Buldog angielski – czy warto się na niego zdecydować?

To jak wygląda dorosły buldog angielski nasuwa często podejrzenie, iż jest to groźny i niezbyt przyjaźnie nastawiony do świata pies- nic nie jest dalsze od prawdy! Przedstawiciele tej rasy to zwierzęta niezwykle towarzyskie, wesołe i czułe. Nie wymagają one również intensywnych spacerów czy pielęgnacji, świetnie odnajdują się jako psy żyjące w mieście i nie sprawiają specjalnych problemów wychowawczych.

Można by więc rzec, że buldog angielski jest psem idealnym, gdyby nie jego ponadprzeciętna chorowitość. Liczne schorzenia do których jest on predysponowany, nie tylko każe się zastanowić nad tym, ile kosztuje nas leczenie psa oraz stres z tym związany, ale również nad znacznie obniżonym komfortem życia naszego czworonożnego przyjaciela.

 

Buldog angielski – wygląd i opis rasy

 • Wysokość w kłębie: ok 40 cm
 • Waga: ok 25 kg (samiec), 23 kg (samica)
 • Sierść krótka, lśniąca i gładka o umaszczeniu płowym, pręgowanym lub łaciatym
 • Długość życia: 8-10 lat

Buldog angielski – wzorzec rasy

 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
 • Klasyfikacja FCI: grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastifa); nie podlega próbom pracy.
 • Użytkowość: pies do towarzystwa i odstraszający.
 • Zachowanie wskazujące na łagodny, ale śmiały i odważny charakter.
 • Budowa ciała przysadzista, mocna, o rozbudowanym tułowiu; stosunek poszczególnych części ciała harmonijny i proporcjonalny.
 • Głowa szeroka i głęboka; czoło płaskie; kufa krótka, może być pomarszczona; mózgoczaszka kanciasta, o dużym obwodzie; nos o dużych, otwartych nozdrzach, czarny i szeroki; prawidłowo wykształcona przegroda nosowa; wargi powinny zakrywać zęby; uzębienie mocne, nie powinno być widoczne przy zamkniętym pysku; żuchwa lekko wystająca przed szczęką; zaokrąglone policzki; oczy nisko osadzone, okrągłe, ciemne; uszy wysoko osadzone, małe.
 • Szyja gruba, mocna, o łukowatym kształcie karku; skóra szyi tworzy podwójne podgardle.
 • Mocny i szeroki grzbiet; klatka piersiowa okrągła i głęboka.
 • Ogon średniej długości, nisko osadzony,
 • Kończyny dobrze umięśnione, proste; kończyny tylne dłuższe od kończyn przednich.
 • Sierść krótka, gładka i zwarta; dopuszczalne umaszczenie pręgowane, czerwone (różne odcienie), płowe, łaciate; sierść jednolita lub z maską.
 • Wysoce niepożądane: objawy trudności w oddychaniu, brak ogona, nadwaga, maść czarna/cielista!
 • Wady dyskwalifikujące to agresja, lękliwość, zaburzenie zachowania oraz nienormalna budowa ciała.

Buldog angielski – charakter

Buldog angielski to dobroduszny, towarzyski i bardzo przyjazny pies- idealny kandydat na rodzinnego czworonoga. Jest zwierzęciem spokojnym i zrównoważonym. Wykazuje się dużą czułością w stosunku do swoich domowników, lubi dzieci i jest stosunkowo łatwy do ułożenia.

Cechuje go jednak spora upartość oraz lenistwo, co należy uwzględnić w szkoleniu naszego pupila (niezbędna będzie odpowiednia motywacja w postaci smacznych przekąsek). Pomimo swojej nieskrywanej niechęci do intensywnego wysiłku fizycznego, buldog bardzo lubi zabawę i spędzanie wspólnego czasu z człowiekiem.

Buldog angielski – długość życia

Średnia długość życia buldoga angielskiego wynosi 9 lat. Jednak, jak zaraz się dowiemy, dużo przedstawicieli tej rasy żyje znacznie krócej, z uwagi na olbrzymią ilość chorób, do których są oni predysponowani.

Buldog angielski – zdrowie

Buldog angielski – zdrowie

Proces hodowlany buldoga angielskiego doprowadził do rozwoju wielu wad anatomicznych, które mają negatywny wpływ na komfort życia psów tej rasy. Jednocześnie, psy tej rasy są predysponowane do mnóstwa innych schorzeń. O problemach zdrowotnych buldogów można by więc pisać bez końca.

Zaburzenia zdrowotne buldoga jako efekt jego anatomii

 • Brachycefalizm- obecność skróconej oraz spłaszczonej twarzoczaszki, cechującej się krótkim nosem o wąskich nozdrzach. Inne wady wchodzące w skład syndromu brachycefalicznego to- między innymi- zbyt długie podniebienie miękkie, zapadnięcie krtani, niedorozwój tchawicy czy wynicowanie kieszonki krtaniowe. Brachycefalizm objawia się głównie problemami oddechowymi- chrapaniem, charczeniem, ale również podatnością na udar cieplny, nietolerancją wysiłkową czy omdleniami. Przede wszystkim, pies brachycefaliczny- z uwagi na to, jak wygląda jego anatomiczna budowa- ma po prostu znacznie ograniczony komfort życia.
  Leczeniem, który może podnieść ten komfort jest tak naprawdę jedynie zabieg chirurgiczny.
 • Wąskie biodra w zestawieniu z dużą głową i szerokimi łopatkami- takie połączenie sprawia, że poród naturalny nie jest możliwy u większości przedstawicieli tej rasy, a śmiertelność szczeniąt jest bardzo wysoka. Samce mają też często problem z zapłodnieniem samicy.
 • Dysplazja stawów biodrowych- dotyczy nawet 70% buldogów angielskich.
 • Nadwaga- nie wynika bezpośrednio z budowy psa, ale jego temperamentu (jak już wyżej wspomniano, buldog angielski jest zwierzęciem dosyć leniwym i mało aktywnym a z drugiej strony- bardzo żarłocznym).
 • Zapalenie wielonerwowe ze względu na specyficzną budowę (delikatnie wzniesienie) kręgosłupa.
 • Przetarcia, zmiany oraz zapalenia fałdów skórnych z uwagi na obecność zmarszczek i marszczeń.

Ponadto, buldogi wykazują predyspozycje do takich chorób, jak:

 • Dysplazja stawów
 • Epilepsja
 • „Wiśniowe oko”- choroba spojówki
 • Alergie skórne, atopowe zapalenie skóry
 • Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego
 • Kamica pęcherza moczowego
 • Ubytek przegrody międzykomorowej
 • Rozszczep podniebienia
 • Pododermatitis
 • Zapalenie rogówki
 • Zapalenie spojówki
 • Dwoistość kręgów
 • Wady ustawienia powiek
 • Młodzieńcze zapalenie kości
 • Krzywy zgryz, obecność kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł
 • Wzdęcia, rozwolnienia, niestrawność

Warto również pamiętać o niskiej tolerancji buldoga angielskiego na wysokie temperatury oraz o częstym występowaniu udaru cieplnego u psów tej rasy. W ciepłe dni, należy ograniczyć wychodzenie psa na otwarte przestrzenie do minimum, chłodzić go (na przykład przy użyciu specjalnych mat przeznaczonych do tego celu, czy klimatyzacji) oraz zapewnić mu odpowiednią ilość świeżej, chłodnej wody.

Co ciekawe, z uwagi na krótką sierść oraz brak podszerstka, buldogi kiepsko znoszą również temperatury niskie. W końcu, nie można zapomnieć o fakcie, że krótka kufa oraz związany z tym problematyczny przepływ powietrza, przysparzają anestezjologom wiele problemów podczas przedoperacyjnego znieczulania buldogów.

Buldog angielski – pielęgnacja

Utrzymanie sierści buldoga angielskiego w dobrym stanie nie jest specjalnie skomplikowane ani kosztowne. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać psa gumową rękawicą. Buldog angielski linieje zwykle trzy razy do roku, ale nie gubi przy tym bardzo dużych ilości sierści.

Jeżeli decydujemy się na kąpiel buldoga, należy go po fakcie dobrze osuszyć. W miejscach fałdów skórnych bardzo łatwo jest bowiem o rozwinięcie oparzeń lub zapaleń na tle bakteryjnym, czy drożdżakowym.

Ważna jest również regularna kontrola stanu uszu, czy pazurów psa (buldogi mają problem z ich samodzielnym ścieraniem) oraz- co najważniejsze- oczu, zębów i fałdów skórnych, które są narażone na typowe dla rasy schorzenia.

Buldog angielski – żywienie

Przy wyborze diety naszego buldoga możemy zdecydować się na wiele opcji- dietę domową, komercyjną karmę czy dietę BARF (opartą na produktach surowych, uzupełnioną o konkretne suplementy). Warto zorientować się, ile kosztuje każda z tych opcji i co jest dla nas wygodniejsze.

Jednakże, każda metoda żywieniowa powinna zapewniać psu odpowiednią kaloryczność, stosunek składników odżywczych, zawartość witamin i minerałów. Warto również zadbać o dodatek odpowiednich suplementów, np. chroniących chrząstkę stawową (to znaczy chondroitynę oraz glukozaminę).

Uważa się również, że buldogi angielskie powinny spożywać jedzenie jak najmniej przetworzone, z uwagi na częste problemy psów tej rasy z układem pokarmowym. Ważne jest również, aby nie przekarmiać buldogów angielskich z powodu ich zwiększonej predyspozycji do rozwinięcia nadwagi. Ciężko jest bowiem odchudzić takiego psa- nie są to powiem osobniki, które chętnie decydują się na wzmożony wysiłek fizyczny.

Buldog angielski – szkolenie i wychowanie

Buldog angielski to pies towarzyski, lubiący być w centrum zainteresowania. Do szczęścia potrzebuje bliskiego i częstego kontaktu z człowiekiem, dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi psami (ale niekoniecznie z kotami). Bez problemu odnajduje się w mieście, nie przeszkadza mu bowiem hałas i zgiełk. Nie potrzebuje również olbrzymiego terytorium, dlatego jest to pies, który nadaje się świetnie do życia w mieszkaniu.

Jak już ustalono, jego leniwy charakter sprawia, że przedstawiciel tej rasy nie będzie dobrym kandydatem do uprawiania psich sportów. Właściciel powinien jednak zwracać uwagę na codzienne spacery o nie za wysokiej intensywności oraz zachęcać swojego czworonoga do podjęcia aktywności fizycznej. Opiekun buldoga powinien cechować się cierpliwością i akceptować wrodzoną upartość pupila. Oprócz tresury, konieczna jest odpowiednio wczesna socjalizacja czworonoga. Metody wychowawcze buldoga angielskiego nigdy nie powinny opierać się na agresji, bo wysoce prawdopodobne jest, że pies odpowie nam na to tym samym.

Buldog angielski – szczeniaki i hodowla

Z uwagi na ekstremalnie wysoką chorowitość buldogów angielskich, wiele ekspertów kynologicznych oraz weterynarzy apeluje o całkowite zaniechanie dalszego rozmnażania oraz kupowania psów tej rasy. Jeżeli mimo wszystko decydujemy się na takie szczenię, bardzo ważny jest wybór hodowli, która ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia wszystkich wymienionych schorzeń- lub przynajmniej stopień ich natężenia.

Przede wszystkim musimy się upewnić, że nie mamy do czynienia z pseudohodowlą. Szczeniak rasowy, zgodny z wzorcem ustalony z FCI, musi mieć rodowód- jest to wymóg konieczny. Psy bez rodowodu bez cienia wątpliwości przysporzą przyszłemu właścicielowi mnóstwa problemów- nie tylko zdrowotnych, ale i behawioralnych. Rodzice takiego szczenięcia będą zaś najprawdopodobniej zaniedbani, rozmnażani na potęgę w nieludzkich warunkach. Ogromna liczba takich psów odbierana jest przez fundacje, które później przeznaczają je do adopcji. Jeżeli więc chcemy pomóc pokrzywdzonemu czworonogowi i przy okazji zyskać za darmo przyjaciela- jest to opcja warta rozważenia.

Warto także zwrócić uwagę na warunki hodowlane, przeprowadzane badania genetyczne w kierunku dziedzicznych chorób typowych dla rasy, to jak wygląda matka i ojciec miotu oraz jaka jest cena szczeniąt.

Buldog angielski – cena

Koszt szczenięcia buldoga angielskiego waha się pomiędzy 3000 a 8000 złotych, w zależności od jakości hodowli. Mimo, że cena ustalona przez hodowcę o wysokiej renomie może osiągać bardzo wysokie wartości, w przypadku tak chorowitej i kłopotliwej pod względem zdrowotnym rasy, nie warto oszczędzać na kupnie szczeniaka.

Oczywiście, utrzymanie buldoga angielskiego to kolejne 200-300 złotych miesięcznie. Dodając do tego koszt licznych wizyt weterynaryjnych, które najprawdopodobniej nas czekają- utrzymanie to może nas wynieść o wiele, wiele więcej.

Buldog angielski – historia rasy, ciekawostki

 • Pierwsze pisemne wzmianki o buldogu angielskim datowane są na siedemnasty wiek- jednak już wcześniej prawdopodobnie był użytkowany jako pies do walk. Później także wykorzystywano go do pojedynków z bykami i psami, a nawet niedźwiedziami czy lwami. W tamtych czasach ważne było, żeby buldog był agresywny, odważny i silny.
 • Hodowla buldoga skierowana na utrwalenie cech psa do towarzystwa, rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku. W wyników tych zabiegów, buldogi stały się spokojnymi, łagodnymi psami, które nie tolerują przemocy.
 • Buldog angielski to jedna z najstarszych ras brytyjskich oraz symbol Wielkiej Brytanii.
 • Psy tej rasy nie potrafią pływać.
 • Najbardziej znanym właścicielem buldoga angielskiego był Winston Churchill.
 • Pierwsza hodowla buldogów angielskich w Polsce powstała w latach 70-tych XX wieku.

Buldog angielski – dla kogo? Wady i zalety

ZALETY

 • Towarzyski, przyjazny, czuły
 • Lubi dzieci- jest idealną „psią niańką”
 • Nadaje się do życia w mieszkaniu
 • Nie wymaga bardzo długich ani intensywnych spacerów
 • Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
 • Jest stosunkowo łatwy do ułożenia

WADY

 • Bardzo chorowity
 • Długość ich życia jest o wiele krótsza w stosunku do innych ras podobnej wielkości
 • Jego komfort życia jest obniżony przez obecność wielu wad anatomicznych i schorzeń, których leczenie może być bardzo drogie
 • Uparty
 • Leniwy
 • Ze skłonnością do otyłości
 • Nie nadaje się na psa stróżującego ani obronnego
 • Zwykle kiepsko dogaduje się z kotami
 • Głośno chrapie i charczy
 • Wykazuje tendencję do szczekania

Jeżeli więc zachęcają Cię wymienione zalety, a wady nie odstraszają - to znak, że jesteś idealnym kandydatem na opiekuna buldoga angielskiego!

Ranking najlepszych karm dla psów
- sprawdź już teraz!

To może Cię zainteresować:

Pinczer (ratlerek) – czy to miniaturka dobermana?
Niepełnosprawny pies – jak można mu pomóc?
Pies faraona – chart z bogatą historią
Dog argentyński – śnieżnobiały stróż
Posokowiec bawarski – czyli niemiecki pies myśliwski
Eurasier – jak go nie kochać?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *