Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza

Brak apetytu u naszego zwierzaka może wywołać mnóstwo stresu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to oznaka choroby. Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że pies nie chce jeść. Nie zawsze wymaga to wizyty u weterynarza. Duże znaczenie ma to, czy pojawiły się również inne objawy, które mogłyby świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Pierwszym krokiem jest więc obserwacja czworonoga. W przypadku, gdy opisywany stan utrzymuje się, to należy zaczerpnąć porady specjalisty.

 

Przyczyny braku apetytu u psa

1. Błędy w żywieniu psa

pies nie chce jeść

Jeśli dorosły pies nie chce jeść suchej karmy, to być może popełniamy błędy w jego żywieniu. Brak apetytu może pojawić się w przypadku pupili, które mają nieograniczony dostęp do pokarmu. Jedzenie przestaje być dla niego atrakcyjne, gdyż zawsze znajduje się ono w misce. Nie zapominajmy, że pies powinien spożywać określone porcje. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzę przejada się, a tym samym traci apetyt na kolejne posiłki. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, ile powinien jeść pies konkretnej rasy. Zazwyczaj dorosła osobniki nie potrzebują więcej niż dwóch posiłków dziennie. Brak ochoty na jedzenie może więc oznaczać, że pies jest najedzony. Bezwzględnie należy jednak zmienić sposób jego karmienia, tak aby dostawał on karmę o określonych porach i w konkretnych ilościach. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na jego układ trawienny.

2. Jakość serwowanego jedzenia

pies nie chce jeść suchej karmy

Brak apetytu może być spowodowany słabą jakością jedzenia. Oczywistym jest, że pies, który został przyzwyczajony do wysokojakościowej karmy nie będzie miał ochoty na gorsze posiłki. Bardzo ważne jest to, aby w ciągu dnia nie dokarmiać psa tym, co mamy na stole. Wiadomym jest, że kiełbasa, szynka, czy też pulpety są o wiele bardziej aromatyczne i smaczniejsze, niż sucha karma dla psów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to jedzenie dla ludzi, a nie dla zwierząt. Karmiąc pupila takimi specjałami możemy zrobić mu krzywdę. Czym karmić psa? Najlepiej jedzeniem, które pochodzi od zaufanych i sprawdzonych producentów. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy skład jest wartościowy. Odpuśćmy sobie najtańsze produkty, które dostępne są na półkach w każdym supermarkecie. Być może za podobną cenę kupimy o wiele lepszą i zdrowszą karmę np. w sklepach internetowych.

3. Nagła zmiana diety

dlaczego pies nie chce jeść

Pies może odmówić jedzenia, jeśli niespodziewanie zmienimy jego dietę. W ten sposób będzie chciał wymusić powrót do poprzedniej karmy. Jest to szczególny problem osób, które w przeszłości dawały zwierzakowi rarytasy z własnego stołu. Na szczęście oczekiwania pupila można stopniowo obniżać. Jeśli mamy pewność, że podajemy mu wysokojakościową karmę, to powinniśmy przeczekać okres buntu. Pamiętajmy, że jednodniowa głodówka nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. W momencie, gdy pies będzie naprawdę głodny, to zaakceptuje to, co znajduje się w jego misce. Z pewnością nie należy mu ulegać. Zwierzęta są niezwykle inteligentne i szybko uczą się pewnych zachowań. Brak konsekwencji sprawi, że nigdy nie zmienimy jego nawyków żywieniowych. Istnieje możliwość, że naszemu sierściuchowi nie przypadnie konkretna karma do gustu. W takiej sytuacji można spróbować zakupić jedzenie o innym smaku lub innej marki. Najlepsza karma dla psa posiada w swoim składzie składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, które poprawiają funkcjonowanie organizmu.

4. Problemy trawienne

pies nie chce jeść i jest osowiały

Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, czego nie może jeść pies. Jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad, to zwierzak będzie miał problemy trawienne. On również może cierpieć na niestrawność, czy też biegunkę. Z pewnością nie należy podawać psu słodyczy, drobnych kości, cebuli, przypraw, cytrusów, winogron, rodzynek, a także wielu innych produktów, które ludzie spożywają na co dzień. Metabolizm psa jest zupełnie inny.

5. Choroby odbierające apetyt

mój pies nie chce jeść i jest smutny

Może zdarzyć się tak, że pies traci apetyt z powodu choroby. Dolegliwości mogą dotyczyć nie tylko układu trawiennego, ale również wielu innych infekcji, czy też grypy. Czasami przyczyną problemu są choroby serca, czy też obrażenia zewnętrzne np. skaleczenie łapy. Oczywistym jest, że jeśli zwierzak nie czuje się dobrze, to nie będzie miał ochoty na jedzenie. W zdecydowanej większości przypadków pojawiają się inne objawy np. problemy z oddychaniem, wymioty, kłopoty z poruszaniem się, osowiałość. Niektóre psy cierpią na chorobę lokomocyjną. Brak apetytu może być również spowodowany silnym stresem lub strachem.

Brak apetytu u szczeniaka

Wiele osób nie ma pojęcia, jak karmić szczeniaka. Należy mieć świadomość, że młody organizm ma zupełnie inne potrzeby oraz oczekiwania, niż dorosły zwierzak. Pies odstawiony od mleka matki może nie mieć ochoty na pokarmy stałe. Szczeniak nie chce jeść, gdyż musi on oswoić się ze zmianą diety. Czas adaptacji to kwestia bardzo indywidualna, więc nie można jednoznacznie wskazać, kiedy szczenię będzie chętnie spożywać suchą karmę. W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy, że karma dla szczeniaka powinna posiadać niewielkie granulki. Niektóre z nich można moczyć w mleku, czy też wodzie, co ułatwia przeżuwanie.

 

To może Cię zainteresować:

Burak dla psa
Gończy polski – wierny pies myśliwski
Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – lista leków i objawów bólowych u psa
Sznaucer średni – czy pasuje do Twojej rodziny?
Labrador retriever – biszkoptowy przyjaciel rodziny
Chin japoński – opis rasy i charakterystyka
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *