Devon rex – opis i charakterystyka rasy

Devon rex to kot o elfiej twarzy z dużymi psotnymi oczami. Jak mówią niektórzy, jest to krzyżówka między kotem, psem a małpą. Są zabawną i kochającą zabawę rasą o przyjaznym i towarzyskim nastawieniu, które jest rzadko kojarzone z kotami. Wyjątkowe zarówno pod względem wyglądu, jak i usposobienia, Devony interesują się wszystkim i wszystkimi wokół nich. Ich łagodny i skory do wszelkich aktywności charakter sprawia, że ​​Devony z łatwością uczą się sztuczek i są zawsze gotowe do zabawy w chowanego lub aportowania.

 

Kot devon rex – wygląd

Devon rex według FIFe (Federation Internationale Feline) należy do kategorii IV, czyli kotów syjamskich i orientalnych. Wygląd Devon rexa jest daleki od zwyczajności, biorąc pod uwagę ich długie, chude szyje, dziwnie ukształtowane głowy, absurdalnie duże uszy i sierść, której wygląd może wahać się od dziko kędzierzawego do miękkiego, przypominającego zamsz puchu. Tak naprawdę to stuprocentowe koty, nawet jeśli wydają się mieć 99% osobowości psa i 1% kota. Dorosłe Devony to koty średniej wielkości, ważące średnio od 3 do 4 kilogramów, przy czym samce są cięższe niż samice. Sierść może się zmieniać w ciągu życia kota, przy czym niektóre kocięta zrzucają znaczną część sierści podczas rozwoju, a niektóre dorosłe sierść zmieniają sezonowo.

Kot devon rex – charakter

Ta wyjątkowa rasa posiada cechy niezwykle lojalne, kochające ludzi, podobne do psów. Są również stosunkowo śmiałe i odważne, dlatego należy uważać w trakcie zawiązywania nowych znajomości z innymi zwierzętami. Nie powinny wychodzić same zewnątrz, ponieważ ich odwaga może być przyczyną niewłaściwej oceny niebezpieczeństwa. Wychodzenie na spacer na smyczy  jest jednak jak najbardziej wskazany – pozwoli na dostarczenie odpowiedniej dawki ruchu i atrakcji, jednocześnie dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne Devona. Koty te są z natury bardzo ciekawskie. Potrafią tak wysoko skakać, że dostaną się w każde możliwe miejsce w domu. Jeśli nie poświęcamy Devonowi odpowiednio dużo uwagi, znajdzie sobie wszystkie możliwe zajęcia, dzięki którym odzyska uwagę człowieka.

Kot devon rex – pielęgnacja

Falisty płaszcz Devona jest łatwy w utrzymaniu. Nie wymaga szczególnie intensywnej pielęgnacji. W wielu przypadkach wystarczy delikatnie przeczesać sierść specjalnym grzebykiem, aby pozbyć się luźnych włosów. Dobrą wiadomością jest to, że nie zrzuca on dużo sierści, a futro jest tak cienkie, że nie jest zbyt widoczne na ubraniach i meblach. Kąpiele są rzadko potrzebne, chyba że kot jest biały lub ma dużo bieli na sierści. W przypadku zabrudzenia sierści można delikatnie ją przetrzeć wilgotną szmatką, a jeśli toleruje kąpiele - wykąpać, stosując specjalistyczny szampon. Ważne, aby pamiętać, aby nie zamoczyć uszu, gdyż wilgotne środowisko predysponuje do infekcji. Istotna jest również pielęgnacja zębów, aby zapobiec chorobom przyzębia. Najlepsza jest codzienna higiena jamy ustnej, dlatego warto przyzwyczajać do tego zabiegu kocięta już od pierwszych miesięcy życia. Jeśli to konieczne, wycieraj kąciki oczu miękką, wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelką wydzielinę. Użyj osobnego obszaru szmatki na każde oko, aby nie ryzykować rozprzestrzeniania się infekcji. Sprawdzaj uszy co tydzień. Jeśli wyglądają na brudne, wytrzyj je jałową gazą lub miękką wilgotną szmatką zwilżoną solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą.

Nieodłącznym elementem codziennej opieki nad Devon rexem jest utrzymanie higieny w jego otoczeniu na wysokim poziomie. Nie tylko Devony, ale również i inne koty są bardzo czystymi zwierzętami, dlatego ważne jest codzienne mycie ich misek, a także regularne oczyszczanie kuwet i dosypywanie świeżego żwirku. Mimo, że Devon rexy mają więcej cech psich niż kocich, w kwestii czystości pozostają stuprocentowymi kotami.

Kot devon rex – żywienie

Żywienie Devon rexa szczególnie nie różni się od żywienia kotów innych ras. Należy pamiętać, że wszystkie koty są niemal stuprocentowymi mięsożercami, dlatego ich dieta musi być bogata w białko pochodzenia zwierzęcego, co niestety nie jest regułą większości karm komercyjnych. Wiele dostępnych na rynku karm posiada wysoko w składzie cukier, a zbyt duża podaż cukru zawartego m.in. w skrobi, powoduje stałe drażnienie trzustki i może prowadzić do cukrzycy typu II, która z kolei objawia się wielomoczem, zwiększeniem pragnienia, słabowitością i częstszymi infekcjami. Pokarm kotów powinien składać się przede wszystkim z białka i tłuszczu zwierzęcego, dodatków witaminowo-mineralnych i jedynie w niewielkim stopniu z warzyw i owoców, będących źródłem węglowodanów. W przypadku braku dostępu do wysokiej jakości karmy, można rozważyć żywienie BARF czyli samodzielne komponowanie posiłków z surowego mięsa oraz suplementów diety. Jest to jednak bardzo skomplikowana dieta, wymagająca obszernej wiedzy na temat tego rodzaju żywienia ze strony właściciela. Niewłaściwie opracowana prowadzi do wielu niedoborów i chorób metabolicznych u kota. Ile kosztuje miesięczne wyżywienie kota? Koszty wahają się między 230 a 350 zł, w zależności od indywidualnych predyspozycji i wyboru konkretnej karmy.

Kot devon rex – cena

Devon rex od dawna posiada duże grono zwolenników. Ile kosztuje Devon Rex? Obecnie w Polsce dość łatwo znaleźć hodowlę tych kotów, a cena kociaka waha się od 3000 zł do nawet 7000 zł.

Kot devon rex – hodowla

Kot devon rex – hodowla

Powinniśmy brać pod uwagę jedynie hodowców zrzeszonych w WCF (World Cat Federation) lub FIFe (Federation International Feline). W Internecie łatwo znaleźć oferty z pseudohodowli, oferujące koty za niższą cenę. Należy się jednak wystrzegać ogłoszeń, gdzie widnieje opis “za darmo”, ponieważ kocięta często pochodzą od rodziców chorych na wyżej opisane choroby genetyczne, a nierzadko wychowują się również w złych warunkach. Rodowód to nie tylko dokument, lecz zapewnienie, że hodowla jest zarejestrowana i jest pod stałą kontrolą lekarza weterynarii.

Kot devon rex – zdrowie

Zarówno koty rasowe, jak i koty mieszane mają różną częstotliwość występowania problemów zdrowotnych, które mogą mieć charakter genetyczny. Devon Rex ogólnie cieszą się dość dobrym zdrowiem. W rasie zaobserwowano następujące choroby:

  • Wrodzona hipotrychoza, inaczej zwana łysieniem dziedzicznym to stan, który jest prawdopodobnie wynikiem odziedziczonego genu recesywnego. Devon Rex ma naturalnie bardzo delikatną sierść, ale te z mniejszą ilością włosów niż normalnie dla rasy są uważane za chore. Takie osobniki bezwzględnie powinny być eliminowane z hodowli.
  • Kardiomiopatia przerostowa, rodzaj choroby serca, która jest dziedziczona u niektórych ras kotów, takich jak Maine Coon. Dziedziczność nie została jednak udowodniona u Devon rexów, choć jest diagnozowana u nich dość często.
  • Zapalenie drożdżakowe skóry na tle Malassezia dermatitis.Są to jednokomórkowe drożdżaki powodujące infekcje ucha, tłustą skórę i swędzenie.
  • Dysplazja stawu biodrowego, czyli malformacja panewki stawu biodrowego, która powoduje wiotkość stawu biodrowego i jego bolesność, a w efekcie problemy z poruszaniem się.
  • Miopatia Devon Rex, znana również jako spastyczność, jest chorobą dziedziczną, która ujawnia się między 3 tygodniem a 6 miesiącem życia. Powoduje uogólnione osłabienie mięśni i łatwą męczliwość. Żadne leczenie nie jest dostępne, a ciężkość stanu jest różna. Może pozostać stabilny lub postępować gwałtownie.

Kot devon rex – ile żyje?

Devon rexy są stosunkowo długowieczne, ponieważ mogą dożyć nawet 20 lat, chociaż średnia wieku waha się między 16-18 lat.

Kot devon rex – historia i ciekawostki

Rasa Devon Rex istnieje dopiero nieco od ponad pół wieku. Pojawiła się w 1960 roku w hrabstwie Devon rasa kota z rzadkim, pofalowanym futerkiem, podobnym do powstałej 10 lat wcześniej rasy Cornish Rex. Pani Beryl Cox - miłośniczka kotów, zobaczyła po raz pierwszy na terenie nieczynnej kopalni cynku dość dziwnego kocura o pofalowanej sierści. Po jakimś czasie jedna z jej kotek urodziła kocięta. W miocie tym był dymny kocurek z kędzierzawym futerkiem Kirlee. Wyrósł na kocura o nietypowym wyglądzie, a co najdziwniejsze o psim charakterze. Nie zachowywał się jak typowy kot, a chodził na smyczy i machał ogonem. W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się później kotki z pofalowanym futerkiem. Kocura skojarzono z jego własną kędzierzawą córką i to był początek nowej rasy Devon Rex. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmańskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego. Niedługo później, bo dd 1965 r. koty Devon Rex zaczęły uczestniczyć w angielskich wystawach kotów, a w 1967 roku zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF.

Kot devon rex – dla kogo?

Jako właściciel, musisz być przygotowany na to, że staniesz się własnością Devona. Devon będzie jadł z Tobą, spał z Tobą i chodził za Tobą krok w krok. Będzie siadać u stóp lub wskakiwać na kolana, kiedy tylko usiądziesz. Będzie on nieodłącznym towarzyszem w obowiązkach domowych, radośnie pomrukując, podczas poszukiwania sposobów jak pomóc. Dzieci i Devony są naturalnymi przyjaciółmi i niestrudzonymi towarzyszami zabaw. Członkowie rodziny często znajdują Devona leżącego na kolanach lub wtulonego w ramiona. Nie powinieneś być zaskoczony, gdy znajdziesz Devona przytulonego pod kołdrą lub zwiniętego w kłębek na poduszce. Devony pozostają w sercu każdego na zawsze, a ich kochająca natura łączy je głęboko z każdym członkiem rodziny. Społeczny charakter Devon sprawia, że ​​nie nadają się do spędzania długich okresów czasu bez towarzystwa. Bardzo dobrze radzą sobie z innymi kotami, psami, a nawet okazjonalnym ptakiem, fretką lub królikiem. Pomimo popularnego mitu Devony nie są hipoalergiczne. Podczas gdy niektóre osoby z alergią na sierść zwierząt bardzo dobrze tolerują Devony, każdy, kto ma problemy z alergią, powinien dwa razy przemyśleć posiadanie zwierzęcia.

To może Cię zainteresować:

Jajko dla kota – czy kot może jeść jajka?
Kot savannah – wygląd, opis i charakterystyka
York chocolate – wszystko o rasie
Jak prawidłowo karmić kota i jaki pokarm najlepiej mu podawać?
FIP u kota – groźne zakaźne zapalenie otrzewnej
LaPerm – amerykańskie koty z naturalną “trwałą”
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *