Bouvier des Ardennes – nietypowy pies stróżujący

Jeśli szukasz aktywnego psa, który uwielbia spędzać czas na zewnątrz, ma wielkie pokłady energii i chętnie się uczy, to warto rozważyć rasę bouvier des Ardennes. Są to wytrzymałe psy, pierwotnie używane do pilnowania stad bydła we Francji, Belgii i Luksemburgu. Psy te pilnowały również stad owiec, a od XIX wieku były również wykorzystywane do polowań na jelenie. Dzięki tak szerokim zastosowaniom, zrozumiałe jest, że pies ten ma niesamowicie dużo energii, która cudownie nie znika gdy zamieszka w domu rodzinnym. Z takim psem trzeba codziennie pracować, by uniknąć frustracji i problemów behawioralnych. Jeśli dysponujemy dużą ilością czasu oraz chęcią do współpracy z psem, bouvier des Ardennes może stać się naszym wspaniałym towarzyszem. Aby w pełni zrozumieć i poznać specyfikę rasy oraz zorientować się jakie wymagania ma taki pies, zachęcam do poniższego artykułu, który przybliży po części charakter tego psa, popędy, mocne oraz słabe strony oraz wskaże jaki typ właściciela będzie dla niego odpowiedni.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z dziećmi

Terytorialność

 

Bouvier des Ardennes - wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: Belgia
  • Rozmiar: 56-62 cm
  • Waga: 20-25 kg
  • Sierść: suchy, twardy włos okrywowy, gęsty podszerstek, lekko falowany
  • Maść: dowolna z wyjątkiem białej
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Charakter: odważny, energiczny, wytrzymały, oddany, ciekawski

Bouvier des Ardennes – wzorzec rasy

Jak wygląda bouvier des ardennes? Są to psy o zwartej, krótkiej, krępej sylwetce oraz masywną głowę. Te psy są bardzo dobrze umięśnione o masywnym kośćcu. Sierść ma twardą i zmierzwioną, jedynie na czole krótszą i gładką. Niewielka broda i wąsy nadają mu groźnego wyglądu. Uszy o kształcie trójkątnym są raczej nieduże. Końce są stojące i zaostrzone. Zdarza się także, że uszy są złamane na końcówkach. Duża część szczeniaków rodzi się z krótszymi ogonami.

Bouvier des Ardennes – charakter

Ten ardeński pies charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz wytrwałością. Jest zazwyczaj chętny do zabawy i współpracy, co sprawia że stosunkowo łatwo się uczy. Jako że należy do psów pasterskich, ma silny instynkt chronienia stada – czyli swojej rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, są opiekuńcze i przyjazne. Nie należy jednak pozostawiać dziecka i psa bez nadzoru, a oba stworzenia uczyć wzajemnego szacunku do siebie – by dziecko nie traktowało psa jak zabawki do szarpania i odwrotnie.

Bouvier des ardennes szybko się uczy i dobrze sprawdzi się w psich sportach, takich jak posłuszeństwo, agility, a dzięki swojej zaciętości można spróbować sił w obronie sportowej pod okiem kwalifikowanego trenera. Nosework, czyli trening tropienia również sprawi psu wiele frajdy.

Bouvier des Ardennes – długość życia

Bouvier des ardennes żyje od 10 do 13 lat.

Bouvier des Ardennes – zdrowie

Psy te cieszą się raczej dobrym zdrowiem.

Bouvier des Ardennes – pielęgnacja

Wbrew pozorom, szata tych psów jest bardzo łatwa do utrzymania, ponieważ włos się nie kołtuni. Wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować psa by pozbyć się martwych włosów i wygładzić szatę. Oprócz pielęgnacji sierści należy pamiętać o odpowiednim przycinaniu pazurów, jeśli pies sam ich nie ściera. Zbyt długie pazury dotykające podłoża zmuszają psa do wykrzywiania łap podczas chodzenia co jest niewygodne i może sprawiać dyskomfort. Dłużej utrzymywany taki stan będzie powodował ból i zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Nie należy również zapominać o pielęgnacji zębów – dobrze nauczyć szczotkowania zębów od szczeniaka, by stale zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego. Do naszych obowiązków należy również kontrola wagi psa. Wzorzec rasy opisuje prawidłową wagę między 20 a 25kg. Aby sprawdzić, czy pies nie jest zbyt otyły można kontrolować wyczuwalność żeber. Powinny być one niewidoczne, ale po delikatnym ucisku wyczuwalne pod palcami, pokrytę nieznaczną ilością tkanki tłuszczowej. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyczuć żeber, oznacza to że pies jest otyły i należy zmniejszyć jego dawkę żywieniową.

Psów nie należy zbyt często kąpać. Szampony nawet te przeznaczone specjalnie dla psów z nadwrażliwą skórą usuwają naturalną ochronę sebum ze skóry i zmieniają pH, przez co czworonogi są bardziej podatne na zapalenia skóry i podrażnienia. Kąpiel raz na pół roku w zupełności wystarczy, chyba że pies postanowił samodzielnie zażyć kąpieli błotnej lub zapachowej J.

Bouvier des Ardennes – żywienie

Dla bouvier des Ardennes należy wybrać karmę, która będzie odpowiednia dla jego dużego zapotrzebowania na energię. W składzie karm należy unikać zbóż, które przyczyniają się do tycia. Dobrze jest zwracać uwagę na zawartość mięsa w karmie – powinien stanowić min 60% całego składu.

 Samodzielnie możemy przygotowywać również dietę BARF opierającą się na surowych produktach dobranych własnoręcznie. Wówczas jesteśmy pewni co trafia do miski naszego pupila.

Składniki takiej diety powinny zostać odpowiednio proporcjonalnie przeliczone, uwzględniając przy tym masę i aktywność psa. Jest to sposób karmienia, który musi być rzetelnie opracowany, a właściciel powinien najpierw doszkolić się w tym sposobie odżywiania pupila. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach mięsa mięśniowego, podrobów, kości, warzy i owoców, a także suplementów. Aby dokładnie wszystko przeliczyć uwzględniając również zawartość białka i tłuszczu w danej porcji, należy przygotować się na kilka godzin z kalkulatorem i kartką papieru. Po takim procesie modyfikowanie diety i wprowadzanie różnych gatunków mięs staje się łatwiejsze.

Taką dietę warto jednak skonsultować z dietetykiem by odpowiednio ułożył jadłospis, który dokładnie zaspokoi zapotrzebowanie psa. Układanie diety BARF na oko jest nieprawidłowe i może doprowadzić do wielu niedoborów składników żywieniowych lub ich nadmiaru, co negatywnie wpłynie na zdrowie psa. Utrzymanie bouvier des Ardennes  kosztuje ok. 200 - 400 zł miesięcznie nie licząc wizyt u weterynarza i specjalistycznych diet.

Bouvier des Ardennes – szkolenie i wychowanie

Szkolenie szczeniaka należy zacząć od pierwszych dni w domu. Podstawową komendą, jaką pies powinien przyswoić jest przywołanie.

Psy te chętnie współpracują z przewodnikiem, ale czasami mogą być uparte. Wspaniale sprawdzą się w noseworku, gdzie będą mogły w pełni polegać na zmyśle węchu – dzięki temu zmęczą się psychicznie, ponieważ przy zadaniach węchowych muszą myśleć intensywniej niż w trakcie wykonywania zadań fizycznych. Bardzo ważne jest, by stosować pozytywne metody szkoleniowe – chwalić, nagradzać za wykonane polecenia. Dzięki temu pies chętnie będzie z nami współpracował. Ważną umiejętnością jest również chodzenie na smyczy – tak aby spacer sprawiał przyjemność i psu i właścicielowi. Ćwiczenia jakie można wykonywać to przykładowo: gdy pies zaczyna ciągnąć – stajemy lub cofamy się o dwa kroczki. Gdy pies się również cofnie, tak by smycz stała się luźna – kontynuujemy spacer. Dzięki setkom powtórzeń (tak , potrzeba dużej dawki cierpliwości) pies zrozumie, że spacer jest kontynuowany tylko wtedy, gdy smycz jest luźna. Inna metodą może być częste zmienianie kierunków, tak aby pies nie orientował się w którą stronę idziemy i decydował się na podążanie za nami.

Od małego szczeniaczka należy również oduczać gryzienia nas po dłoniach, aby nie kojarzył sobie naszych rąk jako zabawek.

Bouvier des Ardennes to wspaniałe i inteligentne psy. Chętnie się uczą, dlatego każda forma nauki jest dla nich świetną zabawą – byle tylko spędzić czas z człowiekiem. Dobrze jest wykorzystać ten potencjał i stale rozwijać umiejętności psa.

Bouvier des Ardennes – szczeniaki i hodowla

Przy decyzji kupna szczeniaka należy zawsze sprawdzać wiarygodność hodowli, z której będziemy brać wymarzonego psa. Należy wybierać hodowle należące do FCI. Związek ten narzuca odpowiednie regulacje mające na celu zapewnienie dobrobytu szczętom, jak i psom dorosłych w hodowli. Kupowanie psów taniej, bez rodowodu czy metryki, z nieznanych źródeł to wspieranie pseudohodowli, które kosztem zdrowia psów, liczą jedynie na zysk. Jeśli nie stać się na zakup hodowlanego szczeniaka z wiarygondnej hodowli, rozglądnij się po fundacjach lub schroniskach, gdzie często można znaleźć psy w typie rasy do adopcji za darmo.

Bouvier des Ardennes – cena

Ile kosztuje taki psiak? Bouvier des ardennes to bardzo rzadko spotykana rasa w Polsce i z racji tego nie są prowadzone hodowle tych psów w naszym kraju. Koszt szczeniaka za granicą to ok. 2000 – 3000 euro, a do tej ceny należy dodać koszty transportu zwierzaka.

Bouvier des Ardennes – historia rasy, ciekawostki

Bouvier des Ardennes pochodzi z Ardenów. Góry te znajdują się na terenie Francji, Luksemburga oraz Belgii. Pasterze owiec z tego regionu potrzebowali bardzo wytrzymałego i silnego zwierzęcia, które będzie pilnowało i zaganiało stada owiec. Tak oto wykształciła się psia rasa pomocników, która była często widywana w roli stróżów bydła. W XIX wieku bouvier des Ardennes wykorzystywane były do polowań na jelenie oraz dziki.

Pierwszy wzorzec rasy został wyznaczony w 1923 roku, a 40 lat później psy te zostały zaakceptowane przez FCI. Zmiany w rolnictwie w okolicy Ardenów sprawiły, że zwierzęta pasterskie przestały być potrzebne, co doprowadziło niemalże do wyginięcia rasy. Na szczęście grupa hodowców z północy Belgii połączyła siły, aby nie dopuścić do zniknięcia tych psów, a ich starania sprawiły, że populacja została częściowo odtworzona. Obecnie bouvier des Ardennes należą do ras rzadkich, ale wielu hodowców bardzo ceni sobie ich urodę i cechy charakteru.

Bouvier des Ardennes – dla kogo?

Bouvier des Ardennes to pies typowo pracujący, dlatego dobrze jest wykorzystać jego potencjał. Idealnie nada się do gospodarstw, w których będzie mógł wykonywać pracę dla której został stworzony – pilnowania zwierząt gospodarskich. Oczywiście może być również psem rodzinnym, jeśli przyszły opiekun zadba o odpowiednie rozładowanie jego energii na spacerach i szkoleniu. Pies najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem (oczywiście z  zapewnionymi codziennymi spacerami).

Pamiętajmy, ze decydując się na psa, odpowiadamy za jego zdrowie i dobre samopoczucie przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat życia. Należy dokładnie przemyśleć decyzję o nabyciu tak aktywnego psa, aby być pewnym, że poradzimy sobie przy jego wychowaniu i utrzymaniu – oraz czy będziemy mieć na to wszystko wystarczającą ilość czasu, cierpliwości oraz pieniędzy. W zamian za opiekę bouvier des Ardennes odwdzięczy się zaufaniem i stanie się wspaniałym przyjacielem rodziny.

To może Cię zainteresować:

Wymiana zębów u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć
Sznaucer średni – czy pasuje do Twojej rodziny?
Pies faraona – chart z bogatą historią
Bulterier miniaturowy – wymagający pies dla silnego charakteru
Posokowiec hanowerski – tropiciel rannej zwierzyny
Hawańczyk – czy pasuje do Ciebie?
Oceń tą stronę
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *