banner

Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?

Kocie oczy odznaczają się charakterystyczną budową, która znacząco różni się od anatomii ludzkiego wzroku. Dzięki temu koty mają możliwość dokładnej obserwacji otaczającego ich świata. Dowiedz się więcej na temat tego jak widzą koty! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wychowania kota np. jak nauczyć kota korzystać z kuwety – to koniecznie sprawdź pozostałe poradniki.

Czym charakteryzuje się oko kota?

U kotów, podobnie jak u ludzi można wyróżnić elementy gałki ocznej takie jak tęczówka, siatkówka, rogówka oraz soczewka. Przestrzenie kociego oka wypełnia ciesz wodnista wraz z ciałem szklistym. Ochroną narządu wzroku są powieki. U tych zwierzaków stwierdza się obecność trzeciej powieki – migotki. Pełni ona funkcję nawilżającą oraz oczyszczającą rogówki. Kocie źrenice są zwężone i przybierają kształt szczeliny. Jeśli chodzi o siatkówkę, to jest ona wielowarstwowa, złożona, znajdują się w niej 2 rodzaje receptorów światła – pręciki oraz czopki. Tych pierwszych, odpowiedzialnych za widzenie w trudnych warunkach – jest u kotów zdecydowanie więcej niż u ludzi. Jak karmić kota, aby jego oczy były zdrowe? Przede wszystkim należy dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Nie można też zapominać o cennych witaminach oraz minerałach.

Jak kot widzi otoczenie?

koty widzą kolory

Kocięta otwierają oczy mniej więcej w 10 dniu życia, rodzą się one ślepe. Ich wzrok wykształca się wraz z biegiem czasu. Jednak szybko ulega tej zmianie i staje się najważniejszym zmysłem u tego zwierzaka. Jak koty widzą świat? Na pewno inaczej niż człowiek. Dostrzegają one bardzo dużo drobnych szczegółów obrazu, jak i minimalnych ruchów. Dzięki czułej siatkówce oraz działaniu błony odblaskowej potrafią świetnie widzieć przy słabym oświetleniu. Co umożliwia im swobodne poruszanie się oraz polowanie. Warto tutaj wspomnieć, że pole widzenia kota jest szersze niż u człowieka. Jest to niezwykle ważna umiejętność, która pozwala dostrzec na przykład potencjalne zbliżające się zagrożenie. Ciekawi Cię jak koty widzą świat z odległości? Nie jest ona duża, gdyż wynosi 6 metrów. Jest to znacznie mniej w porównaniu do człowieka, który jest w stanie dostrzec oddalone do 60 metrów przedmioty.

Czy koty widzą w ciemności?

Jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów u kotów jest wzrok. Uważa się, że widzą one wszystko, w szczególności to, czego nie dostrzeże ludzkie oko. Jak koty widzą w ciemności? Na pewno lepiej niż człowiek. Jednak, aby móc cokolwiek zobaczyć niezbędna jest przynajmniej odrobina światła. Jak powszechnie wiadomo, kot jest drapieżnikiem, który aktywny jest przede wszystkim wieczorem lub wczesnym rankiem. Dzięki swoim wyostrzonym zmysłom, kot jest w stanie efektywnie działać przy słabym świetle. To, jak widzą koty w nocy wynika z większej ilości pręcików w siatkówce – w porównaniu do ludzkiego oka. Nie można też tutaj pominąć kwestii świecących się kocich oczu w nocy. Odpowiada za to błona odblaskowa, która wyposażona jest z komórek przypominających swoim działaniem lusterko. Struktura, która znajduje się za siatkówką oka, odbija światło w ten sposób, że pada ono bezpośrednio na fotoreceptory. Co z kolei umożliwia wykorzystanie małych ilości światła, a w efekcie powoduje doskonałe widzenie w nocy. Teraz już wiesz, jak koty widzą w ciemności.

Czy koty widzą ludzi?

jak koty widzą świat

Wiedząc już, jak koty widzą świat, warto teraz zagłębić się w temacie jak koty widzą ludzi. Warto tutaj wspomnieć, że te zwierzęta widzą bardzo rozmazany obraz, ale są one w stanie rozróżniać zarysy kształtów różnych przedmiotów jak na przykład szafa, stół czy krzesło. Biorąc pod uwagę ich poruszanie się, świadczy to o tym, że rozmazane kształty w ogóle im nie przeszkadzają. Brak ostrości wynika z mniejszej ilości fotoreceptorów. Zatem jak koty widzą ludzi? Te zwierzaki doskonale potrafią rozpoznać sylwetkę człowieka oraz jego charakterystyczne ruchy. Są one w stanie dostrzec nawet najmniejsze drgnięcie palcem czy powieką. Gorzej radzą sobie ze szczegółami, zwłaszcza tymi, które widzą z bliska. Na uwagę zasługuje tutaj również to, że optymalna odległość, z jakiej widzi kot, to kilka metrów, co można połączyć z faktem, że lubią one przyglądać się ludziom z większego dystansu. Doskonały słuch, jak i węch sprawiają, że rozróżnianie detali nie jest aż tak istotne, ponieważ koty świetnie sobie radzą z rozpoznawaniem poszczególnych osób właśnie za sprawę innych zmysłów – słuchu czy też węchu.

Czy koty widzą wszystkie kolory?

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy koty widzą kolory. Uważa się, że te zwierzęta widzą świat w trichromii, czyli w odcieniu niebiesko – fioletowym, żółtym oraz zielonym. Ponadto nie odróżniają one kolory różowego od niebieskiego. Nie widzą w ogóle koloru czerwonego, który zmienia im się na odcień żółty. Jest to bardzo istotna wiedza, która może pomóc przy wybieraniu kotom zabawek. Kupowanie przedmiotów w mocnych kolorach może okazać się niepotrzebne, gdyż kot dostrzega wiele przedmiotów w odcieniu żółtym. Co jeszcze jest ważne w tym jak koty widzą kolory? Z pewnością to, że wszystkie barwy, jakie widzą koty mogą być wyblakłe w porównaniu do tego, jak postrzegają je ludzie. Teraz już wiesz, czy koty widzą kolory. Nawet w bardzo kolorowym pomieszczeniu, te zwierzaki będą dostrzegali tylko odcienie zielono – żółte i niebiesko – fioletowe, a poszczególne obiekty będą dla nich rozmazane i bardzo stonowane.

W jaki sposób koty postrzegają ruch?

jak koty widzą kolory

Oprócz tego, jak koty widzą kolory, ważne jest również to, w jaki sposób postrzegają one ruch. Na początku należy wspomnieć o tym, że koty bardzo szybko reagują na poruszające się obiekty. Na przykład potrafią złapać lecącą muchę już podczas pierwszej próby. Dzieje się tak, ze względu na pręciki znajdujące się w siatkówce oka kota. To od ich liczby zależy tak zwana częstotliwość migotania. U ludzi wynosi ona 60 zmian na sekundę, natomiast u kotów jest ona zdecydowanie wyższa. Dlatego tak doskonale radzą sobie one z postrzeganiem przedmiotów, które się szybko poruszają.

Czy koty rozpoznają swoje odbicie w lustrze?

Wiedząc już, jak koty widzą w nocy, trzeba też tutaj wyjaśnić, czy koty rozpoznają swoje odbicie w lustrze. Niestety koty nie zdają sobie sprawy z faktu, że w lustrze widzą własne odbicie. Wynika to z ich zachowania. Co prawda, rozpoznają one przedstawiciela swojego gatunku w lustrze. Jednak sam wygląd to dla nich nie wszystko. Brak możliwości użycia zmysłu węchu, jak słuchu, sprawia, że kot widząc swoje odbicie po prostu przestaje się nim interesować, gdyż nie może tego odbicia powąchać, dotknąć i nawet go nie słyszy. Można tutaj jednak dodać, że najsilniej na swoje odbicie w lustrze reagują kocięta.

Co kot widzi w telewizji?

czy koty widzą kolory

Bardzo często koty wraz ze swoimi opiekunami oglądają telewizję. Wiedząc jak koty widzą kolory oraz z jaką ostrością, mogłoby się wydawać, że za wiele nie dostrzegają na monitorze. Jednak te zwierzaki potrafią przyswoić bardzo dużo informacji w trakcie takiego oglądania. Co prawda, najdrobniejsze szczegóły będą dla nich rozmazane. Jednak koty przetwarzają wiele widzianych danych. Ponadto są one nawet w stanie odróżnić rzeczywisty obraz od tego, co widzą na telewizorze.

Dodaj komentarz