Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie

Alergia pokarmowa u psa może okazać się sporym problemem, ponieważ często mija dużo czasu, zanim skutecznie się ją zdiagnozuje. Nieleczona alergia pokarmowa u psa prowadzi do wielu problemów jelitowo – żołądkowych, biegunek, utraty wielu potrzebnych składników pokarmowych, które przyczyniają się do osłabienia i braków elementów odżywczych w organizmie czworonoga.  Nierzadko objawy alergii mylone są z innymi schorzeniami, takimi jak bakteryjne czy wirusowe dolegliwości, grzybice skórne, problemy z trzustką czy zapaleniami odcinków przewodu pokarmowego. Oczywiście w przypadku niepokojących objawów należy zgłosić się do specjalisty – to on będzie w stanie ocenić z czym zmaga się nasz psiak i opracuje właściwy plan leczenia. W zdecydowanej większości przypadków niezbędna jest zmiana diety. Nie każdy wie, czym karmić szczeniaka, dojrzałego psa, czy też czworonożnego seniora. Może się okazać, że nasz osobnik jest „specjalnej troski” i nie będzie w stanie odpowiednio przyswajać wszystkich rodzajów mięs. Musimy dowiedzieć się wówczas, czego jeść nie powinien, aby dobrze się czuł.

 

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa u zwierząt wywołana jest przez konkretne czynniki odżywcze, najczęściej przez białka konkretnych gatunków zwierząt. Alergia przebiega podobnie jak u ludzi – po spożyciu określonych produktów spożywczych (alergenów) pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko. Organizm zwierzęcia nie toleruje pewnych składników – uważa je za obce, które należy zwalczyć, tak jak w przypadku obcych bakterii przed którymi musi się bronić. W tym celu uruchamiany jest cały mechanizm odpowiedzi immunologicznej, aby chronić ustrój przed nieznanym szkodliwym czynnikiem. Wszelkie nadwrażliwości czy alergie mają podłoże immunologiczne, kiedy to organizm uważa, że niebezpieczne są pewne elementy, które nie powinny zwracać na siebie większej uwagi – np. białka zwierzęce, pyłki, roztocza.

Trzeba wiedzieć, że zdiagnozowanie alergii pokarmowej u psa jest dość trudne. Nie obędzie się bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu wykonania szczegółowych badań i profesjonalnych oględzin.

Jak objawia się alergia pokarmowa?

alergia pokarmowa u psa

Objawy alergii u psa mogą być różne. Wiele zależy od stopnia intensywności schorzenia. Czasami dolegliwości są lżejsze, a czasami wyjątkowo nasilone i ciężkie w zwalczeniu. Do najczęściej spotykanych objawów alergii pokarmowej zalicza się:

  • zmiany skórne na szyi, głowie, łapach, przestrzeni między palcami,
  • uporczywe drapania,
  • łysienie w miejscach często drapanych,
  • lizanie miejsc dotkniętych świądem,
  • brzydki zapach z uszu,
  • nadmierna produkcja woskowiny usznej,
  • matowienie sierści,
  • łupież,
  • wymioty,

Trzeba podkreślić, że alergia pokarmowa u każdego psa objawia się inaczej. Właściciele zwierząt często decydują się na wizytę u specjalisty dopiero w przypadku dolegliwości żołądkowych czy krwawiących ran na łapach.

Częste drapanie może być objawem pogryzienia przez pchły. Dodatkowo psy również mogą rozwinąć alergię na ślinę tych zewnętrznych pasożytów, co pogarsza sprawę – świąd i ból po ugryzieniu jest znacznie silniejszy, powstają grudkowe zmiany skórne, strupy oraz wyłysienia. Podstawą diagnostyki uczulenia u psa jest wyeliminowanie potencjalnie występujących zewnętrznych pasożytów. Podobny problem może pojawić się w uszach. Objawem alergii również może być swędzenie okolic uszu – pies je rozdrapuje i doprowadza do zapalenia. W przypadku zarażenia świerzbowcem  – pasożytem zasiedlającym ucho zewnętrzne czworonożnych przyjaciół, symptomy będą bardzo podobne – drapanie uszu, zaczerwienienie. Wymaz z ucha i badanie mikroskopowe powinno rozwiać nasze wątpliwości, czy zmiany w uchu są powodowane za pośrednictwem tego roztocza.

Jak leczyć alergię pokarmową?

Alergia u psa leczona jest najczęściej poprzez wyeliminowanie z diety potencjalnych alergenów. Nie jest to jednak proste, gdyż nie wiemy, co dokładnie nasila nieprzyjemne objawy. Nierzadko leczenie odbywa się metodą prób i błędów. Należy pamiętać, że aby skutecznie wykryć, na jaki alergen reaguje organizm psa, należy najpierw uspokoić jego układ immunologiczny. Warto jest zgłosić się do lekarza weterynarii, który również farmakologicznie wspomoże naszego psa, jeśli objawy są bardzo gwałtowne i bolesne – np. uporczywie swędzenie przy alergii skórnej u psa, przez którą wygryza sobie łapy czy inne miejsca ciała i prowadzi do powstawania otwartych ran. Taka forma alergii jest niebezpieczna również ze względu na łatwość zakażenia bakteryjnego ran. Zranione miejsce może ropieć, a notorycznie lizane i wydrapywane przez psa nie będzie mieć możliwości zagojenia się.

Wówczas lekarz może zalecić podanie leków uspokajających układ immunologiczny – jako pierwszy „rzut”, zanim wykryjemy jaki czynnik powoduje dane objawy. Lek może zostać podany w formie iniekcyjnej, czyli zastrzyku lub lekarz wyda nam specjalne tabletki na alergię dla psa. Na uczulenie u psa wapno może okazać się również adekwatnym sposobem do złagodzenia objawów, ze względu na jego przeciwświądowe działanie, aczkolwiek należy zawsze dopytać się o dawkowanie prowadzącego lekarza.

Testy alergiczne dla psa – cena i skuteczność

Można również zdecydować się na testy alergiczne z krwi . Badanie to nie jest inwazyjne – pobrana krew wysyłana jest do laboratorium, gdzie oznaczany jest poziom przeciwciał IgG i IgE przeciwko najczęstszym alergenom pokarmowym. Jeśli we krwi będą obecne przeciwciała przeciwko danemu białku, oznacza to, że pies „walczy” z danym gatunkiem. Zdarza się jednak często, że pomimo toczącej się alergii, w krwi nie zostaną oznaczone przeciwciała, co sprawia, że badania alergiczne z krwi nie dają jednak stuprocentowej wiarygodności. Można posłużyć się nimi jednak jako baza do przeprowadzenia diety eliminacyjnej. Pobrana próbka krwi wysyłana jest do laboratorium. Cena za takie badanie to około 200 – 250 zł.

Dieta eliminacyjna

Najskuteczniejszą metodą wykrycia alergenu pokarmowego jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej. Najłatwiej jest przeprowadzić ją wprowadzając dietę BARF, czyli samodzielnie skomponowanych posiłków składających się z surowego mięsa, suplementów, warzyw i owoców w odpowiednich proporcjach. Prawidłowa dieta eliminacyjna oraz dieta BARF powinna zostać ułożona przez psiego dietetyka. Wprowadzając dietę eliminacyjną powinniśmy zacząć od podawania psu tylko jednego gatunku przed 10-12 tygodni. Zalecane jest podawanie takiego mięsa, którego pies do tej pory nie jadł lub jadł bardzo sporadycznie. Jeśli zauważymy poprawę w objawach alergicznych, oznacza to, że na to białko pies nie jest uczulony. Jednocześnie można powoli wprowadzać suplementy i smaczki nadal tylko z tego jednego gatunku.

Może się okazać, że nie trafimy od razu z danym mięsem i objawy nie ustaną – wówczas będziemy musieli zmienić na inne, tak aby w końcu widoczna było polepszenie stanu zwierzaka. Po 10 – 12 tygodniach układ immunologiczny będzie już wyciszony na tyle, że widoczna u psa będzie ewidentna poprawa. Można wówczas przeprowadzić prowokację, czyli wprowadzenie nowego gatunku do diety. Na podstawie obserwacji możemy określić, czy nowe białko w diecie jest alergenem. Jeśli zauważymy luźny kał, bulgotanie w brzuszku czy ponowne drapanie i wylizywanie łapek – wówczas wycofujemy nowy gatunek i czekamy 1-2 tygodnie aby ponownie uspokoić organizm i spróbować ponownie z innym gatunkiem. W diecie eliminacyjnej prowadzonej na podstawie BARFa jesteśmy dokładnie w stanie określić jaki składnik powoduje alergię czy nietolerancję, aby w przyszłości go unikać. Jak widać, trwa ona długo, aczkolwiek przeprowadzona dokładnie skutkuje 100 procentowym sukcesem.

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Jeśli nie uśmiecha nam się samodzielne przygotowywanie posiłku dla psa, możemy zdecydować się na karmę dla psów alergików. Takie karmy są zazwyczaj monobiałkowe – posiadają tylko jeden gatunek zwierzęcy w składzie. Zasady będą podobne jak w diecie eliminacyjnej BARFAa, z różnicą karmienia psa karmą monobiałkową z puszki oraz braku konieczności suplementacji posiłków. Nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie określić co znajduje się w komercyjnie przygotowanej karmie, dlatego może istnieć ryzyko, że pewne dodatki w karmie, których nie możemy usunąć będą alergenami.

Wielu specjalistów poleca karmy hipoalergiczne, które minimalizują ryzyko pojawienia się alergii pokarmowej. Ich skład jest bezpieczny i pozbawiony najczęściej spotykanych alergenów – w Polsce występuje dość zauważalna tendencja do rozwijania się alergii przeciwko białkom kurczaka. Ważne jest to, aby obserwować pupila, ponieważ tak prosta zmiana w diecie, jak wybór karmy bez drobiu, może okazać się sukcesem. Hipoalergiczna karma dla szczeniaka bazują na hydrolizowanych białkach, które nie wpływają negatywnie na układ immunologiczny.

Inne pochodzenie alergii

Uczulenie u psa mogą powodować nie tylko składniki pokarmowe, ale także czynniki drażniące ciało drogą parenteralną – czyli drogą inną, niż poprzez zjedzenie alergenu. Takie alergie mogą pojawiać się sezonowo jako reakcja na pylenie roślin. Objawy będą głównie pochodzić z układu oddechowego jako kaszel, wyciek z nosa, a także podrażnienie spojówek i stany zapalne oczu. Alergie wywołane poprzez kontakt ze skórą mogą powodować podrażnienia i zaczerwienienia oraz świąd, przez który pies będzie wylizywał najbardziej zaognione miejsca, często doprowadzając do samookaleczenia. Przyczyną tego rodzaju alergii mogą być środki chemiczne używane w domu – płyny do płukania ubrań, proszki do prania legowiska, a także szampony dla psów.

Drogi dostania się alergenu do ustroju jak widać mogą być różne, a objawy niespecyficzne, dlatego określenie skąd, co i jak powoduje reakcje nadwrażliwości nie jest prostą sprawą.

Prawidłowe zdiagnozowanie problemu naszych czworonogów i wprowadzenie im odpowiedniej, konsekwentnie utrzymywanej diety jest istotną formą leczenia alergii. Wyleczenie i wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów alergii przyniesie naszemu psu ogrom ulgi, dzięki której będzie radośnie merdać ogonkiem i cieszyć się pełnią życia bez swędzących łapek czy uszu!

To może Cię zainteresować:

Zapalenie płuc u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Buldog amerykański – charakterystyka rasy -czy okiełznasz ten wulkan energii?
Brabantczyk – belgijski maluch
Pobieranie moczu od psa – praktyczne wskazówki
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Appenzeller – pasterski pies rodzinny
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *