jest spokojny. Istotne jest także to, aby uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy, że czworonóg wyczuwa negatywne emocje. Może okazać się, że zacznie on reagować agresją na próbę założenia mu szelek. Wszystko więc zależy od tego, jak będziemy postępować. Właściciel psa powinien wykazać się cierpliwością oraz opanowaniem.

Co zrobić, gdy pies się wyrywa i nie możemy go utrzymać? W takiej sytuacji warto jest wykazać się stanowczością - jednocześnie nie należy stosować przemocy wobec zwierzęcia. Nie zapominajmy, że w przypadku delikatnych ras nawet mocniejsze przytrzymanie może wyrządzić psu krzywdę. Czasami lepiej jest odpuścić i spróbować założyć uprząż później lub następnego dnia. Należy dać psu czas na uspokojenie - bywa tak, że jest on przerażony lub wręcz przeciwnie - skory do zabawy. W obu przypadkach będzie utrudniać przeprowadzenie opisywanej czynności.

Psa możemy zachęcić do posłuszeństwa za pomocą smakołyka. Wiadomym jest, że szczenięta znacznie szybciej przyzwyczajają się do nowych akcesoriów. W przypadku dorosłych osobników możemy mieć spory problem z włożeniem oraz dopasowaniem uprzęży.

Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje z tego pomysłu. Pamiętajmy, że założenie szelek to nie wszystko. Kolejnym krokiem jest ich wyregulowanie. Zwierzak nie może posiadać zbyt dużo luzu, ponieważ może się wyzwolić. Ponadto ciężko będzie nam go utrzymać. Jednocześnie ważne jest to, aby szelki nie były zbyt ciasne, ponieważ mogą wywołać dyskomfort, a nawet ból.

To może Cię zainteresować:

Cirneco dell’Etna – wulkaniczny pies
Chart polski – nasz psia duma narodowa
Kai ken  – charakterystyka rasy i najważniejsze informacje
Niepełnosprawny pies – jak można mu pomóc?
Karmy hipoalergiczne Premium Selection Countryside – recenzja
Kołnierz ochronny dla psa – kiedy warto po niego sięgnąć?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *