Czym karmić psa? Najlepsze jedzenie dla psa

Coraz więcej właścicieli psów na szczęście zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu psa odgrywa jego dieta. To od niej właśnie zależy, czy nasz czworonożny przyjaciel będzie miał energię do działania, chęć do zabawy i komplet wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Trzeba powiedzieć jasno: na jakość życia psa oraz stan jego zdrowia, dieta ma ogromny, jeśli nie pierwszorzędny wpływ. Dlatego warto wiedzieć, czym karmić psa, by ten był zdrowy i zadowolony.

 

Co może jeść pies?

Wiele osób pozwala psom na podjadanie resztek z obiadu bądź też wręcz karmi je "ludzkim" jedzeniem. Od razu trzeba podkreślić, że to błąd. Jedzenie, które na co dzień spożywają ludzie, jest zbyt mocno przyprawione oraz zawiera zdecydowanie zbyt wiele soli. Po drugie, by pies zdrowo rósł i miał energię do szaleństw, jego dieta musi dostarczać odpowiednich ilości witamin, minerałów, białek, węglowodanów, mikro- i makroelementów. Tych wszystkich składników nie dostarczy to, co na co dzień jedzą ludzie. Dlatego dieta czworonogów powinna bazować na dobrej jakości karmie, która dostarcza wszystkiego, co niezbędne.

Ile powinien jeść pies?

Częstym błędem jest przekarmianie psów - co często prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i przede wszystkim - zagrażającej życiu nadwagi. Odstępstwa w drugą stronę także nie są obojętne dla zdrowia pupila. W żywieniu psów najlepiej zachować zdrową równowagę i umiar. Ile powinien jeść pies? Dorosły pies powinien być karmiony 2-3 razy dziennie. Ważne jest, by jednorazowe porcje jedzenia nie były zbyt obfite.

Przyjmuje się, że zdrowy pies o aktywnym trybie życia powinien dziennie dostawać ok. pół kilograma mokrej karmy bądź specjalnie przygotowanego dla niego pokarmu. To oznacza, że w porze jedzenia, w jego miseczce nie powinno znaleźć się więcej, niż 150-250 g jedzenia.

Co z podjadaniem między posiłkami?

Cóż, psy uwielbiają wszelkiego rodzaju przekąski pomiędzy głównymi posiłkami. Nie należy się takiego podjadania bać, trzeba tylko zadbać, żeby to "coś na ząb" miało jak najlepszy skład i właściwości dobrane pod kątem zdrowia pupila. Podawanie przekąsek może nieść dodatkowe korzyści - niektóre z nich mają składniki odpowiedzialne za zdrowie psiej sierści, inne z kolei pomagają w oczyszczaniu zębów.

Pamiętać należy jedynie o tym, że przekąski tak samo jak karma główna, muszą mieć zbilansowany i pełnowartościowy skład. Wtedy z pewnością nie zaszkodzą naszemu ulubieńcowi. Dodać trzeba jeszcze, że wprowadzenie przysmaków do psiej diety powinno wiązać się ze zmniejszeniem głównych porcji jedzenia.

Samodzielne przyrządzanie posiłków dla psa

Właściciel, który decyduje się na samodzielne przyrządzanie jedzenia dla swojego pupila, powinien zdawać sobie sprawę, że to dosyć wymagające zajęcie.  W psiej diecie przede wszystkim nie może zabraknąć pełnowartościowego białka. Jego źródłem są drób (to najlepszy wybór), wołowina czy ryby. Ważne, by mięso dla psa gotowane było bez kości, które mogą być dla czworonoga szkodliwe.

Węglowodany są kolejnym składnikiem, który trzeba dostarczać psu wraz z pożywieniem. Znaleźć je można w ryżu, makaronie, gotowanych ziemniakach czy kaszach. To doskonałe dopełnienie posiłku, zapewniające zwierzęciu poczucie sytości na długi okres czasu.

W diecie psa nie może zabraknąć warzyw, chociaż zdecydowanie unikamy: cebuli, czosnku, szczawiu czy ciężkich roślin strączkowych i kapustnych, które powodują uciążliwe wzdęcia.

Podkreślić trzeba jednak, że samodzielne opracowanie diety dla psa jest zadaniem bardzo trudnym i raczej należy udać się po pomoc do specjalisty żywienia zwierząt. To on dokładnie wie, co mogą jeść psy i w jakich ilościach.

Najlepsza karma dla psa - dla ceniących wygodę

Samodzielne przygotowanie karmy dla psa wymaga sporej ilości wolnego czasu oraz potrafi być bardzo pracochłonne. Dlatego warto zainteresować się specjalistyczną karmą dla psów, która dostarcza pupilowi wszelkich niezbędnych składników. Warto powiedzieć, że jej skład jest opracowany przez specjalistów psiego żywienia, dlatego z czystym sumieniem można ją podawać jako pełnowartościowy posiłek, beż żadnych obaw o zdrowie zwierzaka. Ranking najlepszych karm dla psa - sprawdź już teraz!

Koniecznie trzeba jednak czytać etykiety. To na nich podany jest szczegółowy skład danej karmy oraz jej zalecane dawkowanie. Już na samym wstępie trzeba odrzucić wszelkie tanie karmy z marketu, bowiem ich skład pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chodzi o karmę suchą i mokrą, to można dowolnie je mieszać w ramach codziennych posiłków. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę preferencje psa - niektóre czworonogi uwielbiają suche chrupki, inne preferują mokrą karmę.

Niezależnie od tego, w jakiej formie podawane jest jedzenie dla psa, obok miski z karmą, zawsze powinna być miska ze świeżą wodą. Nie mogą pływać w niej resztki karmy, a sama woda powinna być systematycznie wymieniana.

W jaki sposób karmić szczeniaka?

Jeśli chodzi o szczeniaki, ich odpowiednia dieta ma wpływ na to, jak będzie wyglądać ich przyszłe życie oraz jak będzie się kształtował stan ich zdrowia w przyszłości. Dlatego do karmienia szczeniąt trzeba przywiązywać szczególną uwagę. Karma dla szczeniaka powinna być przede wszystkim dopasowana do jego wieku. Biorąc pod uwagę fakt, że szczeniak w krótkim czasie kilkudziesięciokrotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, bardzo ważne jest, by jego karma dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dowiedz się więcej na temat karmienia szczeniaka z naszego artykułu: Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?

Podsumowując, właściciele czworonogów powinni zdawać sobie sprawę, jak ważną decyzję podejmują, wybierając dietę dla swojego pupila. Odpowiednie żywienie psa to sprawa, która może zmienić jakość jego całego życia. Warto o tym pamiętać.

To może Cię zainteresować:

Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Szpic wilczy – wierny strażnik o prastarej historii
Cane corso w pigułce – przewodnik dla przyszłego właściciela
Leonberger – łagodny stróż
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Brabantczyk – belgijski maluch
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *