Jakie szelki dla psa wybrać?

Szelki dla psa stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnej, psiej obroży. Są dużo bezpieczniejsze – szczególnie w wypadku psów lubiących plątać się po wszelkich zakamarkach, a także wygodniejsze w noszeniu, ponieważ w żaden sposób nie uciskają szyi czworonoga. Jakie są rodzaje szelek i który z nich okaże się najbardziej odpowiedni dla Twojego pupila?

 

Czym różnią się szelki dla psa od tradycyjnej obroży ze smyczą?

Szelki dla szczeniąt, szelki sportowe, a nawet szelki samochodowe – w sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki wybór szelek dla psów, a każdy ich rodzaj dedykowany jest innej sytuacji rozmiarowi oraz rasie psa. Wszystkie modele łączy jeden wspólny mianownik – układ taśmy zaprojektowany z uwzględnieniem komfortu i bezpieczeństwa noszącego je psa. Produkt ten, jeszcze do niedawna uznawany był za innowację, a nawet fanaberię opiekuna, dziś jednak wiadomo, że jest to krok naprzód, akcesorium opracowane na bazie analizy wad i zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z obroży i smyczy. Czynnikiem niebezpiecznym, jest tutaj ucisk na szyję – kiedy pies lub opiekun szarpie za smycz przypiętą do obroży, wywołuje to dyskomfort u czworonoga, a także grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Ciekawostka: Naukowcy z z Nottingham Trent University, postanowili zbadać wpływ szarpania smyczą na szyję zwierzęcia. W ramach badania przeanalizowano skutki siły nacisku na szyję zwierzęcia, w wypadku kiedy pies ciągnie ze średnią siłą, ciągnie mocno i gdy właściciel szarpie za smycz. Badania zostały zrealizowane przy wykorzystaniu cylindra symulującego psią szyję. Wyniki badania wykazały, że żadna z testowanych obroży nie redukuje nacisku na szyję w takim stopniu, aby nie groził on urazem. Wniosek z dokonanego badania był taki, że nie istnieje rodzaj obroży bezpiecznej dla psa.

Dlatego szelki oraz uprzęże zaprojektowano w taki sposób, aby siła nacisku została zamortyzowana i przeniesiona na tułów zwierzęcia. Ponadto, szelki są dużo bezpieczniejsze ze względu na dużo mniejsze ryzyko urazu związane z zahaczeniem się naszego pupila o kanty mebli czy przedmiotów.

Jak wybrać rozmiar szelek dla psa?

Aby mieć pewność, że rozmiar będzie idealnie dopasowany, najlepiej wybrać się wspólnie do sklepu z akcesoriami dla zwierząt i na miejscu sprawdzić rozmiar. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup szelek w sklepie internetowym, musimy sprawdzić obwód szyi psa oraz jego klatki piersiowej. Pomiarów tych dokonujemy, przykładając miarkę w najszerszym odcinku szyi oraz na klatce piersiowej zaraz przed przednimi łapami naszego pupila. Pamiętaj, że każde szelki można w pewnym zakresie regulować, a jeśli wymiary Twojego podopiecznego wpisują się w dwa dostępne rozmiary, zastanów się, czy w okresie zimowym znacząco powiększa się jego okrywa włosowa, a także przeanalizuj jego budowę ciała i jeśli jest to pies masywnej postury – wybierz większy rozmiar.

Przy wyborze odpowiednich szelek warto jeszcze zwrócić uwagę na ich jakość wykonania oraz szerokość pasów, które powinny być dopasowane do budowy zwierzęcia. Podstawowym modelem psich szelek są szelki dla psa typu guard. Są to szelki o układzie taśm tworzących obręcze opinające mostek oraz okolice szyi psa, i połączonych ze sobą paskami. Taki układ pozwala minimalizację siły nacisku na psa w trakcie szarpania, jest wygodny i zapewnia komfort w czasie spacerów nieporównywalny z tradycyjną obrożą.

Żaden z elementów szelek, nie naciska bezpośrednio na szyję czworonoga co jak wspomnieliśmy wyżej, jest ich podstawowym atutem. Rodzaj ten będzie odpowiedni, dla psa w każdym wieku. Jeśli planujemy zakupić szelki dla szczeniaka, warto wziąć pod uwagę to, że najprawdopodobniej nasz podopieczny wyrośnie o kilka rozmiarów w najbliższej przyszłości. Dlatego warto wybierać modele szelek, dające największe możliwości regulacyjne, a kiedy uznamy, że szelki są za małe i zaczynają uciskać, wymieńmy je na nowe w trosce o komfort naszego pupila.

To może Cię zainteresować:

Posokowiec bawarski – czyli niemiecki pies myśliwski
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Łajka zachodniosyberyjska – najlepszy łowca wśród psów średnich ras
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Szpic nordycki – opis i charakterystyka rasy
Pies asystujący – szkolenie i certyfikat
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *