Antyszczekacz dla psa

Czym jest obroża przeciw szczekaniu? Obroża antyszczekowa to specyficzny rodzaj obroży treningowej, którą zakłada się psu z tendencją do nadmiernego szczekania. Ma ona za zadanie negatywnie wzmocnić zachowanie szczekania i z czasem spowodować, że pies będzie unikał tego zachowania. Stosowanie obroża antyszczekowych jest dość kontrowersyjne i należy używać ich z rozsądkiem. Poniższy poradnik przeanalizuje wady i zalety obroży dla psa przeciw szczekaniu i pomoże Ci zdecydować, czy jest ona odpowiednia dla Twojego psa.

 

Jak działa obroża przeciw szczekaniu?

Obroże elektroniczne wykrywają wibracje strun głosowych w momencie, w którym pies szczeka. Wówczas niski poziom szoku jest dostarczany do szyi psa. Ten rodzaj kołnierza, jest jednak mocno krytykowany przez organizacje prozwierzęce, a korzystanie z elektronicznych obroży dla psa przeciw szczekaniu jest zabronione w Niemczech, Szwecji, Danii, Walii i Australii. Skuteczność elektronicznych obroży antyszczekowych jest również kwestionowana przez specjalistów z dziedziny weterynarii. W badaniu przeprowadzonym w Cornell University's College of Veterinary Medicine stwierdzono, że u czterech z ośmiu psów, u których zastosowano elektroniczne obroże antyszczekowe nie nastąpiło absolutnie żadne zmniejszenie aktywności szczekania.

Obroża przeciw szczekaniu Citronella ma mały mikrofon w obroży, który wyczuwa szczekanie. Po wykryciu, będzie uwalniać roślinny zapach citronelli w powietrzu. W badaniu przeprowadzonym przez Cornell University stwierdzono, że wszyscy właściciele psów uznali obroże z cytronelą za skuteczne w ograniczaniu lub powstrzymywaniu uciążliwego szczekania, a wielu z nich wolało je od obroży antyszczekowych z elektrowstrząsami. Obroże tego rodzaju są również używane w organizacjach zajmujących się adopcją bezdomnych, aby pomóc kontrolować nadmierne szczekanie. Jednak konstrukcja większości obroży cytronelowych stwarza problem. Czułość mikrofonu musi działać prawidłowo przez cały czas, w przeciwnym razie może odebrać dźwięki innych psów szczekających i ewentualnie ukarać psa za coś, czego nie zrobił, co dezorientuje psa i jest przeciwne do modyfikacji zachowania.

Ultradźwiękowe obroże przeciw szczekaniu również posiadają mikrofon i emitują wysoki dźwięk, który jest niezauważalny dla ludzi, ale drażniący dla psów. Niektóre systemy mają dwa tony - jeden do nagradzania pozytywnego zachowania i drugi do wskazywania negatywnego zachowania, jednak większość ma tylko jeden.  Na rynku działają także antyszczekacze zewnętrzne i antyszczekacze, które można zastosować w domu. Są to urządzenia, które nie znajdują się bezpośrednio na obroży, a w bliskim otoczeniu psa, emitujące nieprzyjemne fale dźwiękowe na podobnej zasadzie. Obroże ultradźwiękowe są również często łączone z elektronicznymi obrożami, aby dostarczyć najpierw dźwięk, a następnie wstrząs, jeśli zachowanie jest kontynuowane. Z trzech rodzajów obroży przeciw szczekaniu, ta ultradźwiękowa ma najmniejszą ilością badań potwierdzających skuteczność.

Czy warto używać obroże antyszczekowe?

Część właścicieli hałaśliwych ras, poszukuje na rynku rozwiązań ich problemu, między innymi obroży antyszczekowych dla maltańczyków. Miejmy jednak świadomość, że psy noszące obroże przeciw szczekaniu mogą doświadczyć zjawiska habituacji. Im więcej pies nosi obrożę przeciw szczekaniu z cytronelą, tym gorzej będzie ona działać i tym mniej skuteczna będzie ostatecznie. Psy mogą nauczyć się obchodzić obrożę cytronelową, szczekając, a następnie wycofując się, aby nie czuć zapachu cytronelli lub szczekając nadmiernie, aż do wyczerpania zapasu cytronelli. Najlepszym rozwiązaniem jest zaznajomienie się ze specyfiką rasy, przed zakupem i świadomość, że niektóre rasy psów po prostu szczekają więcej niż inne. Niektóre rasy, jak psy tropiące, zostały wyhodowane i wyszkolone tak, aby szczekały po napotkaniu zapachu ofiary.

U wielu psów dochodzi do uszkodzenia szyi, jeśli obroża przeciwszczekowa nie jest odpowiednio dopasowana lub musi być noszona przez długi czas. Ponadto, niektóre modele elektryczne emitują wstrząsy o dużej intensywności, które powodują prawdziwy ból u psa. Natomiast cytronelowe mogą one powodować powierzchowne oparzenia oczu i błon śluzowych psa.

 Wszystkie rodzaje obroży antyszczekowych uniemożliwiają psom wyrażanie siebie, a jednocześnie powodują u nich stres i dyskomfort.

Decyzja o zakupie obroży przeciw szczekaniu

Ostatecznie, decyzja o zastosowaniu obroży antyszczekowej należy do właściciela. To on jest odpowiedzialny za dobre samopoczucie i zdrowie swojego psa. Zanim sięgniesz po obrożę antyszczekową, wypróbuj alternatywne metody modyfikacji zachowań, korzystając z pomocy behawiorysty. Naucz się rozpoznawać bodźce, które powodują, że Twój pies szczeka i staraj się wyeliminować jak najwięcej z nich. Chociaż szkolenie psa, aby przestał szczekać może wydawać się czasochłonne, często okazuje się bardziej skuteczne niż stosowanie obroży przeciwszczekowej. W przypadku psów, podobnie jak w przypadku ludzi, nie ma magicznego lekarstwa na niepożądane zachowanie.

To może Cię zainteresować:

Pies asystujący – szkolenie i certyfikat
Dog z Majorki – pies na byki 
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Sznaucer olbrzym – łagodny i elegancki
Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?
Tasiemiec u psa – objawy, diagnoza i leczenie
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *