Miska spowalniająca jedzenie – czy warto?

Zbyt szybkie tempo pobierania pokarmu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego jeśli nasz pupil ma problem ze zbyt szybkim pochłanianiem porcji, miska spowalniająca jedzenie jest produktem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i zróżnicowane pod względem poziomu trudności pobierania pokarmu – miski spowalniające jedzenie dla psa, to produkt dostępny w ofercie każdego dobrego sklepu z artykułami dla zwierząt. W jaki sposób pełni swoją funkcję i czym kierować się przy doborze odpowiedniej miski?

 

Czym jest miska spowalniająca?

Miska spowalniająca jedzenie posiada na swojej powierzchni specjalne wypustki, w których zatrzymuje się podawany pokarm, co z kolei znacząco spowalnia proces jego przyjmowania. Wśród setek dostępnych na rynku produktów, znajdziemy zarówno miski z prostym podziałem na kilka mniejszych wgłębień, jak i takie, na których podawany pokarm wpada w zawiły labirynt. Szeroka dostępność i duży wybór sprawia, że z łatwością dopasujemy odpowiednią formę, a jeśli mamy wątpliwości odnośnie tego, jaka będzie najodpowiedniejsza dla naszego pupila, pomocna może okazać się konsultacja z weterynarzem lub doświadczonym sprzedawcą.

Wolniejsze jedzenie niesie za sobą szereg korzyści mających realny wpływ na stan zdrowia. Podobnie jak każda inna miska, tak i ta spowalniająca jedzenie, powinna być zawsze kupiona w sprawdzonym źródle. Mamy wtedy pewność, że jest to atestowany, w pełni bezpieczny produkt wykonany z certyfikowanego tworzywa, które nie wydziela żadnych substancji do podawanego pokarmu.

Miska spowalniająca jedzenie – dla jakiego psa?

Nie ma określonej normy wielkości, czy rasy psa, któremu dedykowane jest podawanie pokarmu przy pomocy miski spowalniającej jedzenie. Jest to produkt odpowiedni zarówno dla dużego psa, jak i dla buldoga francuskiego, oraz innych ras. Kluczem nie jest tutaj ilość pochłanianego pokarmu – a przede wszystkim tempo. Dlatego jeśli zauważymy często występujące problemy trawienne u naszego psa, należy oczywiście w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem weterynarii, jednak w międzyczasie, możemy również podać pokarm na misce spowalniającej, istnieje duża szansa, że dolegliwości układu pokarmowego znikną samoistnie!

Miska spowalniająca jedzenie dla psa – korzyści zdrowotne

Miski spowalniające jedzenie to produkt stworzony z myślą o naszych czworonogich pupilach – zarówno psach jak i kotach, choć to właśnie psy najczęściej doświadczają problemów trawiennych związanych z niewłaściwym sposobem pobierania pokarmu. Nawet najwyższej jakości i najlepiej zbilansowane pod względem zasobności substancji odżywczych, mokre i suche karmy dla zwierząt są dużo łatwiej przyswajalne. Pies pochłania ten rodzaj pokarmu dużo szybciej niż pokarm zdobywany przez jego przodków w naturze. Wiąże się to z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak na przykład zatruciami, nadwagą, czy często występującymi czkawkami.

Jeśli więc nasz czworonogi przyjaciel cierpi na częste problemy pokarmowe lub czkawki, to właśnie sposób przyjmowania pokarmu może być problemem. Pies wraz z szybkim pochłanianiem pokarmu, pochłania również powietrze, które później rozpycha żołądek, podrażniając przy okazji inne narządy – między innymi przeponę, co z kolei skutkuje znaną wszystkim czkawką. Kolejnym poważnym problemem, spowodowanym przez zbyt szybkie jedzenie, jest niedokładne gryzienie podawanych kawałków jedzenia.

Źle pogryziony pokarm w takiej formie trafia do żołądka, a w wypadku dalszego problemu ze strawieniem tak dużego kawałka, przechodzi dalej do jelit, co może powodować biegunki, zaparcia, bule brzucha i inne problemy trawienne. Zadbaj więc o wyższą jakość życia swojego podopiecznego – zwracaj uwagę na tempo, z jakim przyjmuje pokarm. A jeśli uznasz to za konieczne, lub – co gorsza – znasz z autopsji wyżej wymienione problemy zdrowotne – zacznij podawać pokarm na misce spowalniającej.

To może Cię zainteresować:

Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?
Polski owczarek nizinny – uroczy i energiczny
Mudi – wyjątkowy owczarek z Węgier
Pies i żurawina – czy można podawać psu żurawinę?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *