Czipowanie psa – ile kosztuje zaczipowanie psa i jak działa?

Wiele osób nie ma pojęcia, na czym polega czipowanie psa. W dzisiejszych czasach znakowanie zwierząt staje się coraz popularniejsze. W ten sposób można poprawić poziom ich bezpieczeństwa. Oczywiście dotyczy to nie tylko rasowych czworonogów! Jeśli twój piec ucieka, to koniecznie pomyśl o jego chipowaniu. Odnalezienie zagubionego pupila może stać się łatwiejsze, jednak warto wziąć pod uwagę, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności namierzenia zguby. Właśnie dlatego należy robić wszystko, aby ograniczyć prawdopodobieństwo jego ucieczki np. przez dziurawe ogrodzenie posesji.

 

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Jak wygląda czipowanie psa?

Chipowanie psa nie jest skomplikowane, ani bolesne. Nie trzeba obawiać się, że dla czworonoga będzie to traumatyczne przeżycie. Zabieg polega na wszczepieniu w ciało mikroprocesora. Brzmi to dość drastycznie, jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ omawiany proces jest w stu procentach bezpieczny dla zwierzęcia. Wspomniany chip to nic innego, jak kod identyfikacyjny, który składa się z piętnastu cyfr. Oczywiście każdy z nich jest unikatowy. Na uwagę zasługuje również zgodność z aktualnymi normami oraz standardami.

Zabieg czipowania psa wykonywany jest podobnie, jak zastrzyk. W zdecydowanej większości przypadków omawiany mikroprocesor umieszcza się pomiędzy łopatkami lub na szyi zwierzaka. Warto podkreślić, ze jego wszczepienie odbywa się tylko raz w życiu. Brak terminu przydatności sprawia, że nie ma konieczności powtarzania tego procesu. Czip będzie działał aż do śmierci czworonożnego przyjaciela. To doskonała opcja nie tylko w przypadku drogich, rasowych psów. Każdy właściciel powinien wziąć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego pupila.

Jak działa czip psa?
gdzie zarejestrować chip psa

Czipy wszczepiane zwierzętom działają w oparciu o fale radiowe, co przekłada się na wysoką skuteczność. Warto zaznaczyć, że nie posiadają one żadnego źródła zasilania. Kod identyfikacyjny może zostać odczytany tylko za pomocą specjalistycznego urządzenia (posiada je większość weterynarzy). Odczytany numer może zostać sprawdzony w bazie, dzięki czemu dotarcie do właściciela nie stanowi żadnego wyzwania.

Chipowanie zwierzaka ma sens zawsze wtedy, gdy chcemy zminimalizować ryzyko jego przywłaszczenia. Należy także wziąć pod uwagę, że brak numeru identyfikacyjnego może sprawić, że pies zostanie oddany do schroniska. Niejeden właściciel nigdy nie odnalazł swojego psa – istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki czipowi los potoczyłby się zupełnie inaczej.

Jak zarejestrować czip psa?

Nie każdy wie, jak i gdzie zarejestrować czip psa. Nie jest to wymagające zadanie, które generuje dużą ilość zbędnych formalności. Konieczne jest umieszczenie numeru identyfikacyjnego w bazie danych, ponieważ tylko wtedy będzie on spełniał swoje zadanie. Warto zaznaczyć, że baz danych jest kilka – mogą one różnić się od siebie m.in. zasięgiem. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, gdzie najlepiej dokonać rejestracji. Jest to to kwestia bardzo indywidualna. Wyróżnia się bazy lokalne, krajowe, a nawet europejskie.

Wszystko to stanowi spore utrudnienie, szczególnie dla znalazcy psa, który próbuje namierzyć jego właściciela. Konieczne jest sprawdzenie numeru w kilku różnych bazach. Nigdy nie ma pewności, że właściciel zostanie namierzony. Jeśli pies trafił do nowego domu, to ważne jest zaktualizowanie danych osobowych w wyżej wspomnianych bazach. Nie zawsze poprzedni właściciel wie, gdzie obecnie znajduje się zwierzak.

ile kosztuje zaczipowanie psa

Ile kosztuje chip dla psa?

Zastanawiasz się, ile kosztuje czip psa? Niejedna osoba zadaje sobie podobne pytanie. Wiadomym jest, że nie każdy może pozwolić sobie na duży wydatek. Pierwszym krokiem jest znalezienie gabinetu weterynaryjnego, który oferuje tego typu usługi. Dokładny koszt zależy od cennika, a więc nie można jednoznacznie go oszacować. Zazwyczaj opisywany zabieg wykonywany jest za 50-150 zł. Oczywiście duże znaczenie ma profesjonalizm. Należy udać się do wykwalifikowanego lekarza weterynarii, który przestrzega wszystkich obowiązujących standardów.

Wiesz już, ile kosztuje zaczipowanie psa. Musisz jednak pamiętać, że umieszczenie numeru identyfikacyjnego w bazie jest najczęściej płatne (około 30-50 zł). Oczywiście opłata ma charakter jednorazowy, a więc nie trzeba jej ponawiać. Ci, którzy chcą, aby dane znajdowały się w kilku bazach muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Czasami rejestracja czipa wliczona jest już w cenę zaproponowaną przez weterynarza. Warto pamiętać także o darmowych bazach – nie są one zbyt popularne, jednak dobrze wziąć je pod uwagę podczas rejestracji czipa.

Czy czip umożliwia namierzenie psa?

Decydując się na przygarnięcie zwierzaka należy dowiedzieć się, jak właściwie się nim zajmować. Już na kilka tygodni wstecz warto jest sprawdzić m.in. czym karmić czworonoga, jak często kąpać psa, a także jak wzmagać w nim pozytywne cechy. Nie można również zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Nierzadko wydaje nam się, że pilnowanemu psu nie grozi ucieczka. Nic bardziej mylnego! Nawet podczas spaceru na smyczy może on wyswobodzić się z obroży lub szelek, a następnie oddalić się w bliżej nieokreślonym kierunku.

Chip poprawia poziom bezpieczeństwa czworonoga, jednak należy mieć świadomość, że nie działa on jak lokalizator GPS. Oznacza to, że nie namierzymy aktualnego położenia zwierzaka. Tylko osoba, która go odnalazła może odczytać numer identyfikacyjny (np. w gabinecie weterynaryjnym), a następnie spróbować odnaleźć go w bazie. W ten sposób można uzyskać dane właściciela psa, co umożliwia nawiązanie kontaktu. Nie każdy wie, że w sprzedaży znajdują się obroże GPS, dzięki którym można skutecznie określić miejsce przebywania pupila. Są one jednak zawodne, a więc zakup powinien zostać dokładnie przemyślany.

Czy można zmienić dane właściciela?
jak zarejestrować chip psa

Wiedząc jak działa chip u psa należy pamiętać o tym, aby uaktualniać dane znajdujące się w bazie. Jeśli trafił do nas już zaczipowany zwierzak (np. sprzedany lub oddany przez byłego właściciela), to konieczne jest wprowadzanie nowych informacji o wspomnianych baz. W innym przypadku kontakt z nowym właścicielem będzie niemożliwy. Na szczęście nie generuje to dużej ilości formalności, a więc nie trzeba martwić się o niedogodności.

W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni oddać zaczipowanego czworonoga, to również powinniśmy zadbać o to, aby nasze dane kontaktowe przestały widnieć w bazie. Nie ma konieczności ponownej rejestracji, a więc nie trzeba martwić się o nadprogramowe koszty.

Czy czipowanie boli?

Mogłoby się wydawać, że chipowanie jest wskazane wyłącznie w przypadku psów rasowych, jednak nie jest to prawdą. Z uwagi na niewygórowany koszt omawiana usługa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Kwestią, którą warto poruszyć jest ból związany z wszczepianiem chipa pod skórę. Jest on porównywalny ze zwykłym zastrzykiem. Wiadomym jest, że dla zwierzęcia nie jest to przyjemne uczucie, jednak z pewnością nie będzie ono cierpieć.

Zabieg chipowanie trwa maksymalnie kilka minut. Po jego wykonaniu znikają nieprzyjemne dolegliwości. Warto podkreślić, że jest on o wiele mniej bolesny, niż tatuowanie zwierząt. Mikroprocesor najczęściej wprowadzany jest pod skórę w wieku szczenięcym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaczipować dorosłego psa. W większości klinik weterynaryjnych stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?
na czym polega czipowanie psa

Czipowanie psa nie jest obowiązkowe, jednak zabiegiem powinien zainteresować się każdy, kto posiada czworonoga. Przede wszystkim nie jest on zbyt drogi, a jego wykonanie nie generuje dużego bólu. Istnieje duża szansa, że w przypadku zaginięcia, nasz piec bezpiecznie trafi do domu. Brak możliwości namierzenia właściciela może sprawić, że zwierzak zostanie przywłaszczony (jest to powszechne zjawisko w przypadku psów rasowych) lub oddany do schroniska. Wiadomym jest, że czip nie daje stuprocentowej pewności odnalezienia pupila, ponieważ nie działa on, jak nadajnik GPS. Zwiększa jednak prawdopodobieństwo tego, że po czasie uda się go odzyskać.

Należy mieć świadomość, że chip może być konieczny, jeśli planujemy zagraniczną podróż z czworonogiem. Wyrobienie paszportu wymaga numeru identyfikacyjnego. Do dyspozycji mamy czip wszczepiany pod skórę lub tatuaż. Drugie rozwiązanie wcale nie jest bardziej humanitarne, ponieważ naraża zwierzaka na większy ból.

Czy czip dla psa jest bezpieczny?

Czip wszczepiany psu spełnia szereg restrykcyjnych norm oraz standardów. Właśnie dlatego można mieć sto procent pewności, że jest on w pełni bezpieczny dla zwierzaka. Ponadto, zabieg jest niezwykle prosty w wykonaniu, a więc nie trzeba obawiać się powikłań i innych niepożądanych zjawisk. Należy podkreślić, że mikroprocesor w żaden sposób nie wpływa na stan zdrowia lub samopoczucie.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że czip jest niewyczuwalny dla zwierzęcia. Człowiek głaskający psa może wyczuwać delikatne zgrubienie. Dotyczy to przede wszystkim raz, które posiadają włosie lub bardzo krótką sierść przylegającą do ciała. Bywa tak, że mikroprocesor przemieszcza się, jednak nie jest to groźna sytuacja. Jego funkcjonalność nie zmniejszy się.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

4/5 - (37 votes)

Dodaj komentarz