Jak nauczyć psa aportować? Zasady których należy się trzymać

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak nauczyć psa aportować. To znakomita zabawa zarówno dla zwierzaka, jak i właściciele. Trzeba jednak pamiętać, że każdy czworonóg przyswaja nowe umiejętności w innym tempie. Nie można więc jednoznacznie określić, ile będzie trwać nauka aportowania. Ważne jest to, aby uzbroić się w cierpliwość. Tylko systematyczne ćwiczenia przyniosą oczekiwane efekty.

 

Czy każdy pies może aportować?

Niektóre zwierzaki podchodzą do aportowania niechętnie. Wiele ras uwielbia jednak tę formę aktywności. Jedno jest pewne - prędzej, czy później każdy zwierzak nauczy się aportować, jeśli tylko będzie właściwie trenowany. Oczywiście dotyczy to czworonogów, u których nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Ważne jest to, aby zabawy z psem nie były obciążeniem dla organizmu. W tym przypadku problem stanowi również nadpobudliwość. Ona również może utrudnić proces nauki. Jak nauczyć psa aportowania? Przede wszystkim należy określić, czy nasz pupil wykazuje zainteresowanie tą formą aktywności.
Zabawy z psem wspomagają nawiązanie więzi. Poświęcając zwierzakowi uwagę możemy oduczyć go wielu nieprawidłowych zachowań np. gryzienia mebli. Niektóre rasy mają jednak problem z utrzymaniem zabawki podczas aportowania. Wynika to z budowy pyszczka. Mowa tutaj w szczególności o takich rasach, jak np. pekińczyki, mopsy, buldogi francuskie. Istnieje również wiele ras, które nie lubią zbyt dużej ilości ruchu. Aportowanie nie stanowi zwykle rozrywki dla ras pierwotnych, czyli np. husky. Zwierzak może szybko znudzić się i uznać bieganie za piłeczką za kompletnie bezsensowne.

Nauka aportowania krok po kroku

jak nauczyć psa aportowania

Aport dla psa to ciekawy sposób na wspólne spędzenie czasu. Wiele zwierzaków próbuje jednak wprowadzić własne zasady. Po złapaniu zabawki nie dają jej sobie odebrać. Chcą skłonić właściciela do tego, aby wyruszył za nim w pogoń. Lubią również przeciągać zabawkę - nie chcą wypuścić jej z zębów. Poniżej umieszczono kilka wskazówek dotyczących nauki aportowania.

  1. W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w ulubiony smakołyk pupila, a także dwie identyczne zabawki do aportowania np. piłeczki.
  2. Musimy zainteresować zwierzaka piłką. Najlepiej skłonić go do tego, aby chciał chwycić ją w zęby. Nie dopuszczamy jednak do tego. Uciekamy z piłeczką w ręce, a następnie rzucamy ją przed siebie.
  3. Wołamy psa i pokazujemy mu drugą piłeczkę.
  4. Rzucamy drugą piłkę. Pies wypuści z pyska trzymaną zabawkę i rzuci się w pogoń za piłeczką.
  5. Pozostajemy w jednym miejscu. Pokazujemy drugą piłkę, ale nie wypuszczamy jej z ręki. Czekamy, aż pies podejdzie do nas i odda nam zabawkę. Warto stosować tutaj komendę "oddaj". Z pewnością warto czworonoga nauczyć wcześniej oddawania przedmiotów. Nie szarpiemy się z psem o piłkę, ani nie gonimy go.
  6. Jeśli pies odda nam zabawkę, to nagradzamy go ulubionym smaczkiem.
  7. Podczas rzucania piłki wydajemy polecenie "aport". Dzięki temu zwierzak przyswoi, czego od niego oczekujemy.

Czy aportowanie jest bezpieczne?

Czasami można spotkać się z opinią, że aportowanie nie jest bezpieczne. Ważne jest jednak to, aby nie była to jedyna forma zabawy. U niektórych psów dochodzi do uzależnienia. Brak różnorodnej aktywności sprawia, ze wszędzie będą one widzieć okazję do aportowania. Nie jest to również dobra opcja dla psów nadpobudliwych, które powinny być uczone koncentracji i wyciszenia.
[hoops name="aport-dla-psa-blog"]Oczywiście aportowanie powinno odbywać się w spokojnym miejscu, które nie stwarza zagrożenia. Nie możemy również stosować kamieni, czy też patyków. Kamienie ścierają zęby, a patyki mogą posiadać drzazgi. O wiele lepiej zakupić jest zabawkę, która przeznaczona jest do aportowania np. gumową piłkę, czy też kość. Nie zapomnijmy również, że psy z nadwagą mogą podczas biegania nadwyrężyć mięśni i stawy. W pierwszej kolejności należy zadbać o dietę. Warto wybrać suchą karmę dla psa, która będzie dopasowana do potrzeb zwierząt ze skłonnościami do tycia.

To może Cię zainteresować:

Norsk lundehund – doświadczony myśliwy z niezwykłą anatomią
Ogar polski – pies myśliwski czy do towarzystwa?
Psia śmierć – objawy i jak sobie poradzić
Pinczer średni – charakterystyka i ciekawostki
Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *